| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Papy na płaski dach

Papy na płaski dach

Dachy płaskie to odpowiednio ocieplone i zabezpieczone hydroizolacją stropy, nad którymi nie ma już pomieszczeń. W 90 procent przypadków jako pokrycie dachów płaskich stosuje się papę.

Dachy płaskie to odpowiednio ocieplone i zabezpieczone hydroizolacją stropy, nad którymi nie ma już pomieszczeń. Mają najczęściej konstrukcję betonową, choć bywają też drewniane. W 90% jako pokrycie dachów płaskich stosuje się papę.

Rodzaje pap

Najtańszym materiałem jest papa bitumiczna. Papy układa się przeważnie dwuwarstwowo: najpierw papę podkładową, później wierzchniego krycia. Ta druga ma z wierzchu posypkę bazaltową, która chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pokrycia i uodparnia je nieco na uszkodzenia. Do starych dachów, zwłaszcza gdy chcemy zrobić nowe pokrycie na już istniejącym, do wierzchniego krycia polecane są papy modyfikowane SBS lub APP zbrojone włókniną poliestrową. Są droższe od innych, ale wykazują dużą rozciągliwość (do 60%), co ma korzystny wpływ na trwałość zrobionej z nich izolacji. Papy oksydowane mogą być wykorzystane w charakterze podkładu lub paroizolacji. Można też sięgnąć po membrany z plastyfikowanego polichlorku winylu (PCW-P) lub octanu etylowinylu (EVA). Ich zaletą jest to, że umożliwiają w pewnym stopniu wydostawanie się pary wodnej spod pokrycia. Układa się je jednowarstwowo. Polecane są też membrany EPDM zawierające syntetyczny kauczuk. Są sprzedawane w postaci dużych płacht, co ogranicza liczbę połączeń do minimum. EPDM to tworzywo wyjątkowo mocne, a jednocześnie bardzo elastyczne. Jego rozciągliwość dochodzi do 400%. Folie i membrany mocuje się na klej lub przez zgrzewanie gorącym powietrzem. Metoda zależy od rodzaju produktu i zaleceń jego producenta.
Pod foliami lub membranami warto umieszczać warstwę rozdzielającą z grubej włókniny szklanej lub poliestrowej. Nie wszystkie z takich pokryć dobrze współpracują z podłożem bitumicznym lub smołowym.
Ciekawymi produktami są pokrycia płynne. Są to gęste masy, które nakłada się na stare lub nowe podłoże. Po zastygnięciu osiągają wytrzymałość i elastyczność zbliżoną do gumy. Nic nie zastąpi ich pod względem łatwości nanoszenia. Jednak jeśli nanosi się je na ocieplenie, konieczna będzie warstwa podkładowa z folii lub papy albo przynajmniej uszczelnienie taśmami styków między płytami.

Autor: ICOPAL

Papa to pokrycie uniwersalne – nadaje się zarówno na dachy płaskie, jak i bardzo strome. Może być również wykorzystana jako pokrycie tymczasowe

Autor: ICOPAL

Papa jest też dostępna w postaci płyt hybrydowych. Łączą one trzy funkcje: tworzą pokrycie, izolują termicznie, chronią dach przed nagrzewaniem

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nowe pokrycie na starym

Jeśli istniejące pokrycie, choć nieszczelne, dobrze trzyma się podłoża, lepiej je zostawić i na nim ułożyć papę bądź inny materiał pokryciowy. Warto jednak przedtem ponakłuwać starą izolację, aby uwolnić wilgoć z warstw dachu. W tym celu nawierca się przez pokrycie sieć otworów (dziewięć na 1 m2). Konieczne będzie później ułożenie papy z warstwą wentylującą lub podkładowej papy perforowanej i kominków wentylacyjnych – wentylacja taka umożliwi osuszenie materiału ociepleniowego. Przed zrobieniem nowego pokrycia trzeba zlikwidować purchle – rozciąć je i podkleić masą bitumiczną.
Pamiętajmy też, że termozgrzewalnych pap asfaltowych nie można układać na podłożu smołowym. Między tymi materiałami powinno się ułożyć przekładkę z włókniny poliestrowej lub szklanej. Jak jednak sprawdzić, czy podłoże jest ze smoły, czy z asfaltu? Dla laika może być to problemem. Dlatego najlepiej poradzić się dekarza.

Jak usunąć stare pokrycie z papy. Papę zrywa się wtedy, gdy trzeba się dostać do sztywnego poszycia, na którym jest ułożona, lub jeszcze głębiej. Jej usuwanie, aby zastąpić ją nową, jest zazwyczaj zbędne. Na starą papę można nałożyć nową, a na tak zabezpieczonym poszyciu ułożyć bezpośrednio – lub na drewnianej konstrukcji nośnej – nowe sztywne pokrycie. Zerwanie papy nie jest trudne. Po jej usunięciu można nareperować poszycie lub wymienić je na nowe. Można również usunąć poszycie, aby odciążyć dach przed ułożeniem cięższego pokrycia. Wtedy zazwyczaj układa się zamiast niego folię wstępnego krycia i przybija kontrłaty oraz łaty, które będą konstrukcją nośną pod dachówki, blachodachówkę lub płyty faliste.

Lukarna i okno połaciowe. Jak dobrać wymiary okien na poddaszu?

Wymiary okien na poddaszu zależą od ich rodzaju - czy są to okna dachowe czy lukarny. Okna w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT