| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Systemy budowy domów. Stropy i dachy prefabrykowane z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej

Systemy budowy domów. Stropy i dachy prefabrykowane z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej

Producenci betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej często oferują wiele więcej niż tylko bloczki lub pustaki. Możesz zamówić u nich strop gęstożebrowy lub strop prefabrykowany, a nawet dach z wielkiej płyty.

Stropy gęstożebrowe z ceramiki

Jeśli chcesz mieć strop z tego samego materiału co ściany, najprędzej znajdziesz odpowiednie produkty w firmach oferujących ceramikę budowlaną. Niemal wszystkie z nich produkują elementy do wykonywania tak zwanych stropów gęstożebrowych. Są to albo pustaki i belki, albo same pustaki typu Ackerman. Te ostatnie to budowlany klasyk, żeby nie rzec – relikt. Wymagają prawie pełnego deskowania, na którym będą układane. To oznacza między innymi, że w pomieszczeniu pod przyszłym stropem wyrośnie gęsty las stempli podpierających to deskowanie i utrudniających przechodzenie. Samemu też trzeba przygotować zbrojenie takiego stropu. Ackermany mają długość 30 cm, szerokość 195, 245 lub 295 mm, wysokość – 150, 180, 200, 220 mm. Da się z nich budować stropy o rozpiętości do 8 m. Strop z belek i pustaków również potrzebuje podparcia, ale już bez deskowania. Belki stropowe, między którymi układane są pustaki, podpiera się drewnianymi wspornikami skierowanymi do nich prostopadle. Belki takie wystarczy podeprzeć w kilku miejscach, więc stempli jest niewiele i nie zajmują niepotrzebnie miejsca. Przez pomieszczenie pod stropem da się wygodnie przejechać taczką, a nawet zdołają się tam minąć dwie taczki. Pustaki do ceramicznych stropów gęstożebrowych z prefabrykowanymi belkami, na przykład pustaki Ceram, mają długość 150, 200, 250 lub 300 mm, szerokość 370, 410 lub 520 mm oraz wysokość 160, 170, 180, 200, 220 mm. Belki stropowe mają z kolei długość od 2,37 do 7,17 m, szerokość 120-130 mm, wysokość 174 mm. Maksymalna rozpiętość takich stropów to 7 m.

Autor: Wienerberger

Stropy gęstożebrowe podpiera się belkami podtrzymywanymi przez stemple ustawiane w sporym rozstawie

Stropy z betonu komórkowego

Gęstożebrowe stropy z betonu komórkowego mają w ofercie jedynie dwie firmy. Tylko jeden producent betonu komórkowego oferuje stropy z wielkiej płyty. Płyty są zrobione ze zbrojonego betonu komórkowego. Ich długość może dochodzić do 6 m, a szerokość do 6,25 cm. Najczęściej stosowaną grubością jest 24 i 30 cm. Bardzo szybko da się z nich zrobić porządny, masywny strop, ale potrzebny jest do tego dźwig. Taki strop nie wymaga jednak ani podpierania, ani betonowania. Zaraz po ułożeniu i zaszpachlowaniu szczelin można zacząć po nim chodzić i budować dom dalej. Z płyt stropowych da się również robić balkony wysunięte na odległość maksymalnie 1,5 m. Rozwiązanie takie jest o tyle korzystne, że pozwala wyeliminować mostek termiczny, którego bardzo trudno jest uniknąć, robiąc balkon w tradycyjny sposób. Płyty mają bowiem współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,17-0,23 W/(m.K).

Autor: Ytong

Płyty stropowe z betonu komórkowego nie wymagają ani nadbetonu, ani podpór. To najszybszy sposób budowy stropów, jednak wymaga wynajęcia dźwigu

WARTO WIEDZIEĆ

Tam gdzie strop tam i wieniec

Wieniec to żelbetowy element spinający szczyt ścian. Znajduje się on zazwyczaj na tej samej wysokości co strop. Betonowanie stropu gęstożebrowego i betonowanie wieńca przeprowadza się jednocześnie. O ile w ścianach dwu- i trójwarstwowych jednorodność materiałowa ściany nośnej nie ma wielkiego znaczenia, to w ścianach jednowarstwowych ma. Potrzebne będą wtedy elementy do obudowania wieńca od zewnątrz. Służą one zresztą jako tracone „deskowanie” wieńca. W domach z ceramiki poryzowanej obudowę taką wykonuje się z najcieńszych pustaków, zazwyczaj o grubości 8 cm, które służą przede wszystkim do wznoszenia ścian działowych. Aby jednak wieniec nie stał się mostkiem termicznym i ściana miała w tym miejscu podobną izolacyjność termiczną jak gdzie indziej, należy jeszcze między wieńcem a jego obudową umieścić pas materiału termoizolacyjnego, na przykład styropianu. Tylko jeden producent ceramiki sprzedający u nas swoje wyroby ma w ofercie również ocieplone pustaki (tak zwane obrzeża stropowe) przeznaczone do obudowy wieńców. Wytwórcy betonu komórkowego sprzedają płytki do obudowy wieńców, które są już fabrycznie połączone z termoizolacją z wełny mineralnej lub styropianem. Mają one od 10 do 17 cm grubości, z czego ocieplenie zajmuje 4, 5 lub 6 cm. Wysokość płytek wynosi 16, 24, 30 lub 34 cm, a długość 60 cm, czyli tyle samo co długość bloczków. Jedna płytka waży od 7 do 18 kg.

Dachy z wielkiej płyty

Więźby dachowe w znacznej większości domów wykonywane są z elementów drewnianych. Co jednak poradzić, gdy inwestor zechce mieć masywny dach z takiego samego materiału co ściany? Producenci ceramiki rozłożą bezradnie ręce. Jest natomiast jedna firma produkująca beton komórkowy, która ma także w ofercie płyty dachowe bardzo podobne do płyt stropowych. Choć trudno z nich zrobić dach o bardziej skomplikowanym kształcie, to dobrze sprawdzają się w przypadku dachów jedno- lub dwuspadowych.

Autor: Ytong

Płyty dachowe zastępują więźbę. Opiera się je na wewnętrznych i zewnętrznych ścianach nośnych

Podwyższenie dachu przez podniesienie ścianki kolankowej

Jeżeli wysokość poddasza okazuje się za mała, rozwiązaniem może być podwyższenie dachu, a...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Rynny stalowe, rynny z PCV i inne. Porównanie...

Stal czy plastik? To najczęstszy dylemat przy wybieraniu orynnowania. Wiele osób bierze też pod uwagę...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...