| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Bez względu na to, czy budujemy nowy dom z poddaszem, czy modernizujemy stary, czeka nas zakup okien dachowych. Warto wiedzieć, jak wiele różnych możliwości jest do wyboru.

Tagi: Velux

Zamontowanie okien w dachu to najprostszy sposób oświetlenia pomieszczeń na poddaszu. Przed rozpoczęciem remontu sami decydujemy, jakie okna i gdzie będą umieszczone. Podobnie, gdy zamawiamy projekt indywidualny. Kiedy kupujemy projekt gotowy, wymiary i rozmieszczenie okien są już ustalone, ale zmiana ich wielkości, o ile nie wymaga ingerencji w więźbę, jest dopuszczalna nawet bez zgody architekta. W praktyce konkretny model i typ okien wybieramy sami. Dotyczy to także akcesoriów.

Wielkość i wysokość

Dobór i rozmieszczenie okien dachowych nie jest prostą sprawą, więc inwestorzy miewają z tym często kłopoty. Trzeba tu pogodzić kilka interesów – nasłonecznienie, widok, wygodę obsługi i bezpieczeństwo użytkowania. Żeby okno dachowe zagwarantowało dobry widok, powinno być usytuowane na takiej wysokości, aby można było wygodnie przez nie patrzeć, nie tylko stojąc, ale też siedząc. Gdy znajdzie się zbyt wysoko względem podłogi, będziemy widzieć jedynie czubki drzew i niebo. Jeśli za nisko – zmusi nas do schylania się. Optymalna wysokość to około 120 cm od podłogi. Górna krawędź powinna natomiast wypaść mniej więcej na wysokości 200 cm. Czasem, aby spełnić te warunki, trzeba kupić większe okno. Jeżeli bowiem dach ma niewielki kąt nachylenia, a standardowe okno 78 x 118 cm zostanie zamontowane na odpowiedniej wysokości nad podłogą, to jego górna krawędź może wypaść poniżej linii wzroku stojącej osoby. Nie jest to wygodne ani przyjemne, dlatego w takiej sytuacji należy wybrać okno dłuższe (na przykład 140 cm) lub zdecydować się na pionowy zestaw dwóch okien. Warto pamiętać, że dwa, nawet mniejsze okna lepiej oświetlą pokój niż jedno duże. Najlepsze nasłonecznienie osiągniemy, jeśli umieścimy po dwa okna w przeciwległych połaciach dachu.

Jak obsługiwać okna dachowe

Korzystamy w tym celu z klamki lub specjalnego uchwytu przymocowanego do skrzydła.Klamka może być zamocowana w dolnej albo górnej części skrzydła. Gdy okno chcemy umieścić nisko, wówczas lepiej, żeby klamka była u góry. Odwrotnie – kiedy okno zamierzamy zainstalować wysoko. Z ręcznym otwieraniem zazwyczaj nie ma kłopotów, dopóki okno jest na zwykłej wysokości. Jeśli będzie zamontowane sporo ponad poziomem podłogi, nie dosięgniemy do niego. Wtedy pozostaje używanie specjalnego długiego drążka albo zainstalowanie napędu elektrycznego, który sam będzie poruszał skrzydłem. Napęd jest niezbędny w miejscach, gdzie dostęp do okien jest wyjątkowo trudny, na przykład kiedy są zamontowane nad klatką schodową. Najwygodniejsze do mycia są okna obrotowe i uchylno-obrotowe. Zapewniają łatwy dostęp do szyb, z obu stron skrzydła, czego nie można powiedzieć o oknach uchylno-wysokoosiowych oraz przesuwnych. Jeżeli chcemy uniknąć zbyt częstego mycia, zamówmy okna z szybami, które mają od zewnątrz tak zwaną powłokę samoczyszczącą lub łatwo zmywalną. Brud słabiej do nich przywiera, więc może go spłukiwać deszcz.

Autor: VELUX

Wysokie okno uchylne wygodniej obsługiwać, gdy ma klamkę na dole ramy skrzydła, bo łatwiej można do niej sięgnąć.

Rodzaje okien połaciowych

Obrotowe. Ten rodzaj okien jest wciąż najpopularniejszy. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie wysokości ościeżnicy. W trakcie otwierania skrzydło może uderzyć w głowę osobę zbyt blisko niego stojącą, więc okna tego typu powinny być montowane wysoko. Warto, żeby odległość między jego dolną krawędzią a podłogą wyniosła przynajmniej 150 cm.

O podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe). Są modyfikacją okien obrotowych. Oś obrotu jest usytuowana wyżej – mniej więcej w 3/4 wysokości ościeżnicy. Można je zatem montować na mniejszej wysokości bez obawy, że będzie się zawadzać głową o otwarte skrzydło.

Uchylno-obrotowe. Można w nich zmieniać funkcję otwierania w zależności od potrzeb. Skrzydło porusza się obrotowo, ale po uruchomieniu przełącznika można je uchylić do przodu.

Uchylne. To okna wysokoosiowe bez funkcji obrotu. Skrzydło otwiera się do góry i można je w takiej pozycji zablokować. Po otwarciu skrzydło nie wchodzi do pomieszczenia, więc jest to rozwiązanie bezpieczne dla użytkowników.

Uchylno-przesuwne. Ciekawa modyfikacja okna wysokoosiowego. Ma dodatkową funkcję – skrzydło można wysunąć też do przodu i ustawić niemalże w pionie. Jego dolna część opiera się wtedy na ościeżnicy, a para wysięgników utrzymuje je w pozycji wychylenia.

Klapowe. Ich skrzydło jest rozwieralne i otwiera się na bok. Najczęściej służą jako tak zwane wyłazy kominiarskie umożliwiające wyjście z poddasza na połać dachu.

Balkonowe. Są namiastką prawdziwego balkonu, ponieważ pozwalają znaleźć się poza budynkiem bez opuszczania podłogi poddasza. Mają one dwa skrzydła. Dolne podczas otwierania odchyla się w przód, do pozycji pionowej. Po bokach rozkłada się wówczas rodzaj balustrady. Górne skrzydło otwiera się do góry. Oś obrotu jest zlokalizowana w górnej części ościeżnicy. Gdy jest otwarte, tworzy daszek nad „balkonem”.

Kolankowe. Takie okna składają się z dwóch części – przeszklenia pionowego, nieotwieralnego, rozwieralnego lub uchylnego – oraz połączonego z nim okna połaciowego. Aby można było zainstalować okno kolankowe, na poddaszu muszą być ścianki kolankowe. Pionowa część jest bowiem mocowana tak jak tradycyjne okno pionowe, z tą różnicą, że nie będzie miało nadproża. Okna takie dobrze doświetlają wnętrze, ale też urozmaicają wygląd domu. Zapewniają dobry widok z poddasza. Warto je instalować szczególnie tam, gdzie ściany kolankowe mają dużą wysokość i zamontowane w połaciach tradycyjne okna dachowe znajdowałyby się na tyle wysoko ponad podłogą, że dałoby się przez nie podziwiać jedynie niebo. Okno takie trudno jest zamontować w remontowanym domu (chyba że ma konstrukcję szkieletową). Podczas wycinania otworu na jego dolną część trzeba bowiem wyciąć fragment wieńca. Konieczne jest wówczas zastosowanie dodatkowych żelbetowych wzmocnień. Ich wykonanie nastręcza wiele trudności.

ZDANIEM EKSPERTA

Czy na każdej połaci okna powinny być takie same?

Dla bilansu energetycznego budynku i doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym kluczowe jest rozmieszczenie okien. Te od południa zapewniają więcej światła słonecznego i pozytywny bilans energetyczny, te od północy – rozproszone i delikatne światło. W małych pomieszczeniach najlepiej, by okno było usytuowane centralnie. Wybierajmy energooszczędne okna trzyszybowe wysokiej jakości, które pomogą obniżyć rachunki i podnieść standard domu. Mają niższy współczynnik przenikania ciepła Uw=1,1 W/(m2K) i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach na 2021 rok. Są też dostępne w bardzo przystępnych cenach. Zwróćmy także uwagę na konstrukcję szyby, która powinna zapewniać wysoki stopień pozyskania energii słonecznej, na przykład w trzyszybowych oknach Velux współczynnik przepuszczalności energii całkowitej g = 0,55. Okna powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb, wysokości montażu i przeznaczenia pomieszczenia. Do wyboru mamy okna drewniane lub drewniano-poliuretanowe, która są białe i w pełni odporne na wilgoć. Możemy także wybrać system otwierania: uchwyt w górnej części skrzydła albo klamkę na dole.

Monika Kupska-Kupis, architekt w firmie Velux

Co do okien dachowych

Napęd. Automatyka sterująca skrzydłami okiennymi to duża wygoda. Jeśli nie stać nas na zainstalowanie napędu we wszystkich oknach, zamontujmy go przynajmniej w tych najwyżej położonych lub tych, do których jest utrudniony dostęp. Napęd kupuje się od tego producenta, którego okna wybraliśmy. Składa się z trzech elementów: centralki sterującej, siłownika poruszającego skrzydłem i pilota lub przełącznika. Czasem do napędu dodawany jest czujnik deszczu powodujący zamknięcie okna, gdy tylko zacznie kropić deszcz. Najnowocześniejsze napędy mają centralki zdolne obsługiwać kilka okien. Wystarczy do tego jeden pilot. Są również centralki z programatorami. Dzięki nim ustawimy dowolny tryb otwierania, uchylania i zamykania okien.

Rolety zewnętrzne. Mogą po zamknięciu całkowicie zasłonić okno. Wtedy też zwiększają stopień ochrony antywłamaniowej, wyciszają szybę, a także w pewnym stopniu poprawiają izolacyjność termiczną okna. Dokupuje się je do konkretnego modelu i wymiaru okna. Są instalowane w górnej części ościeżnicy. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Są również dostępne rolety zasilane energią słoneczną.

Markizy. To zewnętrzne osłony zacieniające instalowane podobnie jak rolety. Markiza ma boczne prowadnice naprężające tkaninę i zwiększające jej odporność na nagłe podmuchy wiatru. Mechanizm napędowy może być też zasilany energią słoneczną. Niektóre modele mają czujnik nasłonecznienia, dzięki któremu markiza samoczynnie się rozsuwa, gdy słońce zaczyna intensywniej świecić. Siatkowa tkanina nie zasłania widoku na okolicę, za to ogranicza nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń.

Rolety wewnętrzne. Produkowane są z różnego rodzaju tkanin. Jedne całkiem odcinają dostęp światła słonecznego, a inne tylko go ograniczają. Instaluje się je, podczepiając do skrzydła. Za dopłatą można się stać posiadaczem rolet sterowanych automatycznie.

Żaluzje. Stosuje się je, aby ograniczyć nasłonecznienie lub skierować promienie słoneczne w odpowiednim kierunku. Są zbudowane bardzo podobnie jak żaluzje do okien pionowych.

Moskitiery. Chronią przed komarami i innymi insektami. Mocuje się je do ościeżnicy okien, a nie do skrzydeł.

Szpalety. To zestawy elementów (malowane płyty drewnopochodne) służących do szybkiego i poprawnego wykończenia wnęk okiennych od wewnątrz. Dzięki instrukcji dość łatwo zamontować je samodzielnie.

Kołnierze – obowiązkowy dodatek

To elementy służące do uszczelnienia połączenia okien z połacią. Są sprzedawane w komplecie z oknem, gdyż muszą być ściśle dopasowane do jego wymiarów. Dobiera się je do konkretnego rodzaju pokrycia dachowego. Żeby można było mówić o poprawnym montażu okna, konieczne jest też ułożenie wokół ościeżnicy materiału termoizolacyjnego, na przykład wełny mineralnej, oraz połączenie okna z hydroizolacją i paroizolacja dachu. Wymaga to od instalatorów doświadczenia oraz dokładności. Żeby uprościć sprawę, producenci oferują jako dodatek do okien tak zwane zestawy uszczelniające. Zawierają opaskę termoizolacyjną, zewnętrzny fartuch hydroizolacyjny i wewnętrzny – paroizolacyjny – dopasowane do wymiaru konkretnego okna. Jeśli dach ma zbyt mały kąt nachylenia połaci, wówczas do okna trzeba dokupić specjalny kołnierz, który zwiększy ten kąt o 10º.

Przeczytaj dodatkowo:
Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...

Rynny stalowe o profilu kwadratowym – nowe...

Galeco STAL2 to nowy system rynnowy. Cyfra „2” to nie tylko symbol II generacji systemu...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

sponsor artykułu