| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Strop gęstożebrowy. Podparcie stropu na ścianach murowanych

Strop gęstożebrowy. Podparcie stropu na ścianach murowanych

Jak łączyć dwie popularne technologie – ściany murowane z pustaków ceramicznych i strop gęstożebrowy – żeby powstała solidna konstrukcja domu. Jaka rolę odgrywa tu wieniec żelbetowy?

Autor: Wienerberger

Do betonowania stropu trzeba zamówić odpowiednią ilość mieszanki betonowej, aby prace prowadzić w sposób ciągły. Podając ją pompą, można szybko ją rozprowadzić, zanim zacznie wiązać

Jest kilka systemów budowania ścian z pustaków ceramicznych. Jeśli ściany mają mieć budowę warstwową, czyli być ocieplane, można wybrać pustaki nieszlifowane, które łączy się na tradycyjne spoiny z zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej grubości około 1 cm. Do wznoszenia ścian jednowarstwowych lepiej wybierać pustaki szlifowane, które łączy się zaprawą cienkowarstwową zwaną potocznie klejem lub specjalną pianką poliuretanową. Aby na ceramicznej ścianie można było oprzeć strop gęstożebrowy, górną płaszczyznę pustaków trzeba odpowiednio przygotować.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Mur pod wieńcem

Najpopularniejsze typy stropów ceramicznych to Akerman, Ceram i Porotherm. Każdy wymaga spięcia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji wieńcem. To żelbetowy element, który wzmacnia połączenie stropu ze ścianami. Jego zadaniem jest przeniesienie poziomych obciążeń ze stropu oraz wzmocnienie konstrukcji budynku. Zbroi się go zgodnie z projektem konstrukcyjnym stropu – zazwyczaj czterema prętami stalowymi klasy A-III średnicy od 12 do 16 mm. Po zabetonowaniu wieniec tworzy opaskę spinającą mury. Na zewnętrznych ścianach wieniec nie powinien być niższy niż wysokość konstrukcyjna stropu i węższy niż 12 cm. Aby wieniec miał solidne oparcie na ścianach, trzeba je wypoziomować. Najłatwiej zrobić to przy użyciu zaprawy. Na pustakach układa się pas zaprawy cementowej M10. Żeby nie wciekała w drążenia pustaków, powinna mieć dość gęstą konsystencję. Zaprawa utworzy poduszkę, która pod opierającą się na niej belką stropową powinna mieć grubość minimum 2 cm. Przed układaniem belek stropowych do boku ścian przybija się deski. Dzięki nim belki nie opierają się na krawędzi ściany, a pod nimi powstaje przestrzeń na ułożenie zbrojenia wieńca.

Wieniec żelbetowy bez mostka

Jeżeli ściany zewnętrzne są jednowarstwowe, wieniec wymaga ocieplenia i obmurowania pustakami ceramicznymi grubości 8 lub 11,5 cm. Zanim ułoży się zbrojenie w wieńcach muruje się osłonę wieńca – jedną warstwę pustaków na równi z licem ściany zewnętrznej. Aby zapewnić odpowiednią izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych w miejscu wieńca, od wewnętrznej strony pustaków obudowujących wieniec układa się pasy przyciętej termoizolacji. Jeśli ściany mają budowę warstwową, wieniec wraz z opierającym się na nich stropem zajmują całą ich górną płaszczyznę. Jest to wygodne, bo podczas betonowania nie trzeba kontrolować ciągłości izolacji termicznej, a kompleksowe ocieplanie ścian od zewnątrz wyeliminuje mostek termiczny na tym fragmencie konstrukcji.

Autor: Łukasz Kozłowski

Jeśli wieniec stropowy znajduje się bezpośrednio nad nadprożami, powinno się je podeprzeć na czas wiązania zaprawy

Strop nad oknami

Do przesklepienia otworów nad oknami lub drzwiami wykorzystuje się belki nadprożowe. W jednowarstwowych ścianach zewnętrznych między skrajną zewnętrzną belką nadprożową a pozostałymi ustawionymi do niej równolegle umieszcza się warstwę ocieplenia. Jest to niezbędne, ponieważ belka nadprożowa ma ceramiczne jedynie trzy ścianki, a jej wnętrze wypełnia zbrojony beton. Jest więc zimniejszym elementem niż pustak ścienny. Nadproże może być zbudowane z montowanych pionowo belek o wysokości pustaków ściennych lub z belek płaskich, które nadmurowuje się dwiema warstwami cegieł. Belki nadprożowe układa się na wypoziomowanym murze na zaprawie cementowej grubości 12 mm, opierając je po obu stronach otworu 12,5-25 cm z każdej strony. Zanim nadbuduje się ściany nad otworem lub oprze na nadprożu strop, belki nadprożowe ułożone na płask trzeba podeprzeć na 7-14 dni, aby zaprawa dostatecznie związała. Jeżeli bezpośrednio nad nadprożem znajduje się wieniec, zachowuje się w nich ciągłość ocieplenia. Pustaki obudowujące wieniec powinny być ustawiane na skrajnej belce nadprożowej.

Autor: PCB LEWKOWO

W gęstożebrowym stropie Akermana nie ma belek. Pustaki ustawia się na pełnym lub ażurowym deskowaniu. Między rzędami pustaków układa się pręty zbrojeniowe, które łączy się ze zbrojeniem wieńców

Rynny w dachu bez okapu. Orynnowanie za gzymsem, czy na gzymsie?

Wraca moda na dachy bez okapów. Jest wiele sposobów ich odwodnienia dachu. Zobacz, jakie rynny...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT