| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Papy na płaski dach

Papy na płaski dach

Dachy płaskie to odpowiednio ocieplone i zabezpieczone hydroizolacją stropy, nad którymi nie ma już pomieszczeń. W 90 procent przypadków jako pokrycie dachów płaskich stosuje się papę.

Dachy płaskie to odpowiednio ocieplone i zabezpieczone hydroizolacją stropy, nad którymi nie ma już pomieszczeń. Mają najczęściej konstrukcję betonową, choć bywają też drewniane. W 90% jako pokrycie dachów płaskich stosuje się papę.

Rodzaje pap

Najtańszym materiałem jest papa bitumiczna. Papy układa się przeważnie dwuwarstwowo: najpierw papę podkładową, później wierzchniego krycia. Ta druga ma z wierzchu posypkę bazaltową, która chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pokrycia i uodparnia je nieco na uszkodzenia. Do starych dachów, zwłaszcza gdy chcemy zrobić nowe pokrycie na już istniejącym, do wierzchniego krycia polecane są papy modyfikowane SBS lub APP zbrojone włókniną poliestrową. Są droższe od innych, ale wykazują dużą rozciągliwość (do 60%), co ma korzystny wpływ na trwałość zrobionej z nich izolacji. Papy oksydowane mogą być wykorzystane w charakterze podkładu lub paroizolacji. Można też sięgnąć po membrany z plastyfikowanego polichlorku winylu (PCW-P) lub octanu etylowinylu (EVA). Ich zaletą jest to, że umożliwiają w pewnym stopniu wydostawanie się pary wodnej spod pokrycia. Układa się je jednowarstwowo. Polecane są też membrany EPDM zawierające syntetyczny kauczuk. Są sprzedawane w postaci dużych płacht, co ogranicza liczbę połączeń do minimum. EPDM to tworzywo wyjątkowo mocne, a jednocześnie bardzo elastyczne. Jego rozciągliwość dochodzi do 400%. Folie i membrany mocuje się na klej lub przez zgrzewanie gorącym powietrzem. Metoda zależy od rodzaju produktu i zaleceń jego producenta.
Pod foliami lub membranami warto umieszczać warstwę rozdzielającą z grubej włókniny szklanej lub poliestrowej. Nie wszystkie z takich pokryć dobrze współpracują z podłożem bitumicznym lub smołowym.
Ciekawymi produktami są pokrycia płynne. Są to gęste masy, które nakłada się na stare lub nowe podłoże. Po zastygnięciu osiągają wytrzymałość i elastyczność zbliżoną do gumy. Nic nie zastąpi ich pod względem łatwości nanoszenia. Jednak jeśli nanosi się je na ocieplenie, konieczna będzie warstwa podkładowa z folii lub papy albo przynajmniej uszczelnienie taśmami styków między płytami.

Autor: ICOPAL

Papa to pokrycie uniwersalne – nadaje się zarówno na dachy płaskie, jak i bardzo strome. Może być również wykorzystana jako pokrycie tymczasowe

Autor: ICOPAL

Papa jest też dostępna w postaci płyt hybrydowych. Łączą one trzy funkcje: tworzą pokrycie, izolują termicznie, chronią dach przed nagrzewaniem

Nowe pokrycie na starym

Jeśli istniejące pokrycie, choć nieszczelne, dobrze trzyma się podłoża, lepiej je zostawić i na nim ułożyć papę bądź inny materiał pokryciowy. Warto jednak przedtem ponakłuwać starą izolację, aby uwolnić wilgoć z warstw dachu. W tym celu nawierca się przez pokrycie sieć otworów (dziewięć na 1 m2). Konieczne będzie później ułożenie papy z warstwą wentylującą lub podkładowej papy perforowanej i kominków wentylacyjnych – wentylacja taka umożliwi osuszenie materiału ociepleniowego. Przed zrobieniem nowego pokrycia trzeba zlikwidować purchle – rozciąć je i podkleić masą bitumiczną.
Pamiętajmy też, że termozgrzewalnych pap asfaltowych nie można układać na podłożu smołowym. Między tymi materiałami powinno się ułożyć przekładkę z włókniny poliestrowej lub szklanej. Jak jednak sprawdzić, czy podłoże jest ze smoły, czy z asfaltu? Dla laika może być to problemem. Dlatego najlepiej poradzić się dekarza.

Jak usunąć stare pokrycie z papy. Papę zrywa się wtedy, gdy trzeba się dostać do sztywnego poszycia, na którym jest ułożona, lub jeszcze głębiej. Jej usuwanie, aby zastąpić ją nową, jest zazwyczaj zbędne. Na starą papę można nałożyć nową, a na tak zabezpieczonym poszyciu ułożyć bezpośrednio – lub na drewnianej konstrukcji nośnej – nowe sztywne pokrycie. Zerwanie papy nie jest trudne. Po jej usunięciu można nareperować poszycie lub wymienić je na nowe. Można również usunąć poszycie, aby odciążyć dach przed ułożeniem cięższego pokrycia. Wtedy zazwyczaj układa się zamiast niego folię wstępnego krycia i przybija kontrłaty oraz łaty, które będą konstrukcją nośną pod dachówki, blachodachówkę lub płyty faliste.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.