Podłoga na stropie: zadbaj o odpowiednią akustykę

2014-07-17 10:00
Podłoga na stropie
Autor: Piotr Mastalerz Podłoga górnej kondygnacji jest zbudowana na stropie, który opiera się na ścianach nośnych. W domu ze stropem gęstożebrowym podest schodów na piętrze będzie wyglądał bardzo masywnie

Prawidłowe wykonanie podłogi na stropie zapewni wyciszenie pomieszczeń na piętrze niżej. Przeczytaj, jak wykonać taką podłogę, aby nie słyszeć odgłosów tego, co się dzieje na piętrze.

W każdym domu trzeba zadbać o prawidłową konstrukcję oraz izolację akustyczną podłogi. Jedną z podstawowych metod osiągnięcia tego stanu jest układanie na stropach materiałów pochłaniających dźwięki i budowa podłogi pływającej.

Podłoga pływająca

To rozwiązanie polega na tym, że konstrukcja podłogi nie jest związana z konstrukcją budynku (stropem i ścianami), żeby nie przenosić drgań. Dlatego robiąc kolejne warstwy podłogi – izolację akustyczną, podkład podłogowy i warstwę wykończeniową – należy je oddzielać warstwą dylatacyjną od stropu oraz ścian i innych pionowych elementów, na przykład słupów, kominów.

Na jakim stropie

Im konstrukcja jest sztywniejsza, tym słabiej przenosi drgania od chodzenia, przesuwania sprzętów domowych, uderzenia przedmiotu.

 

Cały artykuł na temat wykonania podłogi na stropie znajdziesz w miesięczniku Murator 8/2014

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany