| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Nie tylko dachówki

Nie tylko dachówki

Aby dach był estetycznie i funkcjonalnie wykończony, nie wystarczą tylko zwykłe dachówki. Niezbędne jest zastosowanie niektórych dachówek i elementów specjalnego przeznaczenia. Stosowanie niektórych z nich nie jest konieczne, ale zalecane. 

Gąsiory. Wykańcza się nimi kalenice dachu. Mocuje się je specjalnymi zaczepami do łaty kalenicowej. Pod gąsiorami pozostaje najczęściej szczelina służąca do wentylacji pokrycia dachowego.

Gąsiory końcowe. Mocuje się je na krańcach kalenicy, by stanowiły jej estetyczne zakończenie.

Zaślepki do gąsiorów. W przypadku gdy nie ma gąsiorów końcowych, można na krańcu kalenicy umieścić gąsior tradycyjny i zamknąć go plastikową zaślepką.

Dwójniki, trójniki i czwórniki. Zwane także kołpakami kalenicowymi, montowane są na połączeniu kalenic.

Dachówki skrajne (krawędziowe). Wykańcza się nimi brzegi połaci dachowych przy ścianach szczytowych. Są prawe i lewe.

Dachówki pulpitowe (kalenicowe)
. Wykańcza się nimi kalenicę dachów jednospadowych.

Dachówki mansardowe
. Układa się je w miejscu załamania płaszczyzn połaci dachu. Produkowane są na zamówienie, dla konkretnego kąta załamania obu płaszczyzn.

Dachówki ze stopniem kominiarskim
. Umożliwiają one poruszanie się po dachu w celu dokonywania napraw i prac konserwacyjnych.

Dachówki połówkowe
. Uzupełnia się nimi miejsca wokół komina, okien połaciowych i wszystkie inne, gdzie nie mieszczą się całe dachówki. Używa się ich również do układania pokrycia, w którym miejsca łączenia dachówek nie wypadają w jednej linii, tylko naprzemiennie.

Dachówki wentylacyjne. Stosuje się je w dachach o dużych powierzchniach połaci. Wówczas sama wentylacja pokrycia dachowego przez szczelinę w kalenicy nie wystarcza. Powietrze może się więc dostawać pod pokrycie przez otwory w dachówkach wentylacyjnych.

Dachówki z uchwytem do płotków przeciwśnieżnych. Można do nich przymocować płotki, które zabezpieczają przed gwałtownym zsuwaniem się czapy śnieżnej. Uchwyty są tak skonstruowane, że w miejscu połączenia z podpórką płotka nie dochodzi do żadnych przecieków wody deszczowej.

Dachówki z uchwytem na bal przeciwśnieżny. Mają specjalne uchwyty, na których zaczepia się okrągły bal zabezpieczający przed zsuwaniem się z dachu czapy śnieżnej. Bal w ten sposób chroni rynny i obróbki blacharskie przed urwaniem.

Dachówki antenowe. Służą do mocowania na dachu wsporników anten. Jej górną część można obcinać i w ten sposób dostosowywać jej średnicę do szerokości wspornika. Zrobione są z tworzywa sztucznego.

Świetliki dachowe. Zrobione są z pleksi lub ze szkła akrylowego. Służą do doświetlania poddaszy nieużytkowych. Mocuje się je w miejsce tradycyjnej dachówki.

Wywiewniki (kominki) wentylacyjne. Produkowane są z tworzywa sztucznego. Służą do odpowietrzania przewodów kanalizacyjnych. Mogą też stanowić zakończenie przewodów wentylacji grawitacyjnej. Mocuje się je do wylotu tych przewodów. Górną część wywiewnika można wyjąć z podstawy, obrócić o 180 stopni i zamocować ponownie. W ten sposób ustawia się kąt nachylenia kominka do kierunku nachylenia połaci dachowej.

Dachówki i elementy dodatkowe są zaprojektowane tak, by wyglądem pasowały do pokrycia dachowego i jednocześnie dobrze pełniły określoną funkcję.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Budowa dachu. Jak znaleźć rekomendowanego dekarza?

Gwarancją poprawnie działającego dachu jest nie tylko dobór odpowiedniej jakości produktów...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT