Strop Teriva. Poznaj najpopularniejszy strop gęstożebrowy

2018-01-15 16:27

Strop Teriva: poradnik budowlany. Istnieje wiele typów stropów gęstożebrowych. Spośród nich najczęściej wybierany jest strop z keramzytobetonowych pustaków Teriva i żelbetowych belek. W czym tkwi tajemnica jego powodzenia?

Strop Teriva to najczęściej wybierany strop gęstożebrowy podczas budowy domów jednoodzinnych. O jego popularności decyduje dostępność prefabrykowanych elementów oraz łatwy i szybki montaż (nie trzeba używać ciężkiego sprzętu, ani zatrudniać specjalistycznej ekipy). Strop gęstożebrowy budowany jest z pustaków (czasami też bloczków pełnych). Prefabrykowane mogą być też belki nośne. Montaż jest prosty. Najpierw rozmieszcza się belki, a na nich opiera pustaki. Całość trzeba jeszcze zalać betonem, który utworzy tak zwana nadlewkę grubości 3-5 cm. Zabetonowane belki stają się żebrami konstrukcyjnymi stropu. Beton dociąża i usztywnia konstrukcję oraz tworzy stabilną płaszczyznę do dalszego wykańczania. Stropy gęstożebrowe są cenione za uniwersalność, niewygórowaną cenę, łatwość i szybkość układania.

Strop z pustaków stropowych Teriva

Wykorzystywane są tu głównie pustaki keramzytobetonowe, żuzlobetonowe lub betonowe. Mają przeważnie trzy lub dwa duże otwory, ale są też pustaki teriva o ich większej liczbie (8 lub 10). Wysokość pustaków teriva wynosi 21, 23,5 cm lub 30, długość 24 cm, a szerokość 37 lub 52 cm. Oprócz podstawowych pustaków są też oferowane zaślepki, którymi zatyka się otwory pustaków sąsiadujących z wieńcami lub innymi elementami żelbetowymi biegnącymi prostopadle do nich. Zaślepki mają uniemożliwić dostawanie się świeżej masy betonowej do otworów, co może następować podczas betonowania wieńców i układania nadlewki betonowej. Takie samo zadanie maja pustaki deklowane, z otworami jednostronnie zaślepionymi. Zużycie pustaków, zależnie od ich typu wynosi od 6,7 do 9,2 szt./m2. Zużycie belek – 1,67-2,22 m/m2, stali zbrojeniowej - od 3,03 do 11,19 kg/1 m2, a betonu – 8-10 m3/100 m2. Stropy z pustaków keramzytobetonowych lub żuzlobetonowych ważą od 230 do 310 kg/m2, a z betonowych od 300 do 530 kg/m2. Do stropów takich stosuje się standardowe prefabrykowane belki betonowe ze zbrojeniem. Rozmieszcza się je przeważnie co 45 lub 60 cm.

Trzy typy stropów Teriva do domów jednorodzinnych

  • Teriva 4,0/1

Najpopularniejszy (dawniej nazywany Teriva-I i Teriva Nova). Ma rozpiętość maksymalną 7,2 m. Wysokość gotowego stropu - 24 cm. Wymaga 3 cm nadbetonu.

  • Teriva 4,0/2

W domu jednorodzinnym to w większości wypadków wystarczająca szerokość traktu. Gotowy strop ma wysokość 30 cm (z czterocentymetrową
warstwą nadbetonu).

  • Teriva 4,0/3

To najgrubszy i najcięższy z tych stropów. Po ułożeniu 4-centymetrowej warstwy nadbetonu ma wysokość 34 cm. Dzięki temu jego rozpiętość może dochodzić do 8,6 cm.

Jakie ma zalety i jak wykonać strop prefabrykowany
Warto wiedzieć

Strop ze styropianu

Wyjątkowym rodzajem stropu Teriva jest strop, w którym pustaki są zastapione pełnymi bloczkami styropianowymi (Teriva Light). Bloczki takie mają obrys identyczny jak typowe pustaki Teriva. Ich szerokość wynosi 20 cm. Pozwalają w zdecydowany sposób zmniejszyć ciężar stropu i poprawić jego parametry termoizolacyjne. Są też bardzo łatwe do cięcia i przenoszenia.

Dekle do pustaków
Autor: Andrzej T. Papliński Aby podczas betoniowania do wnętrza pustaków nie dostawala się swieża mieszanka betonowa, stosuje się specjalne dekle lub samodzielnie zasklepia otwory

Cechy stropów Teriva

  • Stropy gęstożebrowe bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach o dość regularnym kształcie. Wszelkie elementy o kształcie nieregularnym, a także płyty balkonowe, trzeba wykonywać z żelbetu.
  • Wymagają podstęplowania, ale nie wymagają pełnego deskowania od spodu.
  • Rozpiętość stropów Teriva determinuje długość belek. Te mieszczą się w zakresie od 2,4 do 7,2 m, ze stopniowaniem co 30 cm. Belki z betonu sprężonego są krótsze – mają długość do 5 lub do 7 m – ale za to ich moduł wynosi 10 cm, a nie 30, więc łatwo dopasować je do nieregularnego układu ścian.
  • Nośność stropów Teriva wynosi 150-200 kg/m2. Przyjmuje się, że im strop grubszy, tym jego nośność jest większa.
  • Stropy gęstożebrowe Teriva mają zakres grubości od 24 do 34 cm. Wynika to stąd, że pustaki mają różne wymiary, a do ich wysokości trzeba jeszcze dodać grubość warstwy nadbetonu, czyli 3-5 cm.

Sprawdź też:

Elementy monolityczne
Autor: Andrzej Szandomirski Niektóre fragmenty stropów gęstożebrowych trzeba wykonywać w technologii monolitycznej - z betonu i zbrojenia. Dotyczy to między innymi płyt balkonowych

Ile kosztuje strop gęstożebrowy

Trudno jest jednoznacznie określić koszt wykonania stropu. Dla każdego budynku będzie on inny, bo zmienia się ilość materiałów, trudność przygotowania placu budowy i ścian pod strop, prace przebiegają dłużej lub krócej. Lwia część ceny jest ukryta w detalach konstrukcyjnych na obrzeżach i przy otworach. Pamiętaj też, że pustaków stropowych zawsze zamawia się trochę więcej, na wypadek gdyby się zniszczyły. Przyjąć można, że cena stropu gęstożebrowego to 90-190 zł/m2, wraz z betonem, zbrojeniem i robocizną.

Warto wiedzieć

Ścianki działowe na stropie gęstożebrowym

Bez problemu można je lokalizować prostopadle do przebiegu belek. W przypadku, gdy ścianki działowe są ustawiane równolegle do żeber, wówczas żebro stropowe należy zlokalizować pod ścianką działową. Najczęściej żebro znajdujące się pod nią jest żebrem podwójnym, czyli wykonanym z dwóch belek ułożonych w parze. Jeżeli na strop przekazywane jest obciążenie z dachu, za pośrednictwem ściany lub słupa, nośność żebra podwójnego okazuje się niewystarczająca. Wykonuje się wówczas żebro podwójne poszerzone – między parą belek robi się dodatkową belkę żelbetową. Jej wielkość i sposób zbrojenia ustala projektant, zależnie od przewidywanych obciążeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie