Izolacja dachu: jaka folia dachowa do warstwy wstępnego krycia

2009-09-09 2:00

Przy wykonywaniu izolacji dachu nie można zapomnieć o warstwie wstępnego krycia, czyli ułożeniem specjalnej folii dachowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie termoizolacji i elementów konstrukcyjnych dachu przed wodą deszczową i wywiewaniem ciepła z dachu. Wyjaśniamy, w jaka jest rola tej warstwy w izolacji różnego rodzaju dachów.

ABC wstępnego krycia
Autor: Andrzej Szandomirski|Andrzej T. Papliński|ISOLA-PLATON ABC wstępnego krycia

Izolacja dachu przed deszczem

Najlepszą ochroną jest sztywne poszycie pokryte papą. Jej główny komponent – masa bitumiczna – stanowi barierę przeciwwilgociową. Takie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza na dachy o spadku określanym przez producenta wybranego pokrycia jako minimalny. Zaleca się je w strefach o trudnych warunkach klimatycznych, czyli o podwyższonej sile wiatrów lub ilości opadów. Folia dachowa rozpięta na krokwiach także chroni konstrukcję dachu przed wodą deszczową.
Ważne jest jednak zachowanie reżimów wykonawczych. Deszczówka, która dostanie się pod pokrycie, powinna spłynąć po folii wprost do rynien, nie zawilgacając konstrukcji dachu i warstwy ocieplenia. Sprostają temu folie o wysokiej wodoszczelności. Często lepsze są pod tym względem folie niskoparoprzepuszczalne.

Folia dachowa to też ochrona przed zaparowaniem

Sztywne poszycie pokryte papą jest tak szczelne, że nie wydostanie się przez nie para wodna. Można poprawić sytuację, stosując zamiast papy folię, a także rozsuwając deski. Wykorzystanie płyt OSB zamiast desek ułatwi przepływ pary. Jednak może się ona swobodnie wydostać z dachu jedynie wtedy, gdy między ociepleniem a sztywnym poszyciem pozostawi się drożną szczelinę wentylacyjną – 3-4 cm. Jej wykonanie ułatwi żyłka lub drut miedziany rozpięty między krokwiami. Najłatwiej para przedostaje się przez folię wysokoparoprzepuszczalną. Dzięki temu można ją układać bezpośrednio na ociepleniu. Mniejsza ilość pary może się przedostać przez folię niskoparoprzepuszczalną.
Aby para wydostająca się z wnętrza domu nie wykraplała się na jej powierzchni, konieczne jest pozostawienie pod nią szczeliny wentylacyjnej, w której powietrze wysuszy skropliny i ochroni wełnę mineralną przed wilgocią.

Ochrona przed ucieczką ciepła

Folia wysokoparoprzepuszczalna jest dobrą ochroną. Przylega do termoizolacji i stanowi barierę dla powietrza, które krążąc pod pokryciem, nie wydmuchuje z niej ciepła. Pod folią niskoparoprzepuszczalną i pod sztywnym poszyciem pozostawia się szczeliny, w których krąży powietrze. Niestety, usuwa ono nie tylko wilgoć, ułatwia również wydostawanie się ciepła. Zdarza się, że w dachach ze sztywnym poszyciem dekarze zalecają osłonięcie termoizolacji od góry dodatkową warstwą wiatroizolacji. Taka izolacja dachu pomaga zatrzymać ciepło, ale zwiększa koszty wykonania dachu.

Ochrona przed słońcem i mrozem

Zarówno deskom, jak i papie nie szkodzą promienie UV. Dlatego sztywne poszycie pokryte papą może pozostać nieosłonięte nawet przez długi czas i nie straci swej wytrzymałości. To ważne dla tych, którzy nie mają od razu pieniędzy na wykończenie całego domu. Folie dachowe są wrażliwe na promieniowanie UV, dlatego nie mogą być narażone na działanie słońca dłużej niż miesiąc. Większość folii po dwóch tygodniach od położenia na więźbie pod wpływem promieniowania UV traci elastyczność. W przypadku folii modyfikowanych dodatkami stabilizującymi wydłuża się ten czas do trzech-czterech, a nawet sześciu miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie