| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny: system rynnowy do mokrej roboty

Rynny: system rynnowy do mokrej roboty

Rynny, niepozorny detal, są dla domu tym, czym system melioracyjny dla pola. Dzięki nim, nawet podczas nawałnic, woda z opadów spływa na ziemię. System rynien chroni budynek przed zniszczeniem.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gdyby nie rynny, woda z dachu zalewałaby elewację. Spowodowałoby to przeciekanie narożników ścian, odpadanie tynków, a w konsekwencji – zawilgocenie mieszkania. Ale rynny pełnią nie tylko funkcję praktyczną. Dobrze dobrane kolorem i kształtem do elewacji podkreślają urodę domu, stając się jednocześnie ozdobnym detalem.

Dobór wielkości rynien i średnicy rur spustowych zależy od powierzchni, z jakiej trzeba odprowadzić wodę opadową. System rynnowy trzeba tak dopasować, by zebrał każdą ilość wody spływającej z dachu. Rozmiar i liczba potrzebnych rynien oraz rur określona jest już na etapie projektowania domu. Architekt dostosowuje je do wielkości oraz bryły dachu (wykuszy, balkonów itp.).

Jaki dach, jaka rynna

Tylko dachy kryte strzechą mogą obyć się bez rynien. Na wszystkich innych pokryciach są one niezbędne.
Są trzy podstawowe typy rynien:

  • wiszące,
  • stojące,
  • leżące (połaciowe).

W domach jednorodzinnych najczęściej zakłada się rynny wiszące (mocowane do okapu). Rynny stojące układa się na gzymsie pod okapem. Stosowane są one rzadziej, najczęściej w budynkach starych, w których ściany zewnętrzne zakończone są ozdobnymi gzymsami. Natomiast rynny leżące mocowane są bezpośrednio na połaci dachu. Nie są one w Polsce popularne, gdyż zimą może je uszkodzić napór pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu. Trwałość rynien zależy od materiału, z którego zostały wykonane.

Jesienne czyszczenie orynnowania

Aby system rynnowy przez wiele lat chronił nasz dom, musimy o niego dbać. Pamiętajmy, aby zawsze przed sezonem zimowym oczyścić rynny i rury spustowe z zalegających liści i innych zanieczyszczeń, mogących utrudnić przepływ wody. Funkcjonowanie orynnowania poprawiają także dodatkowe akcesoria, jak np. płotki przeciwśnieżne zapobiegające niekontrolowanemu osuwaniu się śniegu z dachu, a także montowane w rynnach kratki przeciw osadzaniu się w nich liści.

Kto pomoże usunąć azbest?

To, że azbest jest szkodliwy i trzeba go usunąć – wiadomo od dawna. To, że prędzej czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.