| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Nowoczesne pokrycia dachowe. Najnowsze modele blachodachówki

Nowoczesne pokrycia dachowe. Najnowsze modele blachodachówki

Blachodachówki zyskały popularność wśród inwestorów dzięki lekkości, bogatej kolorystyce, a przede wszystkim szybkości układania. Ten rodzaj pokrycia dachowego może zadowolić wymagających inwestorów i ułatwić pracę wykonawcom. Poznaj nowe modele blachodachówek, w tym nowoczesne blachodachówki modułowe.

Nowe wzory blachodachówki

Choć wciąż dużym zainteresowa - niem cieszą się pokrycia o wzorze dachówki esówki, wprowadzono nowe wzornictwo. Profilowane arkusze przypominają też teraz inne dachówki zakładkowe – rzymską i marsylkę. Aby podkreślić prostą formę pokrycia dachowego, można wybrać blachodachówkę do złudzenia przypominającą zakładkowe dachówki płaskie. Wcześniej bogate wzornictwo miały jedynie dużo droższe blachodachówki z posypką mineralną. Teraz mają je również blachy z powłoką poliestrową i poliuretanową. Są dostępne w kolorach od satynowej czerni, przez grafit, do szarości, a także najbardziej charakterystycznym dla dachówek – ceglastym. Zmieniono także sposób tłoczenia wzorów. Pionowe przetłoczenia między rzędami dachówek zastępuje się ukośnymi, dzięki czemu zwiększa się sztywność materiału.

Okap jak w dachówkach

Aby lekkie pokrycie blaszane do złudzenia przypominało dach kryty dachówkami, wprowadzono do sprzedaży produkty z inaczej profilowanymi poziomymi krawędziami. Arkusze są cięte na dolnej, a niektóre także na gór nej krawędzi zgodnie z kształtem fali przetłoczenia, tak aby nad okapem i na połączeniach arkuszy uniknąć wyraźnej poziomej krawędzi (to była charakterystyczna cecha pokryć z blachodachówki). Najnowszym rozwiązaniem są arkusze z podgiętą poziomą krawędzią przypominające grubością dachówki. Poprawia to estetykę pokrycia i zwiększa jego sprężystość. Nowatorskim rozwiązaniem jest dodatkowe podgięcie arkusza tworzące zakładkę. Dzięki niej krawędź arkusza blachy nie ma styku z wodą opadową i w mniejszym stopniu jest narażona na korozję.

Autor: PLANNJA

Wyprofilowanie dłuższych krawędzi paneli umożliwia estetyczne wysunięcie ich poza deskę okapową, tak jak wystają tradycyjne dachówki

Bachodachówki modułowe

Są już powszechnie dostępne. To niewielkich rozmiarów panele o powierzchni od 0,5 do 0,8 m2, a przetłoczenia na nich odpowiadają jednemu bądź dwóm rzędom dachówek. To znacznie upraszcza transport materiału na budowę i montaż na połaci dachowej. Ale przede wszystkim sprzyja zmniejszeniu ilości odpadów, zwłaszcza na dachach o skomplikowanej formie.

Niewidoczne mocowanie

Nowością są panele z otworami montażowymi. Są one umieszczone na górnej krawędzi panelu, tak aby kolejny panel nakładany w wyższym rzędzie przykrył wkręt montażowy. Na dachu pokrytym taką blachodachówką jedynym niezasłoniętym mocowaniem są wkręty mocujące arkusze od czoła. Innym sposobem na ukrycie wkrętów montażowych, które łączą ze sobą sąsiednie arkusze, jest umieszczenie ich na górze fali, w przetłoczeniu (na blachodachówkach o wzorze marsylki). Wykorzystuje się do tego specjalne wkręty montażowe z płaskim łbem typu torx, które są maskowane cieniami światła załamującego się w miejscach przetłoczeń.

Szczelny dach z blachodachówki

Mocując podłużne pasy blachodachówki z przodu łaty (na „noskach” dachówek), nie dziurawi się pokrycia od góry. A to chroni dach przed przeciekami. Niektóre blachodachówki w dużych arkuszach mają rowki kapilarne na lewej krawędzi arkusza (tej, która podczas montażu jest nakryta sąsiednim arkuszem). Gwarantują one całkowitą szczelność połączeń między arkuszami i zwiększają sztywność pokrycia. Dodatkowo pełnią funkcję zamka zatrzaskowego. Ścięte narożniki zapewniają dokładne spasowanie arkuszy o wysokim profilu, tak by ich połączenie było niewidoczne. Fabrycznie ścięte prawy górny i lewy dolny narożnik każdego arkusza blachy sprawiają, że w jednym miejscu zamiast czterech arkuszy nakładają się jedynie dwa.

Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...