System kominowy do nowego domu

2011-10-04 15:30
Komin
Autor: Agnieszka Kubacka Współczesny standard to system kominowy z ceramicznych, kwasoodpornych rur sprzedawanych w komplecie z bloczkami stanowiącymi ich obudowę

W budowanych współcześnie domach kominy muruje się z cegły już bardzo rzadko. Coraz częściej spotkać za to można systemy kominowe ceramiczne lub stalowe, które dostosowane są do nowoczesnych urządzeń grzewczych. Zobacz, jaki komin sprawdzi się w nowym domu. Dowiedz się, jak go wybudować.

Jak są zbudowane systemy kominowe?

Najczęściej wybierany jest najbardziej uniwersalny systemowy komin ceramiczny. Kupuje się go zazwyczaj jako kompletny zestaw rur z materiałów ceramicznych, które mogą być ognioodporne i kwasoodporne, z kształtkami (z tego samego materiału) umożliwiającymi podłączenie kotła i wykonanie wyczystki oraz akcesoriami:

  • odstojnikiem kondensatu z odpływem skroplin,
  • drzwiczkami rewizyjnymi,
  • czapką kominową,
  • płytą wierzchnią,
  • daszkiem lub ustnikiem,
  • kratką wentylacyjną (jeśli jest potrzebna),
  • elementami mocującymi i ułatwiającymi montaż.

W niektórych systemach kominowych są jeszcze maty izolacji cieplnej zabezpieczające rury przed wychłodzeniem – gdy komin znajduje się w ścianie zewnętrznej lub na zewnątrz domu albo przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. Pozwala to uniknąć osłabienia ciągu kominowego na skutek niskiej temperatury spalin przy wylocie.

Do połączenia i uszczelnienia elementów komina używa się specjalnego kwasoodpornego kitu, który również jest elementem systemu. Jest nim też obudowa rur – z pustaków, najczęściej keramzytobetonowych, niekiedy ceramicznych, a nawet ze skał wulkanicznych. Łączy się je na zaprawę klejową, ewentualnie cementowo-wapienną. Pustaki mogą być wielokanałowe – oprócz tego, że osłaniają rurę spalinową, tworzą także przewody wentylacyjne, które powinno się grupować wraz ze spalinowymi w jednym kominie.

Takie rozwiązanie upraszcza i przyspiesza budowę komina, a dzięki cienkim ściankom pustaków komin zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż murowany z cegły pełnej.

Wkłady kominowe

Oprócz kompletnych systemów kominowych producenci oferują także ceramiczne wkłady, czyli same rury i kształtki – bez obudowy i akcesoriów. Wówczas obudowę komina można wykonać z dowolnych materiałów niepalnych o odporności ogniowej co najmniej 60 min.

Wkłady kominowe nie są konstrukcją samonośną, muszą być wsparte na obudowie i bardzo ważne jest to, by sposób jej wykonania spełniał wszystkie zalecenia producenta wkładu. Ponieważ każdy może ją zrobić według własnego pomysłu, z zastosowaniem rozmaitych elementów, zdarza się, że kominy ulegają awarii z powodu niepoprawnie zamocowanego wkładu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają