| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny. Przegląd i czyszczenie systemu rynnowego

Rynny. Przegląd i czyszczenie systemu rynnowego

Rynny powinny skutecznie odprowadzać wodę z dachu, dlatego też powinny być pod stałą kontrolą. Co jakiś czas trzeba skontrolować, czy rynny i rury spustowe są drożne, czy nie zalegają w nich liście, gałęzie lub nie ma w nich zbyt wiele błota. System rynnowy sprawdza się pod kątem ewentualnych pęknięć i nieszczelności.

Aby rynny skutecznie odprowadzały wodę z dachu, powinny być pod stałą kontrolą. Co jakiś czas trzeba dokonywać ich przeglądu i przeprowadzać konieczne naprawy. Do rynien mogą bowiem wpadać różne rzeczy, które utrudniają odprowadzanie wody deszczowej. Najbardziej prawdopodobne jest to w przypadku domu stojącego wśród wysokich drzew, z których spadają liście, kasztany, żołędzie itp.

Drożność rynien i rur spustowych

Jesienią należy przede wszystkim sprawdzić, czy rynny i rury spustowe są drożne, czy nie zalegają w nich liście, gałęzie lub nie ma w nich zbyt wiele błota, ponieważ mogą tworzyć tak zwane czopy, które uniemożliwiają prawidłowy odpływ wody z rynien – wylewa się ona wówczas bokami, niszcząc elewację.

Rynny czyścimy z drabiny, wygarniając z nich ręką zanieczyszczenia; możemy też wypłukać je wodą pod ciśnieniem – wystarczy do tego zwykły wąż ogrodowy. Rynny nie muszą być doskonale czyste, odrobina błota czy kilka liści na pewno im nie zaszkodzą. Gorzej, jeżeli błota nagromadzi się dużo, wówczas trzeba je miotełką wymieść, aby w rynnach nie wyrosły trawa lub mech.

Rynny z PCW, rynny z cynku czy rynny z miedzi rzadziej zatykają się liśćmi, bo mają gładszą powierzchnię. Rynny stalowe z biegiem lat mogą się stać chropowate, więc łatwiej będą się zatykać.

W niektórych systemach są specjalne siatki nakładane na rynny od góry, które zatrzymują liście i inne zanieczyszczenia, ale w tym wypadku należy sprawdzać, czy leżąc na kratce, nie blokują odpływu wodzie.

Autor: Galeco

Nawet rynny z plastiku, które cechuje wyjątkowa gładkość, trzeba systematycznie oczyszczać z liści

Autor: Jarosław Kamiński , Mirosław Krogulec

Rynny można czyścić ręcznie lub za pomocą wody pod ciśnieniem (przyda się do tego zwykły wąż ogrodowy). Nie wolno używać żadnych ostrych narzędzi, ponieważ mogłyby uszkodzić delikatną powłokę rynny

WAŻNE

Do czyszczenia rynien nie wolno używać ostrych narzędzi, ponieważ mogą uszkodzić ich powierzchnię.

Sprawdzenie drożności rur spustowych jest trudniejsze, bo nie możemy do nich z góry zajrzeć. Dlatego najlepiej jest wlać do nich od góry wodę i zobaczyć, czy odpływa dołem. Jeśli nie odpływa, trzeba je przepchać.

Ułatwieniem są wszelkiego rodzaju otwory rewizyjne, tak zwane czyszczaki. W rurze spustowej znajduje się w takim miejscu koszyczek na zanieczyszczenia, wystarczy go wyjąć i wyrzucić z niego liście. Należy też sprawdzić odpływ rury spustowej.

Jeżeli rynna nie kończy się kolankiem, tylko wchodzi w nawierzchnię obok domu, do osadnika, trzeba go raz na jakiś czas otwierać, sprawdzać koszyczek i wyrzucać z niego nagromadzone tam zanieczyszczenia.

Przeczytaj również

Szczelność rynien i rur spustowych

Po zimie dobrze jest przejść się wokół domu, na przykład w czasie deszczu, przejrzeć system od zewnątrz i zorientować się, czy nic nie przecieka. Pod tym względem najbardziej narażone na uszkodzenia są rynny z PCW. Ale także w każdym innym wypadku należy przyjrzeć się orynnowaniu pod kątem ewentualnych pęknięć, nieszczelności.

Teoretycznie rynny powinny być zamontowane pod takim kątem, aby deszcz wpadał do nich, a śnieg zsuwał się z dachu, omijając je, ale jak wiadomo, fachowcy nie zawsze są skrupulatni, więc trzeba sprawdzić, czy zalegający śnieg lub zamarznięta woda nie uszkodziły rynny. Newralgicznymi miejscami są wszelkie załamania rynien (na przykład kiedy dom ma wykusze), miejsca łączeń poszczególnych elementów systemu rynnowego oraz te, gdzie są haki mocujące rynnę, bo tam występują największe obciążenia. Jest to ważne, zwłaszcza gdy zimą były obfite opady śniegu.

Jeśli chodzi o miejsca połączeń, to szczególnie ważna jest ich kontrola w przypadku rynien z PCW i orynnowania ze stali, ponieważ kawałki rur są tam łączone za pomocą uszczelek (i ewentualnie silikonu), które mogą po jakimś czasie sparcieć.

Ważnym miejscem są też zakończenia (denka) – trzeba sprawdzić, czy nie przeciekają łączenia denek z rynnami. W rurach spustowych przecieki są zwykle spowodowane obluzowaniem się obejm mocujących je do ściany. Należy je wówczas dokręcić.

Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.