O kominy trzeba dbać

2009-09-07 2:00
O kominy trzeba dbać
Autor: Andrzej Szandomirski

Przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne - raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku.

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych to obowiązek wynikający nie tylko z przepisów, ale przede wszystkim z rozsądku. Niestety, zazwyczaj inwestorzy podchodzą do tego z lekceważeniem. Wychodzą z założenia, że skoro korzystają z nowoczesnych kotłów na gaz bądź olej opałowy, to kominów czyścić nie trzeba. Tymczasem przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne – raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku. Zaniechanie czyszczenia przewodu dymowego może doprowadzić do osadzania się na wewnętrznych ściankach komina dużej ilości sadzy, która ze względu na swój skład (praktycznie czysty węgiel) może się zapalić. Pożar w kominie powoduje wzrost temperatury do 800-1200°C. Pomyślmy, że żar w kominie dzieli od pomieszczeń jedynie cienka ścianka z cegły, z której zbudowany jest komin! Pożar w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów budynków.
Gdy się zdarzy, że zapalą się sadze, najlepiej wezwać straż pożarną. Nie wolno wlewać wody do komina ani przykrywać wylotu, bo spaliny mogłyby rozsadzić komin. Półśrodkiem jest sypanie do palącego się komina piasku.
Warto pamiętać o tym, że kominiarz ma za zadanie nie tylko wyczyścić komin szczotką kominiarską, do jego obowiązków każdorazowo należy dokładne wybranie sadzy z podstawy komina przez drzwiczki rewizyjne. Kominiarz fachowiec wie, że do czyszczenia przewodów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej trzeba użyć szczotki plastikowej lub kwasoodpornej oraz gumowych kul kominiarskich, w przeciwnym razie – używając szczotki drucianej – można uszkodzić kosztowny komin.
Bardzo ważną sprawą jest również szczelność przewodów kominowych. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne niebezpieczne dla ludzi, na przykład tlenek węgla. Jeżeli przewody kominowe nie będą spełniały wymagań budowlanych i eksploatacyjnych, to na skutek działania wysokiej temperatury, braku okresowej kontroli, niesprzyjających warunków atmosferycznych może dojść do powstania nieszczelności, zakłócenia ciągu powietrza w przewodzie kominowym, procesu spalania i w efekcie przedostania się toksycznych gazów do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. O nieszczęście nietrudno.
Po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – zgodnie z prawem raz w roku – mistrz kominiarski powinien sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny. Po każdorazowym oczyszczeniu przewodów kominowych należy żądać od kominiarza, by wystawił dokument potwierdzający wykonanie tych prac. Gdyby zdarzył się pożar, właściciel domu będzie miał dowód dla ubezpieczyciela, że dbał o kominy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają