| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » O kominy trzeba dbać

O kominy trzeba dbać

Przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne - raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku.

Autor: Andrzej Szandomirski

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych to obowiązek wynikający nie tylko z przepisów, ale przede wszystkim z rozsądku. Niestety, zazwyczaj inwestorzy podchodzą do tego z lekceważeniem. Wychodzą z założenia, że skoro korzystają z nowoczesnych kotłów na gaz bądź olej opałowy, to kominów czyścić nie trzeba. Tymczasem przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody wentylacyjne – raz w roku, a dymowe, odprowadzające spaliny na przykład z kominka, cztery razy w roku. Zaniechanie czyszczenia przewodu dymowego może doprowadzić do osadzania się na wewnętrznych ściankach komina dużej ilości sadzy, która ze względu na swój skład (praktycznie czysty węgiel) może się zapalić. Pożar w kominie powoduje wzrost temperatury do 800-1200°C. Pomyślmy, że żar w kominie dzieli od pomieszczeń jedynie cienka ścianka z cegły, z której zbudowany jest komin! Pożar w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów budynków.
Gdy się zdarzy, że zapalą się sadze, najlepiej wezwać straż pożarną. Nie wolno wlewać wody do komina ani przykrywać wylotu, bo spaliny mogłyby rozsadzić komin. Półśrodkiem jest sypanie do palącego się komina piasku.
Warto pamiętać o tym, że kominiarz ma za zadanie nie tylko wyczyścić komin szczotką kominiarską, do jego obowiązków każdorazowo należy dokładne wybranie sadzy z podstawy komina przez drzwiczki rewizyjne. Kominiarz fachowiec wie, że do czyszczenia przewodów kominowych wykonanych ze stali kwasoodpornej trzeba użyć szczotki plastikowej lub kwasoodpornej oraz gumowych kul kominiarskich, w przeciwnym razie – używając szczotki drucianej – można uszkodzić kosztowny komin.
Bardzo ważną sprawą jest również szczelność przewodów kominowych. Podczas procesów spalania powstają szkodliwe, bezbarwne i bezzapachowe związki chemiczne niebezpieczne dla ludzi, na przykład tlenek węgla. Jeżeli przewody kominowe nie będą spełniały wymagań budowlanych i eksploatacyjnych, to na skutek działania wysokiej temperatury, braku okresowej kontroli, niesprzyjających warunków atmosferycznych może dojść do powstania nieszczelności, zakłócenia ciągu powietrza w przewodzie kominowym, procesu spalania i w efekcie przedostania się toksycznych gazów do pomieszczeń, w których przebywają ludzie. O nieszczęście nietrudno.
Po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – zgodnie z prawem raz w roku – mistrz kominiarski powinien sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny. Po każdorazowym oczyszczeniu przewodów kominowych należy żądać od kominiarza, by wystawił dokument potwierdzający wykonanie tych prac. Gdyby zdarzył się pożar, właściciel domu będzie miał dowód dla ubezpieczyciela, że dbał o kominy.

Zatrzymać ciepło - fachowe ocieplenie domu

Wysokie rachunki za ogrzewanie, zawilgocenie ścian i stropów, a także rozwój...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.