| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Mechaniczny wyciąg spalin - wsparcie dla komina. Dobór i instalacja wyciągu kominowego

Mechaniczny wyciąg spalin - wsparcie dla komina. Dobór i instalacja wyciągu kominowego

Są dni, kiedy ciężko jest rozpalić ogień w kominku, a potem utrzymać odpowiedni płomień i uniknąć wydostawania się dymu do pomieszczenia. Nie wszyscy wiedzą, że takim problemom można zapobiec, jeśli na kominie zainstaluje się mechaniczny wyciąg wzmacniający i stabilizujący ciąg kominowy.

Dobre funkcjonowanie kominka zależy od wielu czynników. Ważne są:

  • dobry i poprawnie zamontowany wkład kominkowy,
  • doprowadzenie powietrza do spalania,
  • prawidłowo wybudowany i systematycznie czyszczony komin,
  • suche drewno.

To wszystko jednak nie wystarczy, jeżeli nie uda się wytworzyć odpowiedniego ciągu w przewodzie kominowym. A gdy go nie będzie albo będzie niestabilny, pojawią się kłopoty, choćby takie jak problemy z rozpaleniem lub ponownym odpaleniem ognia w kominku, cofanie się do pomieszczenia brudzącego i pozostawiającego zapach spalenizny dymu, brak kontroli nad procesem spalania, czy – w najlepszym razie – wydostawanie się pyłu i kurzu z paleniska przy każdym jego otwarciu.

Do niedawna w większości domów jednorodzinnych projektowano i budowano kominy murowane z cegły. Obecnie, pomimo że specjalistyczne systemy kominowe (ceramiczne lub stalowe) są już dość popularne, nadal często spotyka się kominy nieodpowiednie do zaprojektowanych kominków, na przykład za niskie, mające za małą średnicę albo wylot źle umieszczony względem połaci dachu.

W drodze kompromisu w takiej sytuacji można oczywiście – zamiast zaplanowanego – zainstalować taki wkład kominkowy (na przykład o mniejszej mocy), dla którego możliwości wybudowanego komina będą wystarczające. Ale można też, nie rezygnując z wcześniejszych planów, poprawić komin, umieszczając na jego szczycie mechaniczny wyciąg kominowy. Wyciągi powinny być instalowane w domach z wentylacją mechaniczną i z rekuperacją.

Co daje mechaniczny wyciąg kominowy?

  • Łatwe rozpalanie i bezpieczne palenie. Gwarantuje dobre rozpalanie w kominku bez względu na lokalizację domu i warunki pogodowe oraz zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania (gdy ciąg jest niewystarczający, w komikach gazowych automatycznie odcina dopływ gazu). Podczas palenia przy otwartym palenisku można włączyć większą wydajność wyciągu, a gdy usuwa się popiół z paleniska bez popielnika – całkiem go wyłączyć.
  • Ekonomiczne spalanie. Ocenia się, że stały i odpowiedni ciąg kominowy jest podstawą optymalnego spalania, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki temu jest możliwe zmniejszenie zużycia opału o mniej więcej 15% w stosunku do zużycia podczas pracy przy niestabilnym ciągu kominowym. Latem, kiedy nie pali się w kominku, wyciąg może wspomagać istniejącą wentylację.
  • Rekompensatę zbyt małej wysokości komina. Minimalną wysokość komina dla kominka określa jego producent. Wyciąg zainstalowany na zbyt niskim kominie wytworzy dokładnie taki ciąg, jaki zapewniłby wyższy komin. Podczas pracy silnik wyciągu kominowego jest chłodzony, ale mimo to komin musi mieć co najmniej taką wysokość, aby temperatura dymu w miejscu, gdzie jest zainstalowany, nie przekraczała 250°C.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wyciąg kominowy, czyli wentylator na kominie

W sprzedaży są wyciągi kominowe przeznaczone do współpracy z różnymi urządzeniami grzewczymi, zarówno na gaz, olej opałowy, jak i na paliwa stałe. Pozwalają one na kontrolę podciśnienia na całej długości przewodu kominowego.

Najbardziej popularne są wyciągi do kominów odprowadzających dym z kominków i wolno stojących pieców kominkowych na drewno (kóz). Dostępne modele wyciągów umożliwiają stosowanie ich do kominków z otworem paleniska o powierzchni przekroju do 12 000 cm2, współpracujących z kominami o średnicy do 300 mm.

Wyciąg kominowy to rodzaj wentylatora, dzięki któremu można wytworzyć odpowiedni ciąg w kominie, co daje użytkownikowi gwarancję, że dym nie będzie się wydostawał do wnętrza domu.

Główną funkcją wyciągu jest zapewnienie optymalnego ciągu kominowego w każdej fazie palenia, niezależnie od warunków pogodowych czy też lokalizacji domu oraz wylotu komina na dachu.

Podstawowym elementem wyciągu jest elektryczny silnik o specjalnej konstrukcji wytrzymały na wysoką temperaturę i wilgoć (wyciągi są umieszczone na zewnątrz, więc muszą być odporne na opady atmosferyczne). Jest osadzony w obudowie chroniącej go przed spalinami. Silniki stosowane w wyciągach kominowych są przystosowane do pracy ciągłej w temperaturze do 250°C oraz w warunkach zapylenia. Mają specjalne zamknięte łożyska kulkowe ze smarowaniem, dzięki czemu nie wymagają prac konserwacyjnych.

Obudowa wyciągu kominowego musi być z materiału odpornego na korozję. Jest skonstruowana w taki sposób (zwykle uchylana na zawiasach), aby czynności serwisowe i czyszczenie były stosunkowo łatwe i możliwe bez demontażu urządzenia z komina.

Silnik typowego wyciągu kominowego do kominka lub kozy na drewno ma przy maksymalnych obrotach (na przykład podczas fazy rozpalania) moc 60 W (odpowiednik typowej żarówki).

Sterowanie pracą wyciągu kominowego

Pracą wyciągu kominowego można sterować. Oferta przeznaczonych do tego urządzeń jest bardzo bogata, od najprostszych ręcznych regulatorów obrotów z funkcją włącz/wyłącz, przez elektroniczne sterowniki umożliwiające praktycznie automatyczną pracę, aż do rozwiązań bezprzewodowych.

Większość producentów ma w ofercie wyłącznie sterowniki przystosowane do własnych wyciągów kominowych, dlatego decyzję o wyborze odpowiedniego regulatora należy podejmować jednocześnie z wyborem wyciągu. Montaż najlepiej zlecić firmie autoryzowanej przez producenta. Instalator musi mieć odpowiednie uprawnienie SEP do instalacji elektrycznych.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są sterowniki umożliwiające zautomatyzowanie pracy wyciągu, na przykład z funkcją ich automatycznego wyłączania po wygaśnięciu ognia w kominku. Sterowniki takie są wyposażone w czujnik temperatury. Można zaprogramować wartość temperatury, poniżej której wyciąg ma przestać pracować, zachowując jeszcze odpowiedni okres pracy na tak zwane oczyszczenie komina. Inteligentne sterowniki mają funkcję automatycznego załączania wyciągu, gdy temperatura w kominie wzrośnie powyżej 40°C, a wyciąg nie zostanie w łączony ręcznie.

Praktyczną funkcją jest również tryb rozpalania – od momentu automatycznego włączenia lub ręcznego uruchomienia sterownika wyciąg pracuje na pełnych obrotach przez ustawiony czas. Po okresie rozruchu obroty stabilizują się na takiej prędkości, z jaką wyciąg pracował poprzednio.

Każdy sterownik umożliwia zawsze ręczną regulację prędkości wyciągu.

Instalacja mechanicznego wyciągu kominowego

Wyciąg kominowy można zamontować samodzielnie. Jest to stosunkowo proste. Należy jednak pamiętać, że podłączenie zasilania do wyciągu powinno być wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami SEP. Większość wyciągów kominowych instaluje się na wylocie komina. Są tak skonstruowane, że przymocowuje się je bezpośrednio na murowanym kominie o równej, nieuszkodzonej powierzchni zakończenia lub na gotowym kominie ze stali. Na kominach o budowie stożkowej lub o niewielkie powierzchni oparcia (na przykład stalowych) stosuje się odpowiednie kryzy montowane bezpośrednio do komina.

Specjalne elementy, które utrzymują wyciąg kominowy na szczycie komina nawet przy silnym wietrze, muszą być na miejscu montażu dopasowane do wylotu komina. W celu wyeliminowania drgań i związanego z tym hałasu wyciągi kominowe mocuje się albo na płycie izolującej z włókna szklanego (w przypadku kominów murowanych), albo na śrubach antywibracyjnych (w przypadku stalowych). Na jednej ze ścian przewodu kominowego, w pobliżu wyciągu, należy zainstalować wodoszczelny wyłącznik separujący. Miejsce i sposób montażu muszą gwarantować łatwy dostęp do niego przy okazji czynności serwisowych. Ostatnim etapem pracy jest wykonanie podłączenia elektrycznego.

Konserwacja i czyszczenie wyciągu kominowego

Częstotliwość czyszczenia wyciągów kominowych na kominach odprowadzających dym z kominków lub pieców kominkowych zależy od tego, jak często pali się w kominku i jakiego opału używa. Jeżeli jest to wyłącznie dobrze wysuszone drewno, wystarczy, aby wyciąg był sprawdzony oraz oczyszczony z sadzy i innych zanieczyszczeń raz w roku (zalecane są dwa razy). Prace można wykonać samodzielnie lub zlecić kominiarzowi podczas czyszczenia komina.

Jeśli po czyszczeniu podczas działania wyciągu będą występowały drgania, czyszczenie należy powtórzyć. Ich powodem mogą być pozostałości zanieczyszczeń na łopatkach wirnika odpowiedzialne za jego złe wyważenie.

WARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić, gdy zabraknie prądu?

W zasadzie wyciąg kominowy powinien być włączony zawsze, kiedy w kominku lub piecu pali się ogień. Co jednak, gdy podczas jego pracy nastąpi przerwa w dopływie energii elektrycznej? W przypadku wyciągu współpracującego z kominkiem otwartym w najgorszym razie dym może się przedostać do pomieszczenia. Wyciąg nie blokuje jednak radykalnie przepływu spalin, więc przewód kominowy będzie nadal pełnił swoją funkcję w takim zakresie, w jakim działałby, gdyby wyciągu nie było.

W przypadku kominków z paleniskami zamkniętymi (wkłady kominkowe lub kozy) przy dłuższej przerwie w dostawie prądu ogień wygaśnie samoistnie, ponieważ ciąg będzie niewystarczający. W razie przerwy w dopływie energii elektrycznej do kominków lub pieców podłączonych do komina z wyciągiem kominowym nie należy dokładać więcej opału. Jeżeli przerwy w dopływie prądu zdarzają się często i/lub są długotrwałe, powinno się zapewnić awaryjne źródło zasilania dla (między innymi) wyciągu kominowego, na przykład w postaci UPS-a lub agregatu prądotwórczego.

Przeczytaj dodatkowo:
Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT