Rynny aluminiowe. Cechy systemów rynnowych z aluminium

2020-12-29 17:41

Rynny aluminiowe są całkowicie odporne na korozję, ich trwałość jest oceniana na ponad 100 lat. Różnorodne kolory powłok kryjących pasują do typowych pokryć dachowych, choć ze względu na duże średnice rynien trudno dobrać je do niedużych przybudówek czy altan. Aby uniknąć pracochłonnej obróbki, warto korzystać z ciągłych systemów wytwarzanych bezpośrednio na placu budowy.

Rynny aluminiowe. Cechy systemów rynnowych z aluminium
Autor: Marley Fot. Marley

Rynny aluminiowe, podobnie jak rynny stalowe, muszą być z zewnątrz zabezpieczone powłokami ochronnymi, ale nie wymagają cynkowania. Rdzeń z mieszanki aluminium i manganu ma grubość 0,8 mm – o 0,2 mm więcej niż blacha stalowa, co jest konieczne ze względu na mniejszą sztywność. Metal jest z obu stron pokryty wypaloną warstwą gruntującą oraz poliestrową lub poliamidową powłoką kryjącą grubości 25 μm dostępną w wielu kolorach. Zewnętrzna warstwa jest nakładana w procesie coil-coating, czyli na pasach blachy przeznaczonej do produkcji rynien, jeszcze przed formowaniem elementów. To pozwala na dokładną kontrolę grubości powłoki, stopnia połysku, tonacji kolorystycznej, twardości lakieru, jego przyczepności, odporności na odkształcenia i utwardzenia.

Rynny z aluminium

Dzięki temu rynny z aluminium są odporne nawet na agresywne środowisko – słoną mgłę czy skropliny. Wadą niektórych systemów aluminiowych jest ich pracochłonna obróbka. Docinania elementów, wycinanie otworów na rury spustowe i doginanie łączników zajmuje sporo czasu i wymaga dużej staranności.

Przeczytaj też:

Wybieramy system rynnowy. Rynny z PVC, stalowe, aluminiowe >>>

Są jednak również aluminiowe systemy ciągłe, wytwarzane bezpośrednio na placu budowy, w których produkowane pod wymiar dachu rynny mogą mieć długość do 25 m, dzięki czemu system jest spójny i nie wymaga stosowania łączników. Ponadto ze względu na indywidualne przygotowanie jest sprzedawany i montowany wyłącznie przez oficjalnych dystrybutorów, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów podczas prac.

Zalety systemów rynnowych z aluminium

  • rynny aluminiowe mają gładkość zbliżoną do PCW (współczynnik chropowatości 0,04 mm), co ułatwia samooczyszczanie się systemu;
  • aluminium jest bardzo trwałe – ponad 100 lat;
  • orynnowanie z aluminium jest całkowicie odporne na korozję;
  • rynny aluminiowe do 20 m można wykonywać w systemie ciągłym, na giętarkach bezpośrednio na placu budowy, co zmniejsza ilość odpadów i liczbę połączeń;
  • producenci oferują duży wybór kolorów powłoki lakierniczej rynien i rur spustowych z aluminium.

Wady rynien z aluminium

  • dość wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej (0,021 mm/(m.K)), pod wpływem zmiany temperatury rury spustowe i ryny aluminiowe wydłużają się i kurczą;
  • obróbka elementów i montaż systemu jest pracochłonny;
  • mała dostępność elementów dodatkowych;
  • nie ma systemów o niewielkich średnicach rynien, przeznaczonych na małe dachy.
Warto wiedzieć

Rynny z aluminium można łączyć w obrębie jednego systemu orynnowania z elementami wykonanymi z tytan-cynku, stali szlachetnej i PCV. Rynien i rur aluminiowych nie powinno łączyć się z orynnowaniem z miedzi.

System rynnowy. Jak dobrać rynny do dachu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie