| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ważny detal: izolacja termiczna dachu w domu pasywnym

Ważny detal: izolacja termiczna dachu w domu pasywnym

Niskie koszty użytkowania w domu energooszczędnym to przede wszystkim zasługa odpowiedniej izolacji dachu. Nowe, energooszczędne normy stanowią wyzwanie dla producentów i inwestorów. Sprawdź, jak możesz im sprostać.

Dach to ochrona i zarazem najważniejsza część domu. Zła izolacja termiczna powoduje generowanie strat ciepła przez budynek nawet do 30%. Ciepły i komfortowy klimat to zasługa przede wszystkim ciepłego dachu, który wpływa na koszty eksploatacji. Dobrze przeprowadzona budowa dachu oznacza mniej energii do ogrzania domu.

Izolacja z wełny mineralnej

Wełna mineralna jest najczęściej stosowanym materiałem do izolacji dachu domu pasywnego. Jest dźwiękoszczelna, oddychająca i ogniochronna. Wełna kamienna to materiał o doskonałej izolacyjności akustycznej i cieplnej. Nie pali się i nie podtrzymuje ognia. Nie zmienia swoich wymiarów i właściwości cieplnych nawet do 50 lat. Wełna kamienna eliminuje przeciągi i ogranicza kondensację pary wodnej. Najczęściej jest wykorzystywana do izolacji dachów skośnych.

Kiedy i jak izolować dach

Prace izolacyjne można przeprowadzać przez cały rok. Przed rozpoczęciem należy dokładnie sprawdzić konstrukcję dachu. Należy zwrócić uwagę na elementy konstrukcyjne, pod kątem jakości i dobrego stanu. Wełna kamienna nie absorbuje wilgoci z powietrza, dlatego jest bezpieczna i bardzo trwała.

Materiał termoizolacyjny układa się między krokwiami na warstwę wstępnego krycia, którą może być folia lub papa na pełnym deskowaniu. W przypadku zastosowania folii o niskiej paroprzepuszczalności lub papy należy pozostawić szczelinę wentylacyjną o szerokości 3-4 cm separującą od wełny. Folie wysoko przepuszczalne są mniej kłopotliwe, a izolacja może do nich przylegać bezpośrednio. Wełna powinna być ułożona na wcisk, aby uniknąć szczelin i zgnieceń.

Autor: PAROC

Od 1 stycznia 2021 r. nowe wymagania dla dachów bedą wynosiły 0,15 W/m2K

Montaż ocieplenia na dachu

Pierwszą czynność jest zmierzenie odległości miedzy krokwiami. Następnie należy odpowiednio przyciąć płyty izolacyjne. Szerokość powinna być o 1,0 do 1,5 centymetra szersza od zmierzonej zmierzonego rozstawu między krokwiami. Standardowa wysokość krokwi to 15-16 cm, a zalecane grubości dla izolacji mieszczą się w granicach 22-25 cm, dlatego najlepiej jest stosować izolacje dwuwarstwowe.

Pierwszą warstwę izolacji o grubości 150 mm należy lekko wcisnąć między krokwie, do momentu ich styku z płytą wiatroizolacyjną lub folią paroprzepuszczalną. Po wciśnięciu płyta osadzi się w sposób trwały i nie wysunie spomiędzy krokwi.

Drugą warstwę izolacji należy układać w przestrzeni pomiędzy krokwiami, a wewnętrzną płytą g-k. Miejsce na drugą warstwę uzyskamy stosując lekkie ruszty (metalowe lub drewniane), których profile montuje się prostopadle do krokwi. Dopiero po zamontowaniu profili układa się horyzontalnie drugą warstwę płyt izolacyjnych. Po ich zamontowaniu można przystąpić do instalacji folii paroizolacyjnej. Folię najlepiej przymocowywać taśmą obustronnie klejącą (do profili metalowych) lub używając tackera (do profili drewnianych).

Uwaga: trzeba pamiętać o pozostawieniu minimum 10 cm zakładki na połączeniu folii. Następnie do rusztu przykręca się płyty g-k lub innego rodzaju panele wykończeniowe.

Wymagania i normy cieplne dla dachów i stropów

Nowe wymagania dla dachów, stropodachów oraz stropów pod nieogrzewanymi poddaszami przy temperaturze wewnętrznej ti≥16oC, norma wynosi:

  • od 1 stycznia 2014 r. – 0,20 W/m2K
  • od 1 stycznia 2017 r. – 0,18 W/m2K
  • od 1 stycznia 2021 r. – 0,15 W/m2K

Przeczytaj dodatkowo:
Drożne i szczelne orynnowanie dachu

Zadbaj o skuteczne odprowadzenie wody z dachu. Wybierz trwały i sprawny system rynnowy, wpisujący się w...

Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają...

Orynnowanie to zestaw elementów mających na celu skuteczne odebranie wody spływającej z dachu skośnego...

Elementy systemu rynnowego. Galeria

Zadaniem systemu rynnowego jest jak najszybciej odprowadzić wodę z połaci dachowej, tak żeby nie płynęła po...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...