| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Poddasze użytkowe i strych. Ocieplanie dachu skośnego i stropu

Poddasze użytkowe i strych. Ocieplanie dachu skośnego i stropu

Gdy w domu jest poddasze użytkowe - konieczne jest ocieplenie dachu. Jeśli pod dachem planujesz nieogrzewany strych, wystarczy solidne ocieplenie stropu. Do ocieplania dachów i stropów poleca się wełnę mineralną. Dużą popularność zyskują płyty PIR, wykonane z poliuretanu.

Ocieplanie dachu - między krokwiami i pod krokwiami

Gdy poddasze jest użytkowe niemal regułą jest ułożenie termoizolacji z wełny mineralnej umieszczanej między krokwiami. Wymogi dotyczące izolacyjności połaci wymuszają też dołożenie dodatkowej warstwy pod krokwiami – zazwyczaj pod rusztem, na którym znajdą się płyty lub deski okładziny wykończeniowej. Łączna grubość takiego wełnianego ocieplenia powinna wynosić minimum 20 cm, a najlepiej 25-30 cm. Ważne, żeby wełna szczelnie zaklinowała się między krokwiami i się nie osuwała. Można ją podwiązać drutem albo żyłką lub ustabilizować wkrętami wpuszczonymi częściowo w boczne powierzchnie krokwi. Wełna nie jest jedynym materiałem do izolowania poddaszy. W sprzedaży jest ponadto specjalny rozprężny styropian do wykonania izolacji międzykrokwiowej (płyty nacinane w odpowiedni sposób) oraz specjalna folia aluminizowana podczepiana od spodu do krokwi. Folia dobrze zastępuje drugą, podkrokwiową warstwę termoizolacji, nie zmniejsza za bardzo wysokości pomieszczeń na poddaszu. Między nią a okładziną musi jednak pozostać pusta przestrzeń szerokości około 2 cm.

Ocieplenie nakrokwiowe

Coraz częściej wykonuje się tak zwaną izolację nakrokwiową. Ocieplenie jest wtedy umieszczane od zewnątrz dachu. Zakrywa wszystkie elementy konstrukcyjne, eliminując w ten sposób potencjalne mostki termiczne. Jest to najszczelniejszy sposób ocieplenia dachu skośnego. Nie zmniejsza się wówczas wysokości poddasza, tak jak przy dwuwarstwowej termoizolacji z wełny (poddasze staje się niższe o 8-10 cm), natomiast zwiększa grubość połaci o 10-15 cm. Można też pozostawić widoczne elementy konstrukcji dachowej. Do zrobienia izolacji nakrokwiowej najlepiej nadają się płyty PIR, XPS, twardy styropian – EPS 200 – lub specjalne kształtki polistyrenowe z uformowanymi zaczepami do opierania dachówek.

Sufit i przedścianki na poddaszu uzytkowym

Jeśli skosy poddasza nie zostaną ocieplone do samej kalenicy, koniecznie trzeba zaizolować sufit oddzielający od zimnej przestrzeni. Grubość i materiał powinny być te same co w połaci. Ocieplenia wymagają też przedścianki, czyli niskie ściany zasłaniające dół skosów. Tu ocieplenie nie jest aż tak niezbędne, bo termoizolacja połaci dociera aż do linii okapu, ale wełna poprawi akustykę przedścianki, zwłaszcza jeśli ma być wykończona płytami g-k.

Ocieplanie nieogrzewanego strychu

Strop nad pomieszczeniem ogrzewanym trzeba ocieplić, jeśli nad nim znajduje się przestrzeń nieużytkowa i nieogrzewana. W ten sposób odgradza się na przykład zagospodarowane poddasze od chłodnej przestrzeni pod kalenicą. Między elementami stropu drewnianego i na nim lub na stropie betonowym można ułożyć grubą warstwę termoizolacyjną z mat wełny mineralnej. Warto tu również zastosować któryś z granulatów. Zarówno keramzytem, jak i innymi sypkimi materiałami łatwo wypełnić wszelkie zakamarki poddasza, dzięki czemu łatwiej uniknąć mostków termicznych na styku skosów i stropu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.