Rynny, rury, łańcuchy: jak odprowadzić wodę z dachu

2009-09-09 2:00

Dach chroni dom przed deszczem i śniegiem jak parasol. Co jednak zrobić, żeby ściany naszego domu po każdym większym deszczu lub wiosennych roztopach nie były zalewane wodą spływającą z dachu? Najpopularniejszym sposobem odwodnienia dachu jest system rynien i rur spustowych.

Odprowadzić wodę z dachu
Autor: Andrzej Szandomirski|Małgorzata i Mariusz Paskowie Odprowadzić wodę z dachu

Niech się leje

Nie da się ukryć, że najtaniej jest nie robić nic, czyli zgodzić się na to, że woda będzie spływać z dachu bezpośrednio na ziemię. W końcu dawne budynki, nie tylko wiejskie, przeważnie te kryte gontem lub słomą, nie miały rynien i nic złego się nie działo. Zwłaszcza wtedy, gdy ściany domu były chronione przez szerokie okapy, a on sam był posadowiony w gruncie piaszczystym i po deszczu woda szybko wsiąkała w ziemię.
W domu, który nie ma rynien, problemy pojawiają się jedynie wtedy, gdy jest on przykryty dachem z niewielkimi okapami, albo – gdy jest to dach płaski – ze zbyt małymi gzymsami. Wtedy w czasie deszczu grozi nam zalewanie ścian przez wodę spływającą z dachu, zwłaszcza gdy niekorzystnie wieje wiatr.

Rynny, rury, łańcuchy

Każdy dach, który ma powierzchnię większą niż 100 m2 lub jest na budynku wysokości większej niż 4,5 m, musi mieć wykonany system odprowadzenia wody do kanalizacji lub do gruntu. Poprawne odwodnienie dachu ma bowiem duże znaczenie dla trwałości elewacji, a nawet całego budynku. Sposób odprowadzenia wody z dachu, musi być dobrany zarówno do jego kształtu jak i powierzchni. Najpopularniejszy sposób odwodnienia dachu to układ rynien i rur spustowych. Odprowadzają one wodę opadową z dachu na powierzchnię terenu, do kanalizacji lub do specjalnej instalacji do wody deszczowej (deszczówki nie wolno odprowadzać do kanalizacji przeznaczonej tylko do ścieków bytowo-gospodarczych. Nie powinno się też odprowadzać wody na ulicę czy na działkę sąsiada).

W każdym nowoczesnym systemie orynnowania wszystkie części są do siebie dokładnie dopasowane, a połączenia uszczelnione. W przeciwieństwie do tradycyjnych lutowanych rynien i rur spustowych ze stali ocynkowanej, elementy nowoczesnego orynnowania łączy się bardzo prosto i szybko – bez używania skomplikowanych urządzeń i narzędzi. Utrzymanie orynnowania w czystości ułatwiają siatki narynnowe przeciw liściom i igliwiu. Orynnowanie może być wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, blachy stalowej ocynkowanej bądź ocynowanej lub blachy miedzianej.
Rynny mają różne przekroje: półokrągłe, trapezowe, kwadratowe lub imitujące gzymsy. Kształty rur spustowych dopasowuje się do kształtu rynny. Dostępne są rury o przekroju okrągłym, kwadratowym lub prostokątnym.

W niskich domach zamiast rur spustowych montuje się czasami łańcuchy. Jeśli są dobrze zamocowane na górze do rynny i na dole do podłoża oraz odpowiednio naciągnięte, woda spływa po nich bez rozpryskiwania się na boki. W porównaniu z rurami spustowymi są one prawie niewidoczne na elewacji.

Jeżeli mamy dach odwrócony

Nazwa "dach odwrócony" mogłaby sugerować, że chodzi o dach, z którego woda nie spływa, lecz zatrzymuje się w nim jak w naczyniu. W pewnym zakresie jest to prawda: część wody z takiego dachu nie jest odprowadzana do gruntu, tylko odparowuje do atmosfery. W rzeczywistości jednak nazwa ta wynika z odwrotnego układu warstw w porównaniu ze zwykłym dachem. Dachów odwróconych nie można całkowicie pozbawić instalacji do odprowadzania wody. Każdy dach powinien mieć specjalne wpusty odwadniające, rezerwowe orynnowanie lub przynajmniej rury przelewowe (rzygacze), które w sytuacjach awaryjnych odbiorą nadmiar wody.
Takiego typu rozwiązania są idealne dla tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi, na specjalnie przygotowanym podłożu można zaś wykonać tzw. zielony dach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie