| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Strop gęstożebrowy - konstrukcja i montaż stropu

Strop gęstożebrowy - konstrukcja i montaż stropu

Choć strop jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych domu, nie trzeba koniecznie godzić się na rozwiązanie zaproponowane przez architekta. Inwestor sam może rozważyć, jaki strop woli. Jednak zanim zdecyduje się na zmiany w projekcie, powinien poznać wszystkie ich konsekwencje.

Autor: Andrzej Szandomirski

Decydując się na zmianę, należy pamiętać, że potrzebne będzie wprowadzenie poprawek do projektu. Przede wszystkim będzie konieczne przeprowadzenie nowych obliczeń przez konstruktora. W projekcie muszą być zamieszczone nie tylko wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia, ale także szczegółowe informacje na temat materiałów, jakich należy użyć – na przykład klasy betonu i gatunku stali.

Prace przygotowawcze

 Przed wykonaniem płyty żelbetowej niezbędne jest zrobienie pełnego deskowania, podstemplowanie go i wypoziomowanie. W stropie gęstożebrowym prefabrykowane belki przejmują część obciążenia. Dzięki temu pełne deskowanie stropu nie jest potrzebne. Deskowane są tylko odcinki stropu gęstożebrowego pod żebrami rozdzielczymi – żelbetowymi belkami prostopadłymi do belek stropowych, które zapobiegają klawiszowaniu stropu – ujednolicają pracę belek i zmniejszają ugięcia stropu. Tylko belki stropowe i fragmenty deskowania wymagają podparcia do momentu uzyskania przez beton ułożony na budowie pełnej wytrzymałości. Jeśli rozpiętość stropu nie jest większa niż 3,9 m, wystarczy jedna taka podpora w pobliżu środka stropu. Gdy rozpiętość stropu nie przekracza 6 m, niezbędne są dwie podpory – w 1/3 i 2/3 rozpiętości. Przy rozpiętości większej niż 4,2 m zalecane jest także wykonanie podpór przy ścianach. Jeżeli jest ona większa niż 6 m, należy umieścić podpory co 1/4 rozpiętości i przy ścianach.

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przed ułożeniem płyty żelbetowej konieczne jest zrobienie pełnego deskowania i podstemplowanie go

Pod strop gęstożebrowy nie trzeba robić pełnego deskowania a liczba podpór montażowych zależy od rozpiętości belek stropowych

W projekcie monolitycznej płyty żelbetowej powinno się znajdować zestawienie ilości różnych rodzajów stali potrzebnych do zbrojenia oraz rozstaw prętów i sposób ich łączenia

Projekt stropu gęstożebrowego musi informować o liczbie belek i pustaków koniecznych do wykonania stropu, a także ilości poszczególnych rodzajów stali do uzbrojenia

Elementy konstrukcji

 W płycie żelbetowej konstrukcję stanowi zbrojenie, w domach jednorodzinnych najczęściej z prętów fi 6, 10 i 12 mm. Pręty rozkłada się na podkładkach, na deskowaniu. Układa się je w dwóch kierunkach – prostopadle do siebie – albo jednokierunkowo – jeśli jeden bok płyty jest co najmniej dwa razy krótszy od drugiego. W strefie przy podparciu płyty wykonywane jest dodatkowo zbrojenie dołem i górą – zwykle ze stalowych prętów średnicy 10-12 mm.

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi stropu gęstożebrowego są belki stropowe. Mogą być one umieszczane w rozstawie do 90 cm – najczęściej jest to 40, 45 albo 60 cm. Rozstaw belek jest uzależniony od nośności stropu. Jeżeli ma być większa, wybiera się strop o mniejszym rozstawie belek. Pustaki stropowe to tylko wypełnienie stropu, które nie wpływa na jego wytrzymałość – decydują o niej żebra i beton wypełniający przestrzenie między kształtkami oraz tworzący nad nimi kilkucentymetrową warstwę nadbetonu. Nośność stropu gęstożebrowego zależy również od jego wysokości – im wyższe są pustaki, tym wyższe powstają między nimi żebra – elementy konstrukcyjne stropu. Powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych wysokość stropu gęstożebrowego to 24 cm. Jeżeli trzeba zwiększyć jego nośność, należy powiększyć wysokość do 26,5, a nawet 34 cm.

Nad pomieszczenia o dużej powierzchni można wybrać strop o dłuższych belkach. Strop typu Teriva III pozwala na rozpiętość do 7,2, a Teriva II do 7,8 m. Decydując się na strop, w którym dobiera się belki maksymalnej długości – Teriva II przy rozpiętości 7,8 m i Teriva III przy rozpiętości 6,6-7,2 m – trzeba się liczyć z wyższymi kosztami, ponieważ należy wzmocnić w nich strefy przypodporowe dodatkowym zbrojeniem. Oprócz belek stropowych w stropach gęstożebrowych stosowane są żebra rozdzielcze. Wykonuje się je na budowie – wtedy, gdy rozpiętość stropu jest większa niż 4 m.

Wieńce obu stropów różnią się jedynie wielkością – wieniec płyty żelbetowej może mieć 14-16 cm wysokości, a stropu gęstożebrowego musi mieć co najmniej 23-28 cm.

Zbrojenie jednokierunkowe – pręty nośne układa się równolegle do krótszego boku płyty, a rozdzielcze (cieńsze) prostopadle do nich

Zbrojenie żebra rozdzielczego to dwa pręty średnicy 10-12 mm połączone strzemionami średnicy 4,5-6 mm co 45 cm. Po zabetonowaniu żebro ma 8-10 cm szerokości

Układanie stropu

 Po wykonaniu zbrojenia monolitycznej płyty żelbetowej wystarczy je zabetonować. W stropie gęstożebrowym na belkach układane są na styk pustaki stropowe, a dopiero potem całość jest betonowana. Należy pamiętać o tym, że zawsze klasa betonu powinna zostać określona przez konstruktora wprowadzającego poprawkę do projektu. Nie można jej samowolnie zmieniać, ponieważ decyduje ona o nośności stropu.

Bez względu na to, czy układany jest strop gęstożebrowy, czy monolityczna płyta żelbetowa, przed betonowaniem stropu kierownik budowy (i ewentualnie inspektor nadzoru) musi sprawdzić prawidłowość wykonania dotychczasowych prac. Po ustaleniu, czy wszystko zrobiono zgodnie z projektem i ze sztuką budowlaną, powinien dokonać wpisu do dziennika budowy i wyrazić zgodę na betonowanie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT