| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Pomysły na nowoczesne dachy. Nowoczesne pokrycia dachowe z blachodachówki

Pomysły na nowoczesne dachy. Nowoczesne pokrycia dachowe z blachodachówki

Coraz częściej, aby uzyskać nowoczesny dach, wybieramy blachodachówkę. To nowoczesne pokrycie dachowe zyskało popularność wśród inwestorów dzięki lekkości, bogatej kolorystyce, a przede wszystkim szybkości układania. Ten rodzaj pokrycia może zadowolić wymagających inwestorów i ułatwić pracę wykonawcom. Poznaj nowe modele blachodachówek, w tym nowoczesne blachodachówki modułowe.

Nowoczesne wzory blachodachówki

Choć wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się pokrycia o wzorze dachówki esówki, do asortymentu blachodachówek wprowadzono także nowoczesne wzornictwo. Profilowane arkusze przypominają też teraz inne dachówki zakładkowe – rzymską i marsylkę. Aby podkreślić prostą formę pokrycia dachowego, można wybrać blachodachówkę do złudzenia przypominającą zakładkowe dachówki płaskie. Wcześniej bogate wzornictwo miały jedynie dużo droższe blachodachówki z posypką mineralną. Teraz mają je również blachy z powłoką poliestrową i poliuretanową. Są dostępne w kolorach od satynowej czerni, przez grafit, do szarości, a także najbardziej charakterystycznym dla dachówek – ceglastym. Zmieniono także sposób tłoczenia wzorów. Pionowe przetłoczenia między rzędami dachówek zastępuje się ukośnymi, dzięki czemu zwiększa się sztywność materiału.

Zobacz też: Dachówka czy blachodachówka? >>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okap jak w dachówkach

Aby lekkie pokrycie blaszane do złudzenia przypominało dach kryty dachówkami, wprowadzono do sprzedaży produkty z inaczej profilowanymi poziomymi krawędziami. Arkusze są cięte na dolnej, a niektóre także na górnej krawędzi zgodnie z kształtem fali przetłoczenia, tak aby nad okapem i na połączeniach arkuszy uniknąć wyraźnej poziomej krawędzi (to była charakterystyczna cecha pokryć z blachodachówki). Najnowszym rozwiązaniem są arkusze z podgiętą poziomą krawędzią przypominające grubością dachówki. Poprawia to estetykę pokrycia i zwiększa jego sprężystość. Nowatorskim rozwiązaniem jest dodatkowe podgięcie arkusza tworzące zakładkę. Dzięki niej krawędź arkusza blachy nie ma styku z wodą opadową i w mniejszym stopniu jest narażona na korozję.

Zobacz też: Montaż blachodachówki modułowej >>

Autor: PLANNJA

Wyprofilowanie dłuższych krawędzi paneli umożliwia estetyczne wysunięcie ich poza deskę okapową, tak jak wystają tradycyjne dachówki

Blachodachówki modułowe

Blachodachówki modułowe są już powszechnie dostępne. To niewielkich rozmiarów panele o powierzchni od 0,5 do 0,8 m2, a przetłoczenia na nich odpowiadają jednemu bądź dwóm rzędom dachówek. To znacznie upraszcza transport materiału na budowę i montaż na połaci dachowej. Ale przede wszystkim sprzyja zmniejszeniu ilości odpadów, zwłaszcza na dachach o skomplikowanej formie.

Niewidoczne mocowanie

Na nowoczesnych dachach spotykane są także panele z otworami montażowymi. Są one umieszczone na górnej krawędzi panelu, tak aby kolejny panel nakładany w wyższym rzędzie przykrył wkręt montażowy. Na dachu pokrytym taką blachodachówką jedynym niezasłoniętym mocowaniem są wkręty mocujące arkusze od czoła. Innym sposobem na ukrycie wkrętów montażowych, które łączą ze sobą sąsiednie arkusze, jest umieszczenie ich na górze fali, w przetłoczeniu (na blachodachówkach o wzorze marsylki). Wykorzystuje się do tego specjalne wkręty montażowe z płaskim łbem typu torx, które są maskowane cieniami światła załamującego się w miejscach przetłoczeń.

Szczelny dach z blachodachówki

Mocując podłużne pasy blachodachówki z przodu łaty (na „noskach” dachówek), nie dziurawi się pokrycia od góry. A to chroni dach przed przeciekami. Niektóre blachodachówki w dużych arkuszach mają rowki kapilarne na lewej krawędzi arkusza (tej, która podczas montażu jest nakryta sąsiednim arkuszem). Gwarantują one całkowitą szczelność połączeń między arkuszami i zwiększają sztywność pokrycia. Dodatkowo pełnią funkcję zamka zatrzaskowego. Ścięte narożniki zapewniają dokładne spasowanie arkuszy o wysokim profilu, tak by ich połączenie było niewidoczne. Fabrycznie ścięte prawy górny i lewy dolny narożnik każdego arkusza blachy sprawiają, że w jednym miejscu zamiast czterech arkuszy nakładają się jedynie dwa.

Zobacz film na Murator.tv: Jak wybrać dekarza?

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT