Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Naprawa dachu - jak kryć papą stary dach?

Naprawa dachu - jak kryć papą stary dach?

Do dziś dachy wielu domów są kryte papą. Papa dachowa ma licznych zwolenników, którzy chętnie zamienią starą, zniszczoną – na nową. Jak pzreprowadzić taką naprawę, by uniknąć zbędnych kosztów i zyskać mocny dach nad głową na kolejne lata?

Papą były kryte przede wszystkim dwa rodzaje dachów – płaskie, głównie na budynkach typu kostka w latach 60. i 70., oraz spadziste, na domach wybudowanych w tym samym okresie i starszych.

Zanim zapadnie decyzja o naprawie dachu krytego papą, konieczna jest ocena stanu istniejącego pokrycia. To, jakie oznaki świadczą o konieczności remontu dachu, zależy od jego rodzaju. W przypadku dachów płaskich będą to przede wszystkim purchle powstające z powodu niedostatecznej wentylacji dachu i gromadzenia się pod papą wilgoci. Każdy z nich osłabia strukturę papy. Na dachach skośnych niepokojącymi sygnałami są najczęściej pęknięcia na powierzchni pokrycia oraz przecieki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Aby dach kryty papą nie sprawiał nam przykrych niespodzianek, należy sprawdzać jego stan techniczny przynajmniej raz w roku

Kiedy nie trzeba kłaść na dach nowej papy?

O tym, czy dach pokryty papą wymaga jedynie naprawy, czy też konieczne jest położenie nowego pokrycia, decyduje skala uszkodzeń.

Gdy na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzy, z pewnością nie trzeba układać nowego pokrycia. Niezbędna jest jednak likwidacja purchli. Taki zabieg może wystarczyć nawet na pięć lat.

Powstawanie spękań to wynik oddziaływania promieni UV. Słońce sprawia, że łańcuchy węglowodorów, z których zbudowana jest masa bitumiczna, ulegają skróceniu i rozbiciu na mniejsze. Na skutek tego procesu możliwe staje się odparowywanie asfaltu, w wyniku czego na papie pojawia się siatka spękań. Napraw można dokonać masą dyspersyjną (np. Dysperbitem), asfaltowo-gumową (Bitgumem, Gumbitem) lub emulsją (składającą się z dwóch nierozpuszczalnych cieczy: wody i asfaltu – jak Emizol).

Można też wykorzystać preparaty rozpuszczalnikowe – roztwory, lepiki i masy asfaltowe (np. Abizol, Askowil, Alubit, Bitizol, Cyklolep, Dacholeum i Dachbit). Jednak to konserwacja doraźna – brak posypki sprawia, że nawet naprawiony dach jest nadal bardzo podatny na wpływ czynników atmosferycznych – przede wszystkim promieniowania słonecznego.

Jak się zabrać za naprawę dachu skośnego?

W przypadku starych dachów spadzistych pokrytych papą na tekturze lub welonie szklanym (asfaltową bądź smołową) ułożoną na deskowaniu, a następnie konserwowaną nieznanymi środkami jako nowego pokrycia nie można użyć pap termozgrzewalnych. Do wyboru pozostają tylko te mocowane mechanicznie. Dzielą się one na podkładowe i wierzchniego krycia, a także przeznaczone do wykonywania pokryć jednowarstwowych.

Jeśli jako warstwa podkładowa została wykorzystana papa mocowana mechanicznie, to warstwa wierzchniego krycia powinna być z papy zgrzewalnej. Jeżeli stare pokrycie może pełnić funkcję warstwy podkładowej, można wybrać papę do jednowarstwowych pokryć dachowych mocowaną mechanicznie.

Papy do mocowania mechanicznego montuje się do dachu wkrętami do drewna z łbem krzyżowym na bardzo dużych podkładkach – okrągłe mają aż 8 cm średnicy, owalne – 8 x 4 cm. Jest to konieczne dlatego, że tego typu papy są grube i ciężkie, więc pod własnym cię- żarem rozdarłyby się o wkręty bez podkładek i zsunęły po połaci dachu. Z tego samego powodu wkręty powinny być rozmieszczone bardzo gęsto – co 15-20 cm wzdłuż całego zakładu podłużnego. Sam zakład zaś powinien mieć nie 8, lecz 12 cm. Brzeg kolejnego arkusza zgrzewa się z poprzednim tak, by nie było spod niego widać wkrętów.

W przypadku dachu krytego papą ułożoną na deskowaniu inwestorów niepokoi konieczność zgrzewania zakładów – obawiają się pracy z otwartym ogniem na dachu. Żeby zminimalizować niebezpieczeństwo pożaru, wzdłuż zgrzewanych zakładów trzeba ułożyć 30-centymetrowe pasy zwykłej papy, która ochroni stare warstwy pokrycia oraz deskowanie przed zapaleniem. Niezależnie od tego podczas pracy ze zgrzewarką trzeba mieć zawsze w zasięgu ręki gaśnicę.

Remont dachu - 5 pytań o montaż nowej papy dachowej

Gdy na dachu płaskim jest kilkanaście, a  nawet kilkadziesiąt purchli, montaż nowej papy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Żelbetowy strop prefabrykowany - wydajne...

Jak najskuteczniej zapewnić optymalną temperaturę w budynku, rezygnując z tradycyjnych grzejników?...

Obróbki blacharskie balkonu. Dlaczego korodują?

Dlaczego obróbki blacharskie balkonów i tarasów niszczy korozja? Winą jest często...

Większe rozmiary rynien - większa efektywność...

W listopadzie 2012 roku Galeco wprowadziło do swoich sztandarowych systemów rynnowych  Galeco...

Przebudowa dachu w nietypowym stylu. Dach płaski...

Przeobrażenie domu kostki w nowoczesną willę wymaga przebudowy dachu. Płaski dach jest najlepszym wyborem...

Nowy komin w starym domu. Dobudowa komina czy...

Podczas remontu może zajść potrzeba zrobienia nowego komina w starym domu. Czasem wystarczy nadbudować stary...

Nowoczesne pokrycia dachowe. Najnowsze modele...

Blachodachówki zyskały popularność wśród inwestorów dzięki lekkości, bogatej...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.