| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Stropy typu filigran – idealne rozwiązanie dla nietypowej geometrii stropów

Stropy typu filigran – idealne rozwiązanie dla nietypowej geometrii stropów

Stropy typu filigran są idealnym rozwiązaniem dla projektów o skomplikowanych kształtach konstrukcji. Jednocześnie filigran może rozwiązać problem dużej rozpiętości stropów. Filigran może osiągnąć rozpiętości nawet do 12 m. Jak wygląda jego konstrukcja i kiedy najlepiej stosować to rozwiązanie?

Stropy typu filigran projektuje się na indywidualne zamówienie. Bardzo dobrze rozwiązują problemy konstrukcyjne stropów o skomplikowanym kształcie, takim jak półokrąg, trójkąt, czy elipsa. Parametry filigranów można modyfikować zależnie od potrzeb projektowych. Można zwiększyć ich odporność ogniową czy lepiej dostosować je do warunków pracy w danym środowisku. Aby to uzyskać należy zwiększyć grubość otuliny zbrojenia głównego i stosować beton wysokiej wytrzymałości lub specjalistyczny.

Strop filigran – elementy składowe konstrukcji

Konstrukcję stropu filigran tworzy znajdująca się na spodzie prefabrykowana płyta o grubości minimum 5 cm i szerokości maksimum 2,4 m. Na górze płyt znajdują się kratownice w rozstawie nieprzekraczającym 75 cm. Podobnie wygląda to w stropach gęstożebrowych. Do montażu prefabrykowanych elementów potrzebujesz ciężkiego sprzętu - 1 m2 płyty o grubości 5 cm waży blisko 125 kg. Elementy o większej grubości osiągają wagę nawet do 145 kg, dlatego ułożenie płyt wymaga większych nakładów pracy.

Podpory montażowe umieszcza się prostopadle do kratownic stropu. System ten jest podobny do montażu stropów gęstożebrowych. Jednak strop filigran wymaga dodatkowego zbrojenia. Jedną część zbrojenia układa się prefabrykowanych płytach między kratownicami ( zbrojenie dolne), a drugą na kratownicach ( zbrojenie górne ). Na płytach o dodatkowym zbrojeniu układa się mieszankę betonową wykonaną z betonu klasy nie niższej niż C16/20. Odpowiednia klasa betonu w połączeniu z pozostałymi elementami filigranu zapewnia należytą sztywność stropu. Trzeba pamiętać, że beton powinien być zagęszczony przy użyciu łat wibracyjnych.

Autor: Konbet Poznań

Prefabrykowane płyty typu filigran są przygotowywane według indywidualnego projektu. Mają rozpiętość do 8 m., a 1m2 płyty waży od 125 do 145 kg. W tej technologii można wykonać cały strop lub tylko jego fragment, na przykład o skomplikowanej geomterii bądź nietypowych wymiarach

Jakie rozpiętości może osiągnąć strop typu filigran?

Rozpiętość stropu filigran zależy od grubości wylanego nadbetonu i jest określona w projekcie. Konstrukcje wykonywane w tej technologii przy grubości 40 cm mogą osiągać rozpiętość do nawet 12 m. Dzięki dużej powierzchni prefabrykatów liczba styków między nimi jest ograniczona. Zabezpiecza to strop przed tak zwanym klawiszowaniem. Demontaż, ustawionych wcześniej podpór, można rozpocząć po 14 dniach od ułożenia mieszanki betonowej. Początkowo demontujemy co drugą podporę.

Przeczytaj także: stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych

W konstrukcji stropu filigran możemy wykonać cały strop lub jedynie jego fragment. Z reguły układamy go we fragmentach stropu o skomplikowanej geometrii bądź nietypowych wymiarach.

Przeczytaj dodatkowo:
Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.