| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Szczelne przejście przez dach skośny. Jak montować kominki odpowietrzające i inne akcesoria dachowe?

Szczelne przejście przez dach skośny. Jak montować kominki odpowietrzające i inne akcesoria dachowe?

Każde przebicie przez połać dachową zwiększa ryzyko przeciekania dachu. Można je ograniczyć, stosując odpowiednie produkty. Dzięki nim kominki odpowietrzające lub inne akcesoria dachowe będą szczelnie zainstalowane w dachu skośnym.

Zawsze na dachu domu jednorodzinnego znajdują się elementy instalacji przechodzące przez połać, między innymi zakończenia pionów wentylacyjnych, odpowietrzenia pionów kanalizacyjnych, instalacje odgromowe, anteny, a także przewody służące do połączenia urządzeń solarnych oraz fotowoltaicznych z wewnętrznym systemem instalacji. Wszystkie te elementy przebijają dach i pokrycie. Liczba oraz układ wywiewek i przejść na połaci zależą przede wszystkim od stopnia skomplikowania, a także rozplanowania rzutu. Piony kanalizacyjne oraz wentylacyjne muszą się znaleźć przy każdym pomieszczeniu mokrym. Wentylować trzeba też kuchnie, garaże, piwnice, spiżarnie i garderoby. Osobnego wyprowadzenia nieświeżego powietrza, czyli kolejnego pionu wentylacyjnego, wymaga okap kuchenny. Zazwyczaj projektanci starają się grupować piony w większe zespoły kominowe, jednak nie zawsze takie zgrabne połączenie jest możliwe. Na dachach ponad połacią pojawiają się wtedy pojedyncze elementy. Najlepiej, aby wszystkie przebicia przez połać dachu były wykonywane podczas krycia połaci oraz uszczelniane przez dekarza. Jeśli przejścia robi się na gotowym już dachu, ryzyko przeciekania jest większe. Ekipy montujące anteny oraz hydraulicy często nie przywiązują wagi do uszczelnienia dachu.

Kominki dachowe

Często zamiast tradycyjnych kominów na zakończeniach kanałów wentylacyjnych oraz pionów kanalizacyjnych stosuje się systemowe kominki dostosowane kolorem i kształtem do materiału znajdującego się na dachu. Mogą być nieocieplone lub ocieplone. Te ostatnie mają między ściankami obudowy warstwę izolacji cieplnej, a niektóre modele nawet rynienki na skropliny. Ocieplone kominki stosuje się jako nasady pionów wentylacyjnych w wilgotnych pomieszczeniach lub na krótkich pionach, aby zapobiec wykraplaniu się wilgoci z wywiewanego powietrza na skutek jego zetknięcia z zimnym powietrzem. Nieocieplone instaluje się na zakończeniu długich pionów wentylacyjnych oraz jako odpowietrzenie kanalizacji. Kominki to najczęściej wyroby z tworzywa sztucznego (polichlorku winylu lub polipropylenu) odpornego na promieniowanie UV. Są również dostępne kominki z ceramiki (robią je producenci dachówek ceramicznych). Te z ceramiki są nieocieplone.

Budowa kominków

Kominki są zbudowane z czopa, trzonu połączonego z odpowiednim przejściem dachowym (podstawą kominka) oraz króćca (sztywnego elementu), do którego dochodzi rura przyłączeniowa. Inną średnicę muszą mieć te do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych, a inną wykorzystywane do zakończenia przewodów wentylacyjnych. Te instalowane na zakończeniu pionu wentylacyjnego powinny być szersze. Stosowanie zamiennie tych elementów to błąd. Założenie odpowietrzenia kanalizacyjnego, mającego mniejszą średnicę (mniej wiecej 100 mm), na pion wentylacyjny może utrudniać jego prawidłowe działanie – wyprowadzenie będzie zbyt wąskie. Są też kominki uniwersalne, które mogą służyć zarówno jako odpowietrzenie pionu, jak i wentylacji. Można w nich redukować średnicę wywiewnej rury przyłączeniowej.

Kominek a pokrycie dachowe

Podstawy kominków (przejścia dachowe) do dachówek i blachodachówek muszą pasować do konkretnych modeli pokrycia. W specyfikacji każdego elementu znajduje się opis z wyszczególnieniem, do jakiego typu pokrycia nadaje się dany kominek. Do starych dachówek o bardzo wysokim profilu, innych niż dostępne obecnie modele, można przytwierdzić specjalne przejście dachowe z arkusza blachy, na którym montuje się kominek. Arkusz blachy zawsze jest mocowany pod dachówką krawędziową. W przypadku blachodachówki istotnym parametrem podczas doboru kominka jest wysokość profilu blachy. Kominki mają z reguły regulowane kąty nachylenia względem połaci, co umożliwia ich instalowanie na dachach o różnych spadkach. Oprócz kominków w ofercie uzupełniającej pokrycia dachowego znajdują się też specjalne przejścia antenowe oraz solarne. Wszystkie te akcesoria ułatwiają szczelne przejście przez krycie zasadnicze. Najważniejszym wyzwaniem dla dekarza, w dużej mierze zależnym od jego umiejętności, pozostaje uszczelnienie przebicia przez warstwę krycia wstępnego.

Autor: CREATON Polska

W ofercie producentów pokryć są kominki pasujące do konkretnych modeli dachówek. Ten charakterystyczny kominek odpowietrzający pion jest prostopadły do połaci dachu

Przejście przez membranę dachową

W przypadku dachówki lub blachodachówki ułożonych na łatach kryciem wstępnym jest najczęściej membrana dachowa. Pokrycie wierzchnie może też być umieszczone na pełnym deskowaniu chronionym papą. Każdy dekarz ma swoje sposoby uszczelniania przejść przez krycie wstępne. Jeżeli do krycia została użyta membrana, najczęściej nacina się ją na krzyż. Rurę wywiewną wyprowadza się od dołu, tak aby membrana dość szczelnie do niej przylegała. Membraną okleja się rurę przyłączeniową do kominka. Wykorzystuje się do tego między innymi taśmy do membran.

Przejście przez sztywne poszycie

Jeśli trzeba się przebić przez pokrycie z desek i papy, otwór musi być większy i jest trudniejszy do zaizolowania. Uszczelnia się wówczas przejścia papą oraz oblepia rury masami bitumicznymi. Z papy formuje się rynienki lub kołnierzyki, po których spływają skropliny nie tylko z deszczu, ale i ze śniegu. Przejścia przez warstwę wstępnego krycia ma zazwyczaj kształt elipsy, gdyż większość kominków jest prosta.

Przejście przez pokrycie dachowe

W celu wykonania przejścia w warstwie krycia wierzchniego w dachu pokrytym dachówką usuwa się jedną lub dwie dachówki i w tym miejscu instaluje podstawę kominka. Aby przebić się przez połać z blachodachówki, trzeba wyciąć w niej otwór. Dekarz korzysta przy tym z szablonu dołączonego do kominka. Naciętą blachę formuje się w koronkę i na otwór nasadza się kominek. Ma on w zestawie uszczelkę, która przylega do blachy. Przykręca się go do pokrycia wkrętami farmerami. Do uszczelnienia przejścia kominka przez pokrycie z blachodachówki stosuje się też rozmaite kołnierze uszczelniające. Są to stożkowe elementy oparte na karbowanej podstawie. Mogą być zrobione z gumy EPDM lub silikonu. Zewnętrzna część podstawy jest pokryta miękkim aluminium lub ołowiem, dzięki temu łatwo dopasowuje się ją do profilu blachodachówki. Dostępne są różne średnice kołnierzy. Można je też dopasować do dowolnych przekroi rur – okrągłych albo kwadratowych. Są takie, które nacina się w miejscu przegarbienia, dobierając wymiar otworu do wielkości rury, którą się uszczelnia. Kołnierz nasuwa się na kominek. Przykleja się go i dodatkowo mocuje mechanicznie do połaci.

Autor: BRAAS

Dachówki przejściowe montuje się zamiast dachówki zasadniczej

Przejście antenowe

Aby nie dziurawić warstwy wstępnego krycia kablami urządzeń zamocowanych na dachu, najlepiej wyprowadzić je przez zakład folii lub papy. Na dach mogą wyjść dachówką wentylacyjną, antenową albo specjalną dachówką przejściową z otworem dopasowaną profilem i kolorem do pokrycia (zakończoną nasadką antenową). Przejścia kabli przez blachodachówkę osłania się gumowymi kołnierzami. Również do kolektorów montowanych na dachu jest dostępna cała gama akcesoriów – od uchwytów do samej instalacji, które muszą ją stabilnie utrzymać, aby nie obciążała połaci, po przejścia przeznaczone do przepuszczenia przewodów solarnych oraz elektrycznych.

Przejście antenowe

Aby nie dziurawić warstwy wstępnego krycia kablami urządzeń zamocowanych na dachu, najlepiej wyprowadzić je przez zakład folii lub papy. Na dach mogą wyjść dachówką wentylacyjną, antenową albo specjalną dachówką przejściową z otworem dopasowaną profilem i kolorem do pokrycia (zakończoną nasadką antenową). Przejścia kabli przez blachodachówkę osłania się gumowymi kołnierzami. Również do kolektorów montowanych na dachu jest dostępna cała gama akcesoriów – od uchwytów do samej instalacji, które muszą ją stabilnie utrzymać, aby nie obciążała połaci, po przejścia przeznaczone do przepuszczenia przewodów solarnych oraz elektrycznych.

Wszystko o doborze, montażu i konserwacji systemów kominowych

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając komin? Jak wygląda jego budowa? Nasz ekspert odpowie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...