| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jakie rynny wybrać? System rynnowy bez tajemnic

Jakie rynny wybrać? System rynnowy bez tajemnic

Sprawnie działający system rynnowy zapewnia  dachowi bezpieczeństwo i trwałość. Współczesne rynny i rury spustowe to trwała i sprawna instalacja, wpisująca się w estetykę domu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Metalowe orynnowanie będzie pasować do każdego pokrycia dachu i domu. Systemy rynirn metalowych oferują niemal wszyscy producenci pokryc z blachy, więc rynny i rury spustowe można idealnie dobrać do dachu z takiego materiału.

Rynny PCV

Systemy orynnowania z PCV są najtańsze. Można je kupić nawet w supermarketach budowlanych. Tworzywa sztuczne są odporne na czynniki atmosferyczne. Nie trzeba ich konserwować. Nawet jeśli kurz czy ptaki je pobrudzą, deszcz łatwo je umyje. Ale pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozszerzeniu, a podczas mrozu się kurczą. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zwymiarowanie systemu uwzględniające rozszerzalność liniową materiału. Gdy zmontujesz na przykład zbyt mocno spasowane długie odcinki, latem mogą popękać. Elementy mocuje się ze sobą złączkami lub klei i łączy na wcisk. Prosty system jest w stanie zmontować domowy majsterkowicz. Trwałość orynnowania PCV określa się na 50 lat.

Rynny stalowe, rynny aluminiowe i z tytan-cynku

25% droższe są rynny z blachy stalowej ocynkowanej, a 75% z aluminium i cynku-tytanu. Ale ich trwałość określa się na 100-120 lat. Rynny ze stali i aluminium są powlekane barwną powłoką tworzywa sztucznego lub farby. Rdzeń z metalu zapewnia sztywność i trwałość, a polimer czy farba chronią wierzch przed wiatrem, słońcem i wodą oraz promieniowaniem UV. Blacha cynkowo-tytanowa samoistnie pokrywa się patyną, która stanowi warstwę ochronną. Warto zwrócić uwagę na grubość rdzenia metalowego i warstwy kryjącej. Im będą grubsze, tym lepiej. Solidna blacha metalowa jest wytrzymała mechanicznie. Orynnowanie metalowe można montować, stosując spoiwa czy uszczelniacze dekarskie, złączki z uszczelkami lub lutując elementy. Montaż na złączki jest szybki i łatwy. Za najlepsze i najtrwalsze połączenie uważa się lutowanie. Jednak to zrobi tylko fachowiec. Do cięcia należy używać nożyc lub wolnoobrotowych pił, aby nie uszkodzić powierzchni blachy i nie otworzyć drzwi dla korozji.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak dobrać system rynnowy?

Żeby wiedzieć, ile i jakie rynny oraz rury spustowe musisz kupić, należy określić efektywną powierzchnię dachu (EPD). Wzór do jej obliczania to: (1/2H + W) . L. H oznacza wysokość połaci dachu mierzoną w pionie, W – odległość od narożnika do kalenicy, ale w poziomie, czyli stanowiącą rzut poziomy długości krokwi, a L to długość dachu. Jeśli masz mały dach (o powierzchni mniejszej niż 50 m2), powinienieś kupić rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 75-80 mm. Do dachu średniego – o powierzchni 50-100 m2 – stosuje się rynny o średnicy 125 mm i rury o średnicy 90 mm. Na dużych dachach (większych niż 100 m2) montuje sie orynnowanie o średnicy 150 lub 190 mm oraz rury spustowe 110-120 mm. Wybrane wymiary należy nieco powiększyć, jeżeli dach jest bardzo stromy. Dobór rur spustowych zależy też od ich ustawienia wokół domu. Jedna rura może odprowadzać wodę z okapu o długości 12 m. Ale jeśli na długiej ścianie ustawisz dwie rury, będą one odprowadzać wodę z mniejszej powierzchni dachu, co pozwala na zmniejszenie ich przekroju.

WARTO WIEDZIEĆ

Rynnowe ABC

Rynny mogą mieć przekrój półokrągły, kwadratowy, prostokątny, a nawet wyprofilowany w kształt gzymsu. W skład systemu odwodnienia wchodzą nie tylko rynny, ale także rury spustowe, sztucery, kolana, wylewki, narożniki itp. oraz akcesoria montażowe. Najczęściej stosuje się rynny w odcinkach, z których montuje się układ. Na rynku są także systemy ciągnione, to znaczy takie, w których rynny są produkowane na placu budowy – wyciągane z maszyny na odpowiedni wymiar. W takim wypadku nie ma więc problemów z docinaniem elementów oraz odpadów. Orynnowanie buduje się z PCV, blachy stalowej, aluminiowej, cynkowo-tytanowej lub miedzianej. Duża oferta kolorów z palety RAL sprawia, że bez trudu można je dopasować do barwy dachu lub innego elementu elewacji. W standardzie są kolory pasujące do najpopularniejszych barw pokryć dachowych. Materiały, które z czasem pokrywają się patyną (cynk-tytan i miedź), są dostępne tylko w kilku naturalnych odcieniach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Płaska szara dachówka. Na jaki dach? Jak dobrać...

Płaska szara dachówka wtapia się w naturalne barwy otoczenia i subtelnie dopełnia architektoniczną...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Modny szary dach. Dobór pokrycia dachowego,...

Minął czas ceglastych dachówek i kolorowych blach. Dziś na połaciach dachów skośnych...

Klinkier na kominie. Wykończenie płytkami...

Trwały, mocny i elegancki klinkier, czy to w postaci cegieł, czy płytek, stanowi dobry materiał do...

Kominy spalinowe i dymowe. Zasady oraz przepisy...

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów dymowych, kominów spalinowych,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT