Pokrycia dachowe z blachy. Jak nie uszkodzić blachodachówki?

2011-06-17 17:27
Blachodachówki - jak ich nie uszkodzić
Autor: Andrzej Szandomirski Blachodachówki nadają się na dachy o nachyleniu od 12°, niekiedy od 7°. Nie wymagają deskowania, wystarczy ruszt z łat i kontrłat

Pokrycia dachowe z blachy, w tym również blachodachówki, dobrze znoszą eksploatację, jakiej są poddawane na dachu. Jednak mogą zostać łatwo uszkodzone podczas transportu lub montażu, np. w trakcie remontu dachu. Aby blacha dachowa nie została uszkodzona trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad...

Bezpieczny transport i montaż blachodachówki

Trzeba bardzo uważać, żeby nie uszkodzić blachodachówki. Zadrapanie ostrym narzędziem albo przetarcie powłoki osłabiaja bowiem trwałość pokrycia dachowego, a przy tym nie podlega reklamacji. Przede wszystkim arkuszy nie wolno przesuwać po podłożu ani jeden po drugim, należy je przenosić pojedynczo. Jeśli są dłuższe niż 6 m, trzeba je przenosić pionowo, podtrzymując co 3 m, żeby się nie wyginały.

Podczas leżakowania poszczególne blachy nie powinny się ze sobą stykać, nie wolno też dopuścić do ich zawilgocenia, gdyż to może doprowadzić do powstania na ich powierzchni białych plam korozyjnych albo uszkodzeń powłok. Folię ochronną (jeśli arkusze są nią zabezpieczone) powinno się zdjąć zaraz po skończonym montażu, a ewentualne zanieczyszczenia usunąć, żeby później nie spowodowały żadnych zarysowań, rdzawych nalotów lub, co gorsza, perforacji.

Do cięcia arkuszy blachodachówki nie wolno używać narzędzi wytwarzających ciepło (na przykład szlifierek kątowych), bo niszczą one powłokę zewnętrzną i po pewnym czasie docięte krawędzie zaczynają korodować. Z tego samego powodu nie należy ciąć arkuszy na dachu – opiłki spadające na już ułożone pokrycie mogą wtopić się w nie i zniszczyć powłokę ochronną. Do przycinania najlepiej nadają się nożyce elektryczne z głowicą rotującą, które od razu zabezpieczają przyciętą krawędź warstwą ocynku.

Jak naprawić uszkodzoną blachę dachową?

Jeśli mimo zachowania wszelkich wymaganych środków ostrożności podczas montażu na pokryciu powstaną rysy, należy je jak najszybciej oczyścić i pomalować farbą renowacyjną. Nie warto ich zostawiać, bo mogą tam powstać skupiska rdzy, która będzie się stopniowo rozprzestrzeniała. Jeśli zniszczenia są większe, można je pomalować farbą podkładową i nawierzchniową.

Co kilka lat dach warto umyć. Wodę należy lać w kierunku od kalenicy na boki, nigdy z węża z dołu, żeby woda nie dostała się pod arkusze blachy. Powierzchni pokrycia nie należy szorować, aby jej nie porysować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie