| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycie dachowe z płytek włóknocementowych. Rodzaje płytek dachowych

Pokrycie dachowe z płytek włóknocementowych. Rodzaje płytek dachowych

Jeśli szukasz lekkiego i niedrogiego pokrycia dachowego, proponujemy płytki włoknocementowe. Takie płytki dachowe, zwane ekologicznym eternitem, wyglądem przypominają naturalny łupek, a kosztują zdecydowanie mniej.

Autor: EURONIT

Płytki włóknocementowe przypominają łupek i dobrze się komponują z materiałami naturalnymi. Są przy tym dużo lżejsze i tańsze

Eternit ekologiczny

Ekologiczny - dla odróżnienia od popularnego niegdyś poprzednika, który zawierał azbest. W nowoczesnym eternicie nie ma rakotwórczych mikrowłókien – zastąpiono je naturalnymi. Włóknocement powstaje wyłącznie z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów. Troska o środowisko idzie w parze z jakością i szeregiem zalet użytkowych włóknocementu. Płytkami włóknocementowymi można kryć całe połacie albo stosować je tylko na obróbki okapów, gzymsów lub kominów w dachach krytych innym materiałem. Ponieważ nadają się także do wykończenia elewacji, pozwalają pokryć jednolitą okładziną całą bryłę domu, co jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnych projektach.

Jak powstaje włóknocement?

Głównym składnikiem jest spoiwo. Jego zawartość w mieszance waha się od 40 do 71%. Jest to cement. Równie ważne są włókna – decydują o jego wytrzymałości i elastyczności. Rozróżnia się włókna zbrojeniowe i procesowe (czasem są to taśmy, siatki i tkaniny). Zbrojeniowe to przetworzone włókna organiczne (poliwinyl alkoholu PVA). Stanowią mniej więcej 2% mieszanki. Procesowe to włókna filtracyjne z masy celulozowej. Jest ich od 4 do 6%. Są też dodatki, które nie biorą udziału w procesie wiązania, ale wpływają na usprawnienie procesów produkcji lub nadają produktom wymagane w łaściwości - stanowią one od 11 do ponad 20%. Zwykle to kreda , krzemionka, tuf wulkaniczny oraz włóknocement uzyskany z surowców wtórnych. Do produkcji niezbędna jest również woda – jest jej mniej więcej 12%. Po procesie utwardzania część wody pozostaje w strukturze materiału, przedłużając jego żywotność. Co ciekawe, do mieszanki nie dodaje się pigmentów – kolor uzyskuje się dopiero w końcowej fazie obróbki.

Produkcja płytek dachowych

Proces produkcji włóknocementu przebiega w kilku etapach. Najpierw dokładnie miksuje się włókna z wodą i dodaje w określonych proporcjach składniki sypkie. Następnie plastyczną mieszankę przetłacza się do maszyny, w której na podstawie zaprogramowanych parametrów są produkowane elementy pokryciowe. Po sprasowaniu i utwardzeniu elementy są formatowane i ewentualnie poddawane dodatkowej obróbce, na przykład autoklawowane, polerowane lub piaskowane, a następnie impregnowane i malowane. Ponieważ do masy nie dodaje się barwników, wszystkie wyroby są szare. Aby nadać im kolor, na gotowe elementy nakłada się dwie warstwy farby akrylowej albo barwioną pastę cementową z przezroczystą powłoką zabezpieczającą i warstwę akrylowej farby. Farba zawiera składniki, które zapobiegają rozwojowi mchu. Od spodniej strony elementy są impregnowane warstwą bezbarwnej żywicy.

Autor: VELUX

Dach nie wymaga specjalnych obróbek. Krawędzie płytek po cięciu tworzą równe linie, dzięki czemu współgrają z prostą formą budynków o nowoczesnej architekturze

Na jakie dachy nadają się płytki?

Płytki nadają się na dachy o nachyleniu od 25 lub 30°. Są bardzo różnorodne, więc pozwalają na dowolną aranżację wyglądu pokrycia przy jego optymalnym, bezodpadowym rozplanowaniu. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na prostych jednoczy dwuspadowych dachach, jak i na skomplikowanych konstrukcjach wielopołaciowych albo łukowych.

Typy płytek włóknocementowych

Płytki mają różne kształty i rozmiary. Niektóre z nich są pełne, inne mają skośnie lub łukowo obcięte narożniki. Elementy prostokątne mają najczęściej wymiary 20 x 30, 20 x 40, 30 x 45 i 30 x 60 cm, niekiedy krawędzie są o 2-3 cm krótsze lub dłuższe. Układa się je poziomo albo pionowo, do każdego typu płytki są przypisane możliwe dla niej wzory ułożenia. Płytki o łukowej dolnej krawędzi, przypominające dachówkę karpiówkę, mają długość 40 i szerokość 24 cm. Są też płytki w formie kwadratów o boku 20, 25, 30 i 40 cm. Wiele płytek nadaje się zarówno do układania na połaci, jak i do wykańczania gzymsów, okapów, krokwi szczytowych, kominów czy okien dachowych. Są jednak również specjalne płytki przeznaczone na tego typu obróbki – mają wymiary 20 x 20 lub 30 x 30 cm. Standardowa grubość płytek to 4 mm, ale są też grubsze (wzmocnione) – 4,5-milimetrowe. Stosuje się je na obszarach o dużym obciążeniu śniegiem.

Kolory płytek dachowych

Płytki są dostępne w różnych odcieniach szarości (od jasnego stalowego aż po czarny), w tonacjach brązu i czerwieni, w kolorach zielonym, białym, a nawet fioletowym. Ich powierzchnia może być gładka o matowym lub połyskującym wykończeniu albo strukturalna, wtedy przypomina łupek. W celu uzyskania jak najlepszego efektu imitacji warto wybrać płytki z karbowanymi krawędziami.

FILM: Izolacja dachu skośnego - krok po kroku

Dobrze ocieplone poddasze jest jak ciepła wełniania czapka na głowie - poprawia nasz komfort...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.