| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rynny i rury spustowe: materiały na orynnowanie

Rynny i rury spustowe: materiały na orynnowanie

Na rynku jest wiele kompletnych systemów odwodnienia dachu, których elementy można łączyć ze sobą i mieć pewność, że po poprawnym wykonaniu cały układ będzie sprawnie odprowadzał wodę. Orynnowanie może być wykonane z tworzywa sztucznego, blachy aluminiowej, stalowej ocynkowanej, miedzianej i cynkowo-tytanowej.

Instrukcja montażu systemu rynnowego PVC.

Kształty rynien i rur spustowych

Rynny mogą mieć różny przekrój: półokrągły, półeliptyczny, trapezowy, skrzynkowy (kwadratowy albo prostokątny) lub imitujący gzyms. Te o przekroju półokrągłym są najpopularniejsze, pasują do każdego dachu, a te z wywiniętymi krawędziami są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Półeliptyczne mają dużą przepustowość, nadają się więc szczególnie na dachy o dużych powierzchniach.
Odpowiednio dobrane rynny trapezowe, kwadratowe i podobne do gzymsu podnoszą walory estetyczne dachu. Kształty rur spustowych dopasowane są do kształtu rynny i mają przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny.

Materiał na rynny i ryry spustowe

Orynnowanie może być wykonane z tworzywa sztucznego, blachy aluminiowej, stalowej ocynkowanej, miedzianej i cynkowo-tytanowej.


Rynny z PCW pokrywane są akrylem, tlenkiem tytanu lub stabilizowane promieniami ultrafioletowymi. Powłoki te zwiększają odporność PCW na warunki atmosferyczne, głównie na szkodliwe działanie promieni słonecznych, zanieczyszczone powietrze, w tym kwaśne deszcze. Tworzywo, z którego wykonane jest orynnowanie, najczęściej barwione jest w masie, dzięki czemu miejsce zarysowania nie zmienia koloru. Rynny łączone są na złączki i zapinki z gumową uszczelką, zatrzaski z uszczelką lub są sklejane na stałe (Wavin Metalplast-Buk).

 

 

Blacha aluminiowa jest zabezpieczana antykorozyjnie i lakierowana lub malowana na kilka kolorów. Rynny z tego materiału kupuje się jako gotowe i łączy się nitami oraz uszczelnia klejem do aluminium, specjalną pastą lub silikonem. Można je też wygiąć z arkuszy blachy i przyciąć na potrzebną długość (nawet do 30 m) bezpośrednio na placu budowy, używając specjalnej maszyny. Ten drugi sposób pozwala uniknąć łączenia rynien, trzeba tylko zanitować i uszczelnić narożniki oraz zakończenia rynny (Bennemann).

Rynny cynkowo-tytanowe są wykonywane ze stopu cynku z dodatkiem tytanu i miedzi. Są błyszczące i mają kolor srebrzystoszary. Łączy się je poprzez obustronne lutowanie, a jeśli producent tak zaleci, dodatkowo uszczelnia pastą (Bennemann).

Rynny z blachy stalowej są dodatkowo ocynkowane i pokryte plastisolem, czyli plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz płowienie. Produkowane są w wielu kolorach, dzięki czemu z łatwością można je dobrać do koloru elewacji domu czy dachu. Rynny pokryte plastisolem łączy się złączkami lub klamrami zatrzaskowymi z uszczelką gumową. Montaż ułatwia jeszcze specjalna zatrzaskowa konstrukcja haków rynnowych i ściennych (Britex).
Rynny miedziane wykonuje się z blachy miedzianej niczym niepokrytej lub pokrytej cynkiem albo akrylem. Łączy się je na zakład i z obu stron lutuje. Decydując się na tego rodzaju rynny, należy pamiętać o dwóch rzeczach: dach nie może być pokryty ani blachą aluminiową, ani stalową, gdyż spływająca po nim woda może spowodować korozję rynien miedzianych, niczym niezabezpieczona blacha miedziana wystawiona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych utlenia się i pokrywa tlenkiem miedzi, zwanym patyną, zmieniając barwę powierzchni na zielonkawą (Alpoldach).


W skład systemu odwodnienia dachu wchodzą między innymi: rynny, rury spustowe, kształtki narożne, siatki ochronne, rewizje oraz uchwyty do mocowania rynien – rynajzy – i rur spustowych – obejmy. Średnica rynny wynosi zwykle od 100 do 125 mm, a rury spustowej – od 70 do 100 mm.

Ważne przy montażu orynnowania

Montaż orynnowania nie jest skomplikowany, można go wykonać samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać, aby:

  • ściśle stosować się do zaleceń producenta,
  • haki rynnowe montować w odstępie 40-70 cm w zależności od materiału, z jakiego są wykonane rynny,
  • rynny układać z 0,5-2-procentowym spadkiem w kierunku rury spustowej, wtedy same się oczyszczają.

Rynny PCV: zalety rynien plastikowych

Wydaje się, że o popularnych rynnach PCV wiadomo już wszystko. Jednak gdy przychodzi moment kupna...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Drożne i szczelne orynnowanie dachu

Zadbaj o skuteczne odprowadzenie wody z dachu. Wybierz trwały i sprawny system rynnowy, wpisujący się w...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...