| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie okapu

Obróbki blacharskie okapu

Okap wykańcza się zwykle obróbką zwaną blachą okapową, której zewnętrzna, dolna krawędź powinna być wygięta w kształcie tak zwanego kapinosa lub inaczej łzawika, po którym spływa woda.

Autor: Wiktor Greg

Blachę okapową przykręca się tak, by wysunięta za linię okapu wchodziła do wnętrza rynny. Dzięki temu woda nie będzie podciekała pod rynnę i ściekała po gzymsie lub elewacji domu. Kapinos może być pojedynczy lub podwójny. Podwójny stosuje się zwykle wtedy, gdy blacha okapowa wystaje poza okap więcej niż 14 cm. Zależnie od rodzaju blachy lub sposobu wykończenia okapu stosuje się też inne sposoby zaginania blachy okapowej. Przed zamocowaniem obróbki okapu do deski czołowej mocuje się uchwyty rynnowe.

Jak wykonać blachę okapową pod pokrycie ...

... z blachy. Dolną krawędź blachy okapowej, zamiast wykańczać kapinosem, zwykle wygina się tak, by można ją było wsunąć w głąb rynny.

Obróbkę przybija się do deskowania, a następnie oblutowuje się łby gwoździ lub wkrętów. Pasy blachy okapowej łączy się najczęściej na rąbki leżące. Połączenia te warto uszczelnić kitem silikonowym.

Szerokie pasy blachy, wystające z dachu na więcej niż 15 cm, usztywnia się dodatkowymi pasami blachy. Blachę można też specjalnie zagiąć.

... z dachówek ceramicznych lub cementowych. Na obróbkę blacharską wywija się folię wstępnego krycia i mocuje pierwszą łatę przyokapową, na której będą ułożone dachówki. Wysuwa się je poza krawędź deski czołowej na 6-9 cm.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Blacha okapowa pod pokryciem z dachówek bitumicznych.

... z dachówek bitumicznych. Obróbkę okapu wykonuje się z blachy powlekanej, ocynkowanej lub miedzianej. Do poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych mocuje się gwoździami pas blachy szerokości 25-30 cm z wygiętą zewnętrzną krawędzią. Gwoździe przybija się co 15-20 cm, w odległości co najmniej 3 cm od krawędzi blachy.

Pierwszy pas dachówek umieszcza się prostą krawędzią do okapu, odwrotnie niż wszystkie pozostałe dachówki. Następny pas dachówek układa się już normalnie, w odległości 3 cm od krawędzi pierwszych dachówek.

Jeżeli dach kryty jest płytami bitumicznymi, montuje się je tak, by były wysunięte za okap, czyli poza krawędź deski czołowej, na około 7 cm, ale nie więcej, ponieważ zimą zbyt wysunięta płyta mogłaby się złamać pod ciężarem śniegu i lodu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.