| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pokrycia dachowe. Czym się kierować przy wyborze?

Pokrycia dachowe. Czym się kierować przy wyborze?

Czym wykończyć dach, żeby wyglądał solidnie, służył przez lata bez konieczności remontów i jednocześnie stanowił dobrą wizytówkę domu? Zobacz, jak dobrać pokrycie dachowe. Zorientuj się, kiedy lepsze będą dachówki ceramiczne, a kiedy blacha płaska lub blachodachówki.

Czym się kierować wybierając pokrycie?

Inwestorzy w pierwszej kolejności kierują się względami estetycznymi, ale trzeba też brać pod uwagę uwarunkowania techniczne. Wybrany materiał będzie miał bowiem wielkie znaczenie dla trwałości dachu. Jeżeli budujesz dom z poddaszem użytkowym z projektu gotowego, wybór masz niemal nieograniczony, bo standardowo konstrukcję więźby projektuje się pod dachówkę. Jeśli dom ma poddasze nieużytkowe, przekroje i rozstaw elementów konstrukcyjnych dopasowuje się do konkretnego pokrycia. Trzeba sprawdzić, pod jakie pokrycie była projektowana więźba. Nie ma problemu, jeżeli chcesz wybrać materiał lekki. Jednak niektóre materiały pokryciowe mimo niewielkiego ciężaru nie kwalifikują się do grupy lekkich, bo układa się je na sztywnym poszyciu, które waży 11-16 kg/m2. Są to wszystkie papy (podkładowa i nawierzchniowa ważą 8-9 kg/m2), gonty bitumiczne (około 9 kg/m2) i blachy płaskie (2-4 kg/m2). Mimo że same są bardzo lekkie, razem z poszyciem ważą ponad 15 kg/m2. Za lekkie można uznać pokrycia układane na ruszcie z kontrłat i łat, takie jak blachodachówka (4,5-7 kg/m2), panele z blachy stalowej (około 5 kg/m2) i płyty bitumiczne (około 3 kg/m2). Chociaż na ruszcie układa się też dachówki, uznaje się je za pokrycie ciężkie, gdyż ważą 30-80 kg/m2. Najłatwiej układa się gonty bitumiczne. Ich montaż nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Najwięcej doświadczenia wymaga układanie blachy płaskiej.

Które z pokryć sa najtrwalsze?

Najlepiej pod tym względem wypada blacha miedziana, która może przetrwać na dachu nawet 300 lat. Przeszło 100-letnią trwałość ma blacha cynkowo- tytanowa. Tradycyjne dachówki ceramiczne starają się im dorównać – ich trwałość szacuje się na kilkadziesiąt lat – potwierdzają to nawet 50-letnie gwarancje. Pokryciami, które przetrwają przynajmniej jedno pokolenie mieszkańców domu, są też dachówki cementowe. Choć blachy powlekane nie szczycą się taką długowiecznością, wszystko zależy od rodzaju powłoki. Droższe blachodachówki stalowe powlekane grubszą warstwą poliestru, plastisolem czy poliuretanem dostają 30-40-letnie gwarancje, a te z posypką z naturalnego kruszywa – nawet 50-letnie.

Pokrycia najdroższe i najtańsze

Podstawowy materiał stanowi tylko 30-50% kompletnego pokrycia. Największy wpływ na koszt dachu mają elementy dodatkowe – dachówki specjalne – oraz robocizna. Większe dachówki są droższe, ale za to mniej się ich zużywa na 1 m2 i ich montaż jest szybszy, więc tańszy. Na dachu o prostej formie pokrycie z dużych dachówek może się okazać korzystniejsze finansowo niż z drobnych elementów. Z kolei na dachu skomplikowanym pokrycie z mniejszych dachówek może być tańsze – mniej będzie strat z docinania elementów. Aby zapewnić prawidłową wentylację pod pokryciem, na pewno będziesz musiał zamontować więcej dachówek wentylacyjnych, potrzeba też będzie więcej gąsiorów na wykończenie kalenicy i grzbietów, a także klamer i spinek koniecznych do zamontowania pokrycia. Oczywiście tańsze materiały podstawowe dadzą w efekcie tańszy dach. Najmniej kosztują płyty bitumiczne. W podobnej cenie można kupić trapezową blachę stalową ocynkowaną. Droższe są dachowki ceramiczne, cementowe i blachodachówka. Najdroższe są pokrycia z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej, albo z łupka kamiennego.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaka konstrukcja pod jakie pokrycie?

  • Drewniany ruszt z kontrłat i łat. Na nim układa się pokrycia profilowane - blachodachówkę, blache trapezową, dachówki. Dzięki kontrłatom nabitymna krokwie wytwarza się szczelina wentylacyjnamiędzy pokryciem a membraną dachową. Łaty stanowią oparcie dla pokrycia dachowego. Elementy rusztu mają zazwyczaj przekrój 4 x 6 cm. Rozstaw kontrłat wynika z rozstawu krokwi, zwykle jest to około 90 cm. Łaty rozmieszcza się zgodnie z zaleceniami producenta pokrycia dachowego. Układając dachówki, rozstaw łat dobiera się do kąta nachylenia dachu, długości dachówek i długości połaci. Im drobniejsze elementy pokrycia, tym gęściej trzeba mocować łaty. Łaty zagęszcza się także na połaciach o mniejszym spadku. Producenci dachówek podają rozstaw łat z kilkucentymetrową tolerancją– najmniejszy jest dla dachówek ceramicznych.
  • Sztywne poszycie.  Jest niezbędne, gdy dach będzie kryty gontem bitumicznym lub blachą płaską. Zalecane jest także na dachach o skomplikowanej bryle krytych dachówkami, bo pomaga dekarzom bezpiecznie się po nich poruszać. Wykorzystanie płyt drewnopochodnych w dużych arkuszach skraca czas montażu sztywnego poszycia i pozwala mu uzyskać równą płaszczyznę

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Gdy obok stoją stare­ budynki kryte tradycyjnymi materiałami, warto wybrać pokrycie, które będzie harmonizowało z otoczeniem, a nie epatowało innością. Wciąż dostępne są najstarsze wzory dachówek – mnich-mniszka, rzymska, esówka i karpiówka. Warto dobrać pokrycie do sąsiadującej wiekowej zabudowy regionalnej. Nowy dach można pokryć materiałem imitującym gont – blachodachówką wykończoną posypką w kolorze drewna. Gdy sąsiedztwo domu nie narzuca ograniczeń, można kierować się prostą zasadą – do tradycyjnego domu – tradycyjne pokrycie, do nowoczesnego – nowoczesne. Nowoczesne dachy są skromniejsze niż te tradycyjne. Stonowane kolory i brak okapów wtapiają je­ w bryłę domu. Nowoczesny dach najczęściej jest szary i gładki. Taki efekt można osiągnąć, stosując blachę płaską, dachówkę ceramiczną lub cementową o niskim profilu.

Przeczytaj dodatkowo:
Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...