| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycie dachowe z płytek włóknocementowych. Rodzaje płytek dachowych

Pokrycie dachowe z płytek włóknocementowych. Rodzaje płytek dachowych

Jeśli szukasz lekkiego i niedrogiego pokrycia dachowego, proponujemy płytki włoknocementowe. Takie płytki dachowe, zwane ekologicznym eternitem, wyglądem przypominają naturalny łupek, a kosztują zdecydowanie mniej.

Autor: EURONIT

Płytki włóknocementowe przypominają łupek i dobrze się komponują z materiałami naturalnymi. Są przy tym dużo lżejsze i tańsze

Eternit ekologiczny

Ekologiczny - dla odróżnienia od popularnego niegdyś poprzednika, który zawierał azbest. W nowoczesnym eternicie nie ma rakotwórczych mikrowłókien – zastąpiono je naturalnymi. Włóknocement powstaje wyłącznie z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów. Troska o środowisko idzie w parze z jakością i szeregiem zalet użytkowych włóknocementu. Płytkami włóknocementowymi można kryć całe połacie albo stosować je tylko na obróbki okapów, gzymsów lub kominów w dachach krytych innym materiałem. Ponieważ nadają się także do wykończenia elewacji, pozwalają pokryć jednolitą okładziną całą bryłę domu, co jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnych projektach.

Jak powstaje włóknocement?

Głównym składnikiem jest spoiwo. Jego zawartość w mieszance waha się od 40 do 71%. Jest to cement. Równie ważne są włókna – decydują o jego wytrzymałości i elastyczności. Rozróżnia się włókna zbrojeniowe i procesowe (czasem są to taśmy, siatki i tkaniny). Zbrojeniowe to przetworzone włókna organiczne (poliwinyl alkoholu PVA). Stanowią mniej więcej 2% mieszanki. Procesowe to włókna filtracyjne z masy celulozowej. Jest ich od 4 do 6%. Są też dodatki, które nie biorą udziału w procesie wiązania, ale wpływają na usprawnienie procesów produkcji lub nadają produktom wymagane w łaściwości - stanowią one od 11 do ponad 20%. Zwykle to kreda , krzemionka, tuf wulkaniczny oraz włóknocement uzyskany z surowców wtórnych. Do produkcji niezbędna jest również woda – jest jej mniej więcej 12%. Po procesie utwardzania część wody pozostaje w strukturze materiału, przedłużając jego żywotność. Co ciekawe, do mieszanki nie dodaje się pigmentów – kolor uzyskuje się dopiero w końcowej fazie obróbki.

Produkcja płytek dachowych

Proces produkcji włóknocementu przebiega w kilku etapach. Najpierw dokładnie miksuje się włókna z wodą i dodaje w określonych proporcjach składniki sypkie. Następnie plastyczną mieszankę przetłacza się do maszyny, w której na podstawie zaprogramowanych parametrów są produkowane elementy pokryciowe. Po sprasowaniu i utwardzeniu elementy są formatowane i ewentualnie poddawane dodatkowej obróbce, na przykład autoklawowane, polerowane lub piaskowane, a następnie impregnowane i malowane. Ponieważ do masy nie dodaje się barwników, wszystkie wyroby są szare. Aby nadać im kolor, na gotowe elementy nakłada się dwie warstwy farby akrylowej albo barwioną pastę cementową z przezroczystą powłoką zabezpieczającą i warstwę akrylowej farby. Farba zawiera składniki, które zapobiegają rozwojowi mchu. Od spodniej strony elementy są impregnowane warstwą bezbarwnej żywicy.

Autor: VELUX

Dach nie wymaga specjalnych obróbek. Krawędzie płytek po cięciu tworzą równe linie, dzięki czemu współgrają z prostą formą budynków o nowoczesnej architekturze.
Projekt DOM+: PAG Tomasz Głowacki

Na jakie dachy nadają się płytki?

Płytki nadają się na dachy o nachyleniu od 25 lub 30°. Są bardzo różnorodne, więc pozwalają na dowolną aranżację wyglądu pokrycia przy jego optymalnym, bezodpadowym rozplanowaniu. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na prostych jednoczy dwuspadowych dachach, jak i na skomplikowanych konstrukcjach wielopołaciowych albo łukowych.

Typy płytek włóknocementowych

Płytki mają różne kształty i rozmiary. Niektóre z nich są pełne, inne mają skośnie lub łukowo obcięte narożniki. Elementy prostokątne mają najczęściej wymiary 20 x 30, 20 x 40, 30 x 45 i 30 x 60 cm, niekiedy krawędzie są o 2-3 cm krótsze lub dłuższe. Układa się je poziomo albo pionowo, do każdego typu płytki są przypisane możliwe dla niej wzory ułożenia. Płytki o łukowej dolnej krawędzi, przypominające dachówkę karpiówkę, mają długość 40 i szerokość 24 cm. Są też płytki w formie kwadratów o boku 20, 25, 30 i 40 cm. Wiele płytek nadaje się zarówno do układania na połaci, jak i do wykańczania gzymsów, okapów, krokwi szczytowych, kominów czy okien dachowych. Są jednak również specjalne płytki przeznaczone na tego typu obróbki – mają wymiary 20 x 20 lub 30 x 30 cm. Standardowa grubość płytek to 4 mm, ale są też grubsze (wzmocnione) – 4,5-milimetrowe. Stosuje się je na obszarach o dużym obciążeniu śniegiem.

Kolory płytek dachowych

Płytki są dostępne w różnych odcieniach szarości (od jasnego stalowego aż po czarny), w tonacjach brązu i czerwieni, w kolorach zielonym, białym, a nawet fioletowym. Ich powierzchnia może być gładka o matowym lub połyskującym wykończeniu albo strukturalna, wtedy przypomina łupek. W celu uzyskania jak najlepszego efektu imitacji warto wybrać płytki z karbowanymi krawędziami.

FILM: Izolacja dachu skośnego - krok po kroku

Dobrze ocieplone poddasze jest jak ciepła wełniania czapka na głowie - poprawia nasz komfort...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...