| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników atmosferycznych. Jednak najbardziej destrukcyjne działanie na materiał, z którego zbudowany jest dach ma aura jesionno-zimowa z mrozem, częstymi opadami deszczu i śniegu oraz wahaniami temperatury. Jak zadbać o dach, żeby utrzymać go w dobrym stanie przez całą zimę?

Bez względu na to, czy dach naszego domu jest nowy czy służy nam już wiele lat, zawsze warto regularnie kontrolować jego stan. Dzięki temu w porę można zlokalizować różne nieszczelności i uszkodzenia oraz podjąć prace konserwacyjne. Wszelkie niedopatrzenia mogą bowiem odbić się na stanie pokrycia, a nawet całego budynku.

Warto systematycznie kontrolować stan pokrycia dachowego

Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi uszkodzeń czy innych nieprawidłowości występujących na dachu. W celu ich wykrycia i prawidłowej naprawy, przegląd dachu powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej, posiadającej odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Wszystkie wykonane prace dobrze jest zapisywać w książce serwisowej dachu, co pozwoli dokładnie kontrolować wszelkie przeprowadzane naprawy.

ZDANIEM EKSPERTA

Dekarze doskonale wiedzą, które elementy są narażone na uszkodzenia i gdzie najczęściej występują różnego rodzaju trudności. Pozwala to znacznie szybciej określić problem i rozwiązać kłopot, zmniejszając ryzyko pogłębiania się konkretnej usterki, a co za tym idzie również ograniczenia kosztów związanych z późniejszą ich naprawą – wyjaśnia Andrzej Wilhelmi prowadzący szkolenia dekarskie firmy Röben.

Czyszczenie rynien przed zimą

Zalegające w rynnach gałęzie, liście oraz resztki roślin, choć niepozorne, mogą stanowić poważny i realny problem dla funkcjonowania całego systemu rynnowego. Jego niedrożność uniemożliwia odpływ wody, której nagromadzenie podczas opadów deszczu czy odwilży może powodować wylewanie się jej poza boczne krawędzie kosza i przedostawanie na folię wstępnego krycia. W przypadku jej uszkodzenia może dojść do przeciekania dachu. Sprawa staje się jeszcze poważniejsza wraz z nadejściem pierwszych mrozów. Nanoszone przez kilkanaście miesięcy zanieczyszczenia, często blokują się i osiadają pod wpływem ciężaru w rynnach, a niskie temperatury prowadzają do ich zamarznięcia, tworząc blokadę odpływu. W takiej sytuacji rynny nie tylko nie pozwalają na zsuwanie się z dachu śniegu, ale też dochodzi do zawilgocenia ścian, powstawania grzybów czy nawet niszczenia konstrukcji murów. Przeciążone rynny mogą także łamać się lub odpadać pod naporem śniegu, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców lub przechodniów znajdujących się w pobliżu budynków.

Zabezpieczenia przed zsuwającym się śniegiem - płotki i śniegołapy

Nie mniej ważnym elementem są akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu. Są one szczególnie ważne w przypadku dachów stromych. Zastosowanie ich zapewnia bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, często też chronią auta przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ciężki, spadający z dachu śnieg albo lód. Najczęściej montuje się je w drugim lub trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu.

WARTO WIEDZIEĆ

Śnieg stanowi zagrożenie dla konstrukcji dachu

Zalegający na dachu śnieg to oczywiście normalna sytuacja w czasie zimy. Niestety to piękne oblicze tej pory roku stanowi poważne zagrożenie dla konstrukcji dachu, a nawet budynku. Kiedy pokrywa śniegu rośnie, razem z nią wzrasta obciążenie, które może zarwać całą konstrukcję nośną pokrycia. Jest to niebezpieczne dla dachów o niewielkim stopniu nachylenia lub płaskich. Aby uniknąć problemów z dachem, warto skorzystać z usług firm zajmujących się odśnieżaniem dachów.

Autor: Röben

Płotek przeciwśniegowy

Uzupełnianie ubytków w pokryciu dachowym

Dekarze podczas kontroli powinni zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju wykruszenia, najczęściej preparatów uszczelniających bądź niektórych elementów dachu, przyczyniające się do przenikania wilgoci pod połać. W przypadku znalezienia nieszczelności, uszkodzone elementy należy wymienić na nowe, a wszystkie ubytki dokładnie uzupełnić.

Elementy dachu szczególnie narażone na uszkodzenia

W pierwszej kolejności narażone są miejsca styku połaci ze ścianami bocznymi, koszami, lukarnami oraz zlewniami dachowymi. Różne kąty stykania się płaszczyzny dachu to również większe prawdopodobieństwo uszkodzeń spowodowanych większą ilością wody występujących w tych miejscach. Najłatwiej oczywiście wymienić i remontować pokrycie dachowe składające się z niewielkich elementów np. dachówki ceramiczne czy panele blachy. Do tego dachówki charakteryzują się dość dużą odpornością na trudne warunki atmosferyczne i wytrzymałością na uszkodzenia, dzięki czemu wymiany nie są tak częste i kosztowne.

Przegląd kominów

Wyjątkowo newralgicznym miejscem na połaci jest także miejsce styku blachy z kominem. Obróbkę komina należy wykonać specjalistycznym uszczelniaczem dekarskim. Gwarantuje on szczelność i trwałość na wysokim poziomie, zachowując przy tym swoje właściwości nawet na kilkanaście lat. W razie zużycia, wystąpienia ubytków lub zniszczenia uszczelniacz należy wymienić na nowy.

Jak znaleźć dobrego dekarza? Stowarzyszenie Dekarzy radzi

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.