| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Obróbki blacharskie okapu

Obróbki blacharskie okapu

Okap wykańcza się zwykle obróbką zwaną blachą okapową, której zewnętrzna, dolna krawędź powinna być wygięta w kształcie tak zwanego kapinosa lub inaczej łzawika, po którym spływa woda.

Autor: Wiktor Greg

Blachę okapową przykręca się tak, by wysunięta za linię okapu wchodziła do wnętrza rynny. Dzięki temu woda nie będzie podciekała pod rynnę i ściekała po gzymsie lub elewacji domu. Kapinos może być pojedynczy lub podwójny. Podwójny stosuje się zwykle wtedy, gdy blacha okapowa wystaje poza okap więcej niż 14 cm. Zależnie od rodzaju blachy lub sposobu wykończenia okapu stosuje się też inne sposoby zaginania blachy okapowej. Przed zamocowaniem obróbki okapu do deski czołowej mocuje się uchwyty rynnowe.

Jak wykonać blachę okapową pod pokrycie ...

... z blachy. Dolną krawędź blachy okapowej, zamiast wykańczać kapinosem, zwykle wygina się tak, by można ją było wsunąć w głąb rynny.

Obróbkę przybija się do deskowania, a następnie oblutowuje się łby gwoździ lub wkrętów. Pasy blachy okapowej łączy się najczęściej na rąbki leżące. Połączenia te warto uszczelnić kitem silikonowym.

Szerokie pasy blachy, wystające z dachu na więcej niż 15 cm, usztywnia się dodatkowymi pasami blachy. Blachę można też specjalnie zagiąć.

... z dachówek ceramicznych lub cementowych. Na obróbkę blacharską wywija się folię wstępnego krycia i mocuje pierwszą łatę przyokapową, na której będą ułożone dachówki. Wysuwa się je poza krawędź deski czołowej na 6-9 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Blacha okapowa pod pokryciem z dachówek bitumicznych.

... z dachówek bitumicznych. Obróbkę okapu wykonuje się z blachy powlekanej, ocynkowanej lub miedzianej. Do poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych mocuje się gwoździami pas blachy szerokości 25-30 cm z wygiętą zewnętrzną krawędzią. Gwoździe przybija się co 15-20 cm, w odległości co najmniej 3 cm od krawędzi blachy.

Pierwszy pas dachówek umieszcza się prostą krawędzią do okapu, odwrotnie niż wszystkie pozostałe dachówki. Następny pas dachówek układa się już normalnie, w odległości 3 cm od krawędzi pierwszych dachówek.

Jeżeli dach kryty jest płytami bitumicznymi, montuje się je tak, by były wysunięte za okap, czyli poza krawędź deski czołowej, na około 7 cm, ale nie więcej, ponieważ zimą zbyt wysunięta płyta mogłaby się złamać pod ciężarem śniegu i lodu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT