| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Sposoby na doświetlenie poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?

Sposoby na doświetlenie poddasza. Jakie okna dachowe wybrać?

Remontujesz dach budynku i prowadzisz adaptację poddasza? Sprawdź, jakie są sposoby na doświetlenie poddasza. Wstawiając okna połaciowe lub wymieniając je na nowe, możesz zapewnić atrakcyjne oświetlenie dawnego strychu. Zobacz, jakie okna dachowe wybrać.

Autor: VELUX

Wysokie poddasze można doświetlić dużym zestawem okien połaciowych. Korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na północnej połaci dachu – wpadnie przez nie dużo rozproszonego światła słonecznego, które nie przegrzeje poddasza. Zapewnią też widok na pięknie oświetlone otoczenie

Wpuszczając więcej światła na poddasze, sprawisz, że pomieszczenia pod dachem będą jaśniejsze, a dobierając rozmieszczenie okien połaciowych, nadasz wnętrzom właściwy klimat.

Pojedyncze okna połaciowe lub okna w zestawie

Zamiast wstawiać pojedyncze okna, możemsz łączyć je w dowolne zestawy. Efektownie wyglądają zestawy pionowe, w których łączy się dwa lub trzy okna. Muszą mieć one tylko jedną wspólną cechę – taką samą szerokość. Mogą się różnić długością i sposobem otwierania. Nisko pod oknem otwieralnym warto zamontować stały element doświetlający zapewniający niczym nieograniczony widok z poddasza. Zespolenia poziome tworzy się z okien takiej samej wysokości. W ten sposób można połączyć mniejsze okna zamontowane wysoko. Sprawdzi się to w wąskim i wysokim pomieszczeniu, pozwoli zabudować przestrzeń pod skosami i doświetlić użytkową. Zestawiając kilka okien, zarówno w pionie, jak i w poziomie, zyskasz duże przeszklenie, które – podobnie jak duże okna w elewacji – nadadzą domowi nowoczesny charakter.

Nowe możliwości okien dachowych

Wielu właścicieli starych domów już dawno temu zaadaptowało poddasza. Okna dachowe, które wstawiano na przełomie lat 80. i 90., były wówczas nowością. Dziś jednak często nadają się już do wymiany. Nowe okna dają więcej możliwości – są lepszą barierą dla uciekającego ciepła, ograniczają hałas dobiegający z zewnątrz, wygodniej z nich korzystać (zmienić sposób otwierania z obrotowych na uchylno-obrotowe i sposób sterowania z ręcznego na elektryczne). Dzięki węższym profilom okiennym i nowocześniejszej konstrukcji klapy wentylacyjnej (przy tym samym poziomie wentylacji jest teraz mniejsza) do wnętrza może docierać więcej światła. W oknie o takich samych wymiarach zewnętrznych szyba może mieć nawet o 10% większą powierzchnię. Gdy okna mają większe rozmiary bądź są montowane wysoko, warto wybierać te z fabrycznie wbudowanym sterownikiem, który umożliwi ich elektryczne otwieranie.

Autor: VELUX

Zestawy okien dachowych nadają staremu domowi nowocześniejszy wygląd. Choć są dużą ingerencją w połać dachu, nie zmieniają jej kształtu

Wymiana okien dachowych

Nowe okna dachowe mają takie same wymiary zewnętrzne jak te sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Podczas ich wymiany nie ma więc konieczności korygowania wielkości otworu w połaci dachowej. Bez trudu można zmienić ich położenie względem płaszczyzny dachu, do wyboru są bowiem dwie głębokości montażu okien – standardowa i obniżona. Niższe osadzenie okna poprawia estetykę połaci dachowej i zmniejsza straty ciepła na połączeniu okna z dachem. Obecnie okna dachowe są cieplejsze – mają lepsze pakiety szybowe, cieplejsze ramy i nowoczesne kołnierze termoizolacyjne. Dlatego podczas wymiany okien można powiększyć ich powierzchnię, nie ryzykując, że obniży się komfort cieplny na poddaszu. Jeśli wybierze się okna o tej samej szerokości, nie trzeba będzie naruszać konstrukcji więźby. Wyższe okno będzie wymagało usunięcia fragmentu pokrycia dachowego i znajdującego się pod nim sztywnego poszycia bądź membrany dachowej.

Jak dobrać nowe okno połaciowe

Rozmiar i położenie nowego okna będą zależne od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu. Pojedyncze okno szerokości 78 cm może mieć nawet 160 cm wysokości. Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie fragmentu krokwi i wstawienie w więźbę poprzecznych elementów konstrukcyjnych (wymianów), które przejmą obciążenia, możemy zmienić zarówno układ, jak i rozmiary okien na poddaszu. Zamiast najpopularniejszych okien 78 x 140 cm możesz wybrać te o szerokości 94, a nawet 114 cm. Te okna także można montować w grupach tworzących poziome i pionowe zespolenia.

Czym pokryć dach? Dachy z dachówek ceramicznych

Jeśli zastanawiasz się czym pokryć dach swojego domu, proponujemy dachówki ceramiczne zwykłe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT