| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » System kominowy do nowego domu
Wybór komina

System kominowy do nowego domu

W budowanych współcześnie domach kominy muruje się z cegły już bardzo rzadko. Coraz częściej spotkać za to można systemy kominowe ceramiczne lub stalowe, które dostosowane są do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Zobacz, jaki komin sprawdzi się w nowym domu. Dowiedz się, jak go wybudować.

Jak są zbudowane systemy kominowe?

Najczęściej wybierany jest najbardziej uniwersalny systemowy komin ceramiczny. Kupuje się go zazwyczaj jako kompletny zestaw rur z materiałów ceramicznych, które mogą być ognioodporne i kwasoodporne, z kształtkami (z tego samego materiału) umożliwiającymi podłączenie kotła i wykonanie wyczystki oraz akcesoriami:

  • odstojnikiem kondensatu z odpływem skroplin,
  • drzwiczkami rewizyjnymi,
  • czapką kominową,
  • płytą wierzchnią,
  • daszkiem lub ustnikiem,
  • kratką wentylacyjną (jeśli jest potrzebna),
  • elementami mocującymi i ułatwiającymi montaż.
Autor: Agnieszka Kubacka

Współczesny standard to system kominowy z ceramicznych, kwasoodpornych rur sprzedawanych w komplecie z bloczkami stanowiącymi ich obudowę

Autor: Plewa

Komin można zamówić gotowy w fabryce, nawet z zewnętrzną okładziną. Na budowie wystarczy go ustawić w przewidzianym do tego miejscu

W niektórych systemach kominowych są jeszcze maty izolacji cieplnej zabezpieczające rury przed wychłodzeniem – gdy komin znajduje się w ścianie zewnętrznej lub na zewnątrz domu albo przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. Pozwala to uniknąć osłabienia ciągu kominowego na skutek niskiej temperatury spalin przy wylocie.

Do połączenia i uszczelnienia elementów komina używa się specjalnego kwasoodpornego kitu, który również jest elementem systemu. Jest nim też obudowa rur – z pustaków, najczęściej keramzytobetonowych, niekiedy ceramicznych, a nawet ze skał wulkanicznych. Łączy się je na zaprawę klejową, ewentualnie cementowo-wapienną. Pustaki mogą być wielokanałowe – oprócz tego, że osłaniają rurę spalinową, tworzą także przewody wentylacyjne, które powinno się grupować wraz ze spalinowymi w jednym kominie.

Takie rozwiązanie upraszcza i przyspiesza budowę komina, a dzięki cienkim ściankom pustaków komin zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż murowany z cegły pełnej.

Wkłady kominowe

Oprócz kompletnych systemów kominowych producenci oferują także ceramiczne wkłady, czyli same rury i kształtki – bez obudowy i akcesoriów. Wówczas obudowę komina można wykonać z dowolnych materiałów niepalnych o odporności ogniowej co najmniej 60 min.

Wkłady kominowe nie są konstrukcją samonośną, muszą być wsparte na obudowie i bardzo ważne jest to, by sposób jej wykonania spełniał wszystkie zalecenia producenta wkładu. Ponieważ każdy może ją zrobić według własnego pomysłu, z zastosowaniem rozmaitych elementów, zdarza się, że kominy ulegają awarii z powodu niepoprawnie zamocowanego wkładu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.