| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Kształt dachu a wybór pokrycia

Kształt dachu a wybór pokrycia

W wyborze między dachówką a blachodachówką kształt dachu nie jest przeszkodą. Są jednak wskazania natury estetycznej i wykonawczej. Trzeba też wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachu.

Autor: Wiktor Greg

Kształty bez granic

Dachy dwuspadowe mają połacie w kształcie prostokątów, dlatego nie przysparzają większych problemów przy wykonaniu pokrycia. Można na nich ułożyć zarówno drobnowymiarowe dachówki, jak i duże arkusze blachodachówki, które dla ułatwienia można zamówić przycięte na pożądany wymiar.
Na dachach czteropołaciowych, gdzie połacie mają kształt trapezów lub trójkątów, lepiej układać dachówki. Blachodachówkę trzeba przycinać, co sprawia, że pozostaje dużo niewykorzystanych odpadów. Jeśli stosujemy blachodachówkę, lepiej używać mniejszych paneli dachówkowych – są one długie (1-4 m), ale wąskie, mają około 40 cm.
Dachy wielopołaciowe i rozrzeźbione lukarnami mają nie tylko naroża, ale także kłopotliwe w ułożeniu pokrycia kosze. Jeżeli wybieramy dachówki, te stykające się w koszu należy przyciąć, co wymaga czasu i staranności wykonania. Blachodachówkę również trzeba dociąć i choć jest to mniej pracochłonne, niesie za sobą duże straty materiału. Na daszkach lukarn, krzywiznach, łukach i stożkach łatwiej ułożyć drobne elementy.

Na dachach wielopołaciowych lub rozbitych lukarnami dobrze wyglądają elementy bardziej płaskie. Wykonane z nich pokrycie będzie uspakajało dynamiczną płaszczyznę rozbudowanego dachu. Takie zadanie spełni ceramiczna karpiówka ułożona w pojedynczą łuskę lub dachówki w kształcie rombu (przypominające łupek) oraz cementowe dachówki prostokątne.

Kształty dachu można również podkreślić stosując blachodachówkę o niskim profilu, na przykład prawie płaskim, o wysokości 21,5 mm.

Na duże jednorodne połacie warto wybrać pokrycia o wyglądzie przestrzennym – dodadzą im plastyczności. Do najbardziej plastycznych wzorów dachówek należą mnich-mniszka oraz bardzo popularne dachówki zakładkowe.

Najbardziej wydatne tłoczenia mają blachodachówki o wysokości profilu 57 mm, jednak nawet te o przeciętnej wysokości profilu (40-45 mm) mają wyraźnie wyeksponowane moduły. Równie plastyczne pokrycie uzyskamy, stosując blachodachówki z posypką – dzięki ich szorstkiej, bogato fakturowanej powierzchni.

Liczy się kąt

Wielkość i kształt dachówek oraz blachodachówek wpływa na to, pod jakim kątem można je układać.
Dachówki ceramiczne bez dodatkowych zabezpieczeń układa się na dachach o kącie nachylenia od 16 do 44°, te w kształcie rombu można układać na dachach o pochyleniu 10-65°. Dachówki zakładkowe można kłaść powyżej 22°. Inne rodzaje dachówek dopiero od 30 lub 40°. Na bardziej stromych dachach należy mocować każdą z nich do łaty.
Blachodachówkę można układać na połaciach o kącie nachylenia już od 9°, tę z posypką mineralną od 12°.

Polisteryn ekspandowany - lekki lider izolacji

Polisteryn ekspandowany powstaje w wyniku spienienia polisterynowych granulek. Właśnie zamkniętemu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...