| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Rolety i osłony okienne nie tylko chronią przed słońcem - zatrzymują też ciepło we wnętrzu

Rolety i osłony okienne nie tylko chronią przed słońcem - zatrzymują też ciepło we wnętrzu

Osłony okienne chronią nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami. Rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, okiennice czy markizy to przede wszystkim ochrona przed słońcem, wiatrem i hałasem, a także sposób na zatrzymanie w domu ciepła. Przyczyniają się więc poniekąd do zmniejszenia kosztów ogrzewania, szczególnie gdy wyposażone są w specjalną automatykę.

Rolety zewnętrzne, okiennice i markizy - najlepsza ochrona przed upałem

Osłony zewnętrzne zatrzymują ciepło, jeszcze zanim przedostanie się ono do środka. Dzięki temu skuteczniej zabezpieczą pomieszczenia przed nagrzaniem niż np. rolety wewnętrzne.

Najlepsze będą rolety zewnętrzne, okiennice i żaluzje. Warto wybierać te z ruchomymi lamelkami, bo wtedy da się kontrolować ilość światła i powietrza przedostającego się do wnętrza.

W walce z upałem dobre efekty daje także zacienianie najbardziej nagrzewających się części domu. Najprościej jest osłonić je markizami montowanymi do ściany. Dobrze jest się zdecydować na takie, w których kąt nachylenia można regulować. Dzięki temu będzie można dopasować położenie markizy do zmieniającego się w ciągu dnia kąta padania promieni słonecznych. Osłony te mogą mieć rozpiętość 4 m i długość nawet do 7 m.

Przyjemnie chłodzący cień dadzą również pnącza porastające trejaże i pergole lub rozwieszone na nich maty zacieniające.

Problem nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu pomogą rozwiązać zewnętrzne osłony montowane bezpośrednio do okien połaciowych. Najlepsze efekty dadzą rolety zewnętrzne z aluminiowych profili, które podczas najbardziej nieznośnych upałów mogą odczuwalnie obniżyć temperaturę wnętrza, a zimą znacznie zredukować straty ciepła. Oprócz tego całkowicie zaciemniają pomieszczenie.

Natomiast markizy z tkaniny siatkowej montowane na oknach dachowych nie zasłaniają widoku ani nie zaciemniają pomieszczenia. Są wyjątkowo skuteczne, bo zatrzymują nawet do 95% promieni słonecznych. Nie utrudniają otwierania okien, więc zazwyczaj rozpina się je wiosną, a dopiero na zimę zwija do skrzynki umieszczonej na zewnątrz w górnej części skrzydła okna.

Autor: ROTO

Roleta zewnętrzna dba przez cały rok o optymalne warunki na poddaszu. W lecie skutecznie chroni pomieszczenie przed upałem. W zimie natomiast chroni szybę zewnętrzną przed śniegiem i zimnem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rolety do okien dachowych mogą mieć boczne prowadnice...

Dzięki bocznym prowadnicom mocowanym do skrzydła, roleta okienna dobrze przylega do okna nawet wtedy, gdy jest ono otwarte. W niektórych modelach, prowadnice umożliwiają zatrzymanie rolety w dowolnej pozycji, a także odsuwanie z obu stron – zarówno do góry, jak i do dołu – co pozwala na zasłanianie wybranej części okna.

Takie rozwiązanie stosuje się w roletach plisowanych. Jest to znacznie wygodniejsze niż w roletach bez prowadnic, które można ustawiać tylko w trzech pozycjach na zaczepach montowanych do boków ościeżnicy. Wprawdzie przez okno wpada więcej światła, bo jego powierzchnia nie jest niczym ograniczona po bokach, ale za to takie rolety nie gwarantują skutecznego zaciemnienia.

Natomiast w roletach zaciemniających w prowadnicach można zamontować dodatkowe uszczelki skutecznie zapobiegające przenikaniu promieni słonecznych do wnętrza. Żaluzje do okien połaciowych także mają prowadnice, dzięki czemu nie zwisają swobodnie, ale utrzymują się pod takim kątem, pod jakim nachylone jest okno.

Autor: ROTO

Markiza zewnętrzna pozwala zachować pełen dopływ światła, zatrzymując przy tym 95% promieniowania słonecznego, które nie dotrze do szyby zewnętrznej okna dachowego.

Osłony okienne sterowane automatycznie - praktyczne i oszczędne

Do zasłonięcia przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są równie duże rolety. Ich unoszenie oraz opuszczanie wymaga znacznego wysiłku. Jeśli mamy do zasłonięcia kilka okien, ta operacja staje się naprawdę uciążliwa i czasochłonna. Wygoda, jaką dają elektryczne napędy, jest wtedy nie do przecenienia. Przed ich zainstalowaniem warto się zastanowić, jaki jest najlepszy dla nas sposób sterowania nimi.

Osobne przyciski dla każdego okna to rozwiązanie najtańsze, ale dające najmniej korzyści. Dlatego bardzo popularne jest zdalne sterowanie za pomocą pilota obsługującego wszystkie zasłony w domu z dowolnie wybranego miejsca.

Siłowniki do napędu rolet mogą być wyposażone w zintegrowane sterowanie radiowe, co bardzo ułatwia ich instalację. Z pewnością jeszcze lepiej jest się zdecydować na system, który będzie zasłaniał i odsłaniał okna według wybranego przez nas scenariusza.

Potencjalnego złodzieja potrafi zmylić program symulujący obecność domowników podczas ich dłuższej nieobecności, który unosi i opuszcza zasłony o różnych porach dnia.

Sterowanie roletami można zintegrować z systemem alarmowym, by opuszczały się w chwili uzbrojenia alarmu i podnosiły w momencie jego wyłączenia. Efektowne jest włączenie ich do sterowania tak zwanymi scenami świetlnymi – w pomieszczeniu z kinem domowym mogą się opuszczać po wciśnięciu przycisku uruchamiającego projekcję filmu, a w sypialni – wraz z włączeniem dyskretnego, czerwonego oświetlenia...

Rolety znakomicie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem latem, a zimą przed stratami ciepła. W tym celu najlepiej zaprogramować sterowanie nimi tak, by opuszczały się i podnosiły samoczynnie o określonych godzinach (po wschodzie i zachodzie słońca, inaczej dla każdej pory roku).

Systemy sterowania żaluzjami i markizami mają czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu, a nawet opadów atmosferycznych. Dzięki temu można uzależnić od ich natężenia sposób ustawienia zasłon, zapewniając nie tylko pożądany klimat w pomieszczeniu, ale także bezpieczeństwo urządzeniom, które mogłyby ulec zniszczeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Klinkier na kominie. Wykończenie płytkami...

Trwały, mocny i elegancki klinkier, czy to w postaci cegieł, czy płytek, stanowi dobry materiał do...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Kominy spalinowe i dymowe. Zasady oraz przepisy...

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów dymowych, kominów spalinowych,...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT