| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycie z dachówki betonowej. Jak dobrać dachówkę do domu?

Pokrycie z dachówki betonowej. Jak dobrać dachówkę do domu?

Gdy połacie dachu są skośne, najbardziej wyrazistym elementem domu i kompozycyjnym zamknięciem jego bryły staje się materiał pokryciowy. W tej roli doskonale sprawdzą się dachówki betonowe. Dostępne na rynku kolorystyka i kształty dachówek zadowolą zarówno miłośników tradycji, jak i nowoczesności. Z powodzeniem można je dobrać do domów inspirowanych np. dworkami oraz do prostych budynków sięgających po wzorce modernistyczne.

Wygląd dachówek betonowych

Dachówki betonowe prezentują się równie efektownie jak dachówki ceramiczne. Dla laika są nie do odróżnienia. Swoje starsze poprzedniczki z gliny przypominają nie tylko kolorystyką. Również ich wzornictwo nie ustępuje wyrobom z gliny. Każdy może znaleźć model odpowiedni do stylistyki, w jakiej utrzymany jest jego dom.

Na końcowy efekt wizualny wpływ ma też precyzyjna kalibracja dachówek betonowych – w przeciwieństwie do ceramicznych mają one bardzo dokładne wymiary. 

Ciężar dachówek betonowych

Spory ciężar tego pokrycia sprawia, że na dachu wygląda ono równie solidnie jak ceramiczne. Jednakże często dachówki o takich samych wzorach jak ceramiczne są od nich lżejsze. 

Dokładność wymiarowa i mniejszy ciężar ułatwiają ich układanie. 

Koszt pokrycia z dachówek betonowych

Koszt pokrycia z dachówek betonowych ma przy wyborze pokrycia niemałe znaczenie. Cena dachówek betonowych jest konkurencyjna w stosunku do ceramicznych.

Autor: BRAAS

Aby dom był spójny estetycznie, warto dopasować do barwy dachówki kolor innych detali, np. cokołu, tarasu czy stolarki okiennej. Na zdjęciu dachówka betonowa BRAAS

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Z czego wykonane są dachówki betonowe

Wyjaśnia ekspert BRAAS

Dachówki betonowe to drugi rodzaj dachówek, który znajduje się w powszechnym zastosowaniu. Wizualnie przypominają dachówki ceramiczne i dla zwykłego obserwatora pozostają nie do odróżnienia. Podobne są do nich także w montażu.

Różni je natomiast materiał, z jakiego są wykonane. Dachówkę betonową robi się ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następują za pomocą specjalnych, bardzo trwałych pigmentów, dzięki czemu pokrycie to jest odporne na działanie temperatury i promieni słonecznych.

Dachówki do domu tradycyjnego

Tradycyjny charakter domu doskonale podkreślą dachówki nawiązujące do historycznych kształtów, takich jak karpiówka, mnich-mniszka czy romańska, które dzisiaj występują w wariancie z zakładkami, czyli zamkami wyprofilowanymi na dwóch prostopadłych bokach.

Dachówki o tym kształcie kojarzą się historycznie z kolorem ceglastej czerwieni. To barwa, która trwale jest wpisana w wizerunek dachu, stała się wręcz synonimem solidnego domu. Pasuje zarówno do rozległych willi z kamienną elewacją bądź wykończonych cegłą klinkierową rodem z południa Europy, jak i niewielkich domków krytych dwuspadowym dachem, którym dodaje prestiżu.

Poza najbardziej klasyczną ceglastą czerwienią z tego typu architekturą doskonale łączy się dachówka ciemnoczerwona. Jej głęboka barwa podkreśla urodę rozłożystych polskich dworów.

Do tradycyjnej architektury pasują również stonowane szlachetne kolory współcześnie produkowanych dachówek, takie jak kasztanowy czy brązowy. Gdy są one połączone z historycznymi kształtami dachówek, warto zastosować je na dachach domów nawiązujących do drewnianej architektury regionalnej, np. z Podhala czy Sudetów, lub położonych wśród zieleni willi podmiejskich inspirowanych budownictwem z początków XX wieku. 

Planując dom o tradycyjnej stylistyce, warto rozważyć jako pokrycie cieniowane dachówki zakładkowe w kształcie nawiązującym do karpiówki – pasują jako dopełnienie klasycznych domów otynkowanych w jasnych pastelowych kolorach. Różnice odcieni od ceglanego do brązowego sprawiają, że dom robi wrażenie osadzonego w otoczeniu od lat.

Dachówki do domu nowoczesnego

Współczesne dachówki betonowe sprostają także estetyce domów nowoczesnych. Dla ich zwolenników najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dachówek prostokątnych, które umożliwiają ułożenie modnego, ale niekrzykliwego i ujmującego szlachetną prostotą pokrycia.

Doskonale wyglądają na dużych połaciach domów zbudowanych na planie wydłużonego prostokąta. Wówczas ich kształt i kolor podkreślają spokojną bryłę budynku.

Za nowoczesnym kształtem podąża ich kolorystyka: dostępne są w modnych odcieniach ciemnoszarym czy grafitowym oraz głębokim brązie, który kojarzy się z popularnym stylem kolonialnym. Sprawdzą się także wówczas, gdy chcemy dodać nowoczesnego wyrazu domom typu bungalow lub skromnym domom jednokondygnacyjnym. Tych, którzy chcą połączyć tradycję z nowoczesnością, zainteresują dachówki prostokątne w kolorze ceglastym.

Trwałość dachówek betonowych

Dzięki zastosowanym powłokom dachówki betonowe mają trwałe, nieblaknące na słońcu kolory, co podnosi walory estetyczne dachu. Dzisiaj modne i praktyczne są pokrycia o jednolitej barwie wzmocnionej połyskiem nadanym przez nowoczesną powłokę akrylową. Zastosowanie takich dachówek to świetny sposób na połączenie tradycji i nowoczesności – od dawna znane kształty dachówek zyskują jednolity kolor i delikatny połysk.

Dachówki zgrane z połacią dachu

Najłatwiej dopasować dachówkę do dużych połaci dachów dwu- i czterospadowych. Gdy użyjemy na pokrycie elementów o wysokim profilu, dach uzyska bardziej dynamiczny charakter i wyrazistość.

Dachówki płaskie sprawią, że połacie dachu będą stonowane. Również na dachach wielopołaciowych układa się dachówki profilowane, jednak jeśli połacie są rozbudowane licznymi lukarnami czy też facjatą lub wykuszem, dach może wyglądać zbyt ciężko – wtedy lepiej wybrać dachówki płaskie.

Efekt przestrzennej powierzchni pokrycia można uzyskać, wybierając dachówki profilowane: zakładkowe o różnych kształtach i nazwach handlowych oraz tradycyjne esówki z pojedynczą lub podwójną falą. Wśród zakładkowych są dachówki z wyrazistą falą typu holenderki, z wyżłobieniami w kształcie rynienek typu marsylka czy z zaokrągloną falą, przypominające tradycyjne dachówki mnich-mniszka. Pokrycie o płaskiej powierzchni można wykonać, wykorzystując dachówki zakładkowe w kształcie prostokąta oraz tradycyjnych karpiówek.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź na co...

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie ma duży wpływ na wydajność instalacji i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT