| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych

Stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych

Stropy gęstożebrowe, w tym również stropy ceramiczne wybierane są chętnie ze względu na cenę, szybkość wznoszenia oraz nieskomplikowany montaż. Jedne z chętniej budowanych stropów ceramicznych, to stropy z pustaków Akerman lub Ceram. Są też systemy stropowe opracowane przez konkretne firmy. Zobacz jak wykonuje się stropy ceramiczne z pustaków i belek.

Żebra i pustaki 

Ciężar stropu i wszystkie obciążenia przenoszą żebra nośne. Mogą to być prefabrykowane ceramiczne belki wypełniane żelbetem (stropy Porotherm, Ceram) lub żelbetowe belki betonowane bezpośrednio na budowie (strop Akermana). Pustaki ceramiczne jedynie wypełniają przestrzeń między żebrami. Strop gęstożebrowy można zbudować bez użycia dźwigu, a nawet bez zamawiania betonu z betoniarni do wykonania warstwy nadbetonu. Niepotrzebne jest też pełne deskowanie. Prostopadle do belek stropowych układa się tylko belki podporowe

Beton w stropie i na stropie

Całość struktury, czyli belki i pustaki, betonuje się i pokrywa warstwą nadbetonu stabilizującego strop. Grubość nadbetonu zależy od wymiarów stropu. Wzmacnia się go dodatkowo żebrami rozdzielczymi, które są ułożone między rozsuniętymi pustakami w poprzek żeber nośnych. Jeżeli ściana działowa nad stropem jest murowana, a takie najczęściej spotyka się we wznoszonych domach, to strop pod nią powinien być wzmocniony żebrem lub żebrem rozdzielczym. Lekkie ściany działowe z płyt g-k lub drewnopochodnych możemy stawiać w dowolnym miejscu.

 

Autor: Wienerberger

Pustaki stropowe opiera się swobodnie na belkach nośnych. Ich otwory dochodzące do ścian zewnętrznych trzeba zasklepić zaprawą, żeby nie wpłynął do nich beton, z którego będzie robiony później wieniec wokoł stropu. Fot. WIENERBERGER

ZDANIEM EKSPERTA

Jak ocieplić wieniec w ścianie jednowarstwowej?

Wieniec to żelbetowy element wzmacniający ściany. Biegnie po ich obwodzie, na wysokości stropu i jest wykonywany jednocześnie z nim. W ścianach jednowarstwowych szczególnie ważne jest staranne ocieplenie wieńca, w przeciwnym razie zamieni się on w gigantyczny mostek termiczny, przez który będzie następowała utrata ciepła z wnętrza domu. Należy więc dążyć do tego, by współczynnik przenikania ciepła U ściany i wieńca był taki sam. Zapewni to warstwa materiału termoizolacyjnego. Pas izolacji musi mieć wysokość równą wysokości wieńca. Od zewnątrz osłonią go ceramiczne pustaki Porotherm o grubości 8 lub 11,5 cm.

Ekspert z firmy WIENERBERGER

Rozpiętość stropu

W domach jednorodzinnych rzadko stosuje się rozpiętości powyżej 6 m, jednak stropami ceramicznymi można przekrywać rozpietości nawet do 8,25 m. Im większa rozpiętość stropu, tym jest on grubszy, ma wyższe żebra oraz większe pustaki i mocniejsze zbrojenie. Każdy rodzaj stropu ma określoną rozpiętość maksymalną, wysokość oraz nośność, dlatego powinien być określony w projekcie budowlanym domu i nie można go dowolnie zmieniać bez uzgodnienia z projektantem.

Strop jako izolator

Strop powinien nie tylko spełniać funkcje nośne, lecz także musi być odporny na ogień oraz tłumić przenikanie dźwięków między kondygnacjami. Ceramika jest materiałem całkowicie niepalnym. W razie pożaru najpierw zniszczą się elementy stalowe stropu. Izolacyjność akustyczna stropu ceramicznego zależy od grubości nadbetonu. Można ją zwiększyć, stosując płyty z twardej wełny mineralnej lub drewnopochodne układane w warstwach podłogowych.

WAŻNE

Pustaki przy wieńcach i żebrach

Układając strop z ceramiki, trzeba zaślepić otwory pustaków stropowych znajdujących się w sąsiedztwie żeber oraz wieńca, aby podczas betonowania do ich wnętrza nie dostała się mieszanka betonowa.

Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Rynny stalowe, rynny z PCV i inne. Porównanie...

Stal czy plastik? To najczęstszy dylemat przy wybieraniu orynnowania. Wiele osób bierze też pod uwagę...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...