| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jaki wybrać strop?

Jaki wybrać strop?

W większości domów – nawet w tych parterowych – stropy są ważnym elementem konstrukcyjnym. To właśnie od ich wytrzymałości zależy w dużym stopniu bezpieczeństwo mieszkańców. 

Autor: Mariusz Bykowski

Liczba stropów w domu zalezy przede wszystkim od liczby jego kondygnacji.

Autor: Szandomirski Andrzej

W domach jednorodzinnych najczęściej buduje sie stropy drewniane i gęstożebrowe

Autor: Jarosław Sosiński

Belki główne (podciągi) stropu stalowego można zrobić z kształtowników stalowych

Autor: Mariusz Bykowski

Przygotowane zbrojenie stropu żelbetowego

Liczba stropów w domu zależy przede wszystkim od liczby jego kondygnacji. W domu podpiwniczonym mamy strop nad piwnicą. W domu piętrowym lub z użytkowym poddaszem jest strop nad parterem. Jeśli kondygnacji jest więcej, nad każdą z nich jest strop międzypiętrowy. W domach ze stromymi dachami strop nad ostatnią kondygnacją bywa nazywany stropem poddasza. Nawet w niepodpiwniczonym domu parterowym może być strop: podłoga parteru w takim domu może być bowiem wykonana nie bezpośrednio na gruncie (tak jest obecnie najczęściej), lecz właśnie na stropie oddzielonym od gruntu pustką powietrzną; nazywa się go stropem nad przestrzenią wentylowaną.

Rola stropu

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jego główne zadanie to przeniesienie ciężaru wszystkiego, co się na nim znajduje, na ściany nośne lub belki i słupy. Od wytrzymałości tego elementu konstrukcyjnego zależy bezpieczeństwo mieszkańców domu: ewentualna awaria zagrażałaby zarówno osobom przebywającym w pomieszczeniu na tym stropie, jak i tym, którzy byliby pod nim. W zależności od swojej konstrukcji stropy w większym lub mniejszym stopniu usztywniają budynek i jest to ich bardzo ważna funkcja: mocny, dobrze połączony ze ścianami strop potrafi uchronić budynek przed zarysowaniem, gdy na przykład fundamenty zaczną z jakichś powodów nierównomiernie osiadać.

Drewniany, żelbetowy lub stalowy

Stropy mogą mieć różną konstrukcję i wykonuje się je z różnych materiałów. W domach jednorodzinnych są najczęściej drewniane i żelbetowe. Stropów stalowych raczej się nie stosuje: można jedynie spotkać stropy, w których belki stalowe są głównym elementem nośnym. Stropy drewniane były pierwsze. Nic w tym dziwnego, bo przecież przez całe wieki stawiano domy drewniane. I nawet wtedy, gdy zaczęto budować domy murowane, stropy pozostały drewniane. Dopiero później zaczęto zastępować je stropami na belkach stalowych. Kariera różnego rodzaju stropów żelbetowych – obecnie najbardziej popularnych – liczy sobie zaledwie sto lat. Są oczywiście takie kraje (USA, Kanada, Skandynawia), w których budownictwo murowane było i jest marginesem: tam stropy drewniane i obecnie należą do najczęściej stosowanych.

Stropy odporne na ogień

Długi czas stropy żelbetowe nazywano ogniotrwałymi, gdyż w czasie pożarów w przeciwieństwie do tradycyjnych stropów drewnianych bardzo długo zachowywały swoje funkcje, zdecydowanie zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców. Warto jednak podkreślić, że współczesne stropy drewniane – dzięki odpowiedniej budowie i różnego rodzaju środkom impregnującym – mogą być wystarczająco odporne na działanie ognia, by umożliwić mieszkańcom bezpieczne opuszczenie domów w razie pożaru.

Jaki dom, taki strop?

Tak, ale tylko w domu drewnianym: rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, by w nim ktoś zrobił strop żelbetowy. Ale już nic nie stoi na przeszkodzie, by belki główne (podciągi) stropu drewnianego wykonać z kształtowników stalowych. W przeciwieństwie do domu drewnianego w domu murowanym lub z betonu (na przykład zrealizowanym w technologii Thermomur lub RBS) można wykonać każdy rodzaj stropu. W takich domach niejako naturalne są stropy żelbetowe, ale zdarza się w nich stosować także stropy drewniane i na belkach stalowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT