| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Izolacja dachu: jaka folia dachowa do warstwy wstępnego krycia

Izolacja dachu: jaka folia dachowa do warstwy wstępnego krycia

Przy wykonywaniu izolacji dachu nie można zapomnieć o warstwie wstępnego krycia, czyli ułożeniem specjalnej folii dachowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie termoizolacji i elementów konstrukcyjnych dachu przed wodą deszczową i wywiewaniem ciepła z dachu. Wyjaśniamy, w jaka jest rola tej warstwy w izolacji różnego rodzaju dachów.

Autor: Andrzej T. Papliński

Folia wstępnego krycia

Autor: Andrzej Szandomirski

Sztywne poszycie

Izolacja dachu przed deszczem

Najlepszą ochroną jest sztywne poszycie pokryte papą. Jej główny komponent – masa bitumiczna – stanowi barierę przeciwwilgociową. Takie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza na dachy o spadku określanym przez producenta wybranego pokrycia jako minimalny. Zaleca się je w strefach o trudnych warunkach klimatycznych, czyli o podwyższonej sile wiatrów lub ilości opadów. Folia dachowa rozpięta na krokwiach także chroni konstrukcję dachu przed wodą deszczową.
Ważne jest jednak zachowanie reżimów wykonawczych. Deszczówka, która dostanie się pod pokrycie, powinna spłynąć po folii wprost do rynien, nie zawilgacając konstrukcji dachu i warstwy ocieplenia. Sprostają temu folie o wysokiej wodoszczelności. Często lepsze są pod tym względem folie niskoparoprzepuszczalne.

Folia dachowa to też ochrona przed zaparowaniem

Sztywne poszycie pokryte papą jest tak szczelne, że nie wydostanie się przez nie para wodna. Można poprawić sytuację, stosując zamiast papy folię, a także rozsuwając deski. Wykorzystanie płyt OSB zamiast desek ułatwi przepływ pary. Jednak może się ona swobodnie wydostać z dachu jedynie wtedy, gdy między ociepleniem a sztywnym poszyciem pozostawi się drożną szczelinę wentylacyjną – 3-4 cm. Jej wykonanie ułatwi żyłka lub drut miedziany rozpięty między krokwiami. Najłatwiej para przedostaje się przez folię wysokoparoprzepuszczalną. Dzięki temu można ją układać bezpośrednio na ociepleniu. Mniejsza ilość pary może się przedostać przez folię niskoparoprzepuszczalną.
Aby para wydostająca się z wnętrza domu nie wykraplała się na jej powierzchni, konieczne jest pozostawienie pod nią szczeliny wentylacyjnej, w której powietrze wysuszy skropliny i ochroni wełnę mineralną przed wilgocią.

Ochrona przed ucieczką ciepła

Folia wysokoparoprzepuszczalna jest dobrą ochroną. Przylega do termoizolacji i stanowi barierę dla powietrza, które krążąc pod pokryciem, nie wydmuchuje z niej ciepła. Pod folią niskoparoprzepuszczalną i pod sztywnym poszyciem pozostawia się szczeliny, w których krąży powietrze. Niestety, usuwa ono nie tylko wilgoć, ułatwia również wydostawanie się ciepła. Zdarza się, że w dachach ze sztywnym poszyciem dekarze zalecają osłonięcie termoizolacji od góry dodatkową warstwą wiatroizolacji. Taka izolacja dachu pomaga zatrzymać ciepło, ale zwiększa koszty wykonania dachu.

Ochrona przed słońcem i mrozem

Zarówno deskom, jak i papie nie szkodzą promienie UV. Dlatego sztywne poszycie pokryte papą może pozostać nieosłonięte nawet przez długi czas i nie straci swej wytrzymałości. To ważne dla tych, którzy nie mają od razu pieniędzy na wykończenie całego domu. Folie dachowe są wrażliwe na promieniowanie UV, dlatego nie mogą być narażone na działanie słońca dłużej niż miesiąc. Większość folii po dwóch tygodniach od położenia na więźbie pod wpływem promieniowania UV traci elastyczność. W przypadku folii modyfikowanych dodatkami stabilizującymi wydłuża się ten czas do trzech-czterech, a nawet sześciu miesięcy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...

Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe...

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.