| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Izolacja dachu: kolejne etapy prawidłowego montażu folii dachowej

Izolacja dachu: kolejne etapy prawidłowego montażu folii dachowej

Izolacja dachu - nie tylko od wilgoci i warunków atmosferycznych - musi zostać wykonana bardzo starannie. Od tego, czy montaż folii dachowej zostanie rzetelnie i poprawnie wykonany, zależy szczelność dachu. Dobrze wykonane zadanie pozwoli zaoszczędzić nam wielu kłopotów oraz kosztów w przyszłości. Poznaj etapy prawidłowego montażu membrany dachowej.

1. Pamiętaj o stronach

Folia wysokoparoprzepuszczalna ma chronić dach przed wodą i przepuszczać parę wodną, bardzo ważne jest więc ułożenie jej właściwą stroną do góry. Większość producentów umieszcza po jednej stronie folii dachowej napisy (nazwę firmy lub folii) i zaleca jej układanie napisami do góry.

2. Zacznij od okapu

Pierwszy pas folii układa się równolegle do okapu i wykłada na obróbkę blacharską wchodzącą do rynny. Dzięki temu woda spływająca po folii nie przedostanie się pod nią.

3. Mocuj zszywkami

Wprawni dekarze mocują folię, przybijając od razu kontrłaty. Gdy układamy ją samodzielnie, warto przedtem zamocować ją zszywkami za pomocą specjalnego pistoletu (zszywkami trudniej uszkodzić folię). Gdy zostanie uszkodzona, można ją skleić specjalną taśmą do łączenia folii dachowych o właściwościach podobnych do folii.

4. Zrób odpowiedni zakład

Kolejne pasy folii łączymy, układając górny pod dolny, by powstał 10-15-centymetrowy zakład. Dla pewności pasy warto skleić taśmą do łączenia i naprawy folii wysokoparoprzepuszczalnych.

5. W pionie łącz na krokwiach

Połączeń pionowych należy unikać, ale jeśli zostaje nam z rolki kilka metrów folii, można jej użyć do zrobienia bardzo starannego połączenia. Pionowe krawędzie folii trzeba wywinąć i zamocować zszywkami do krokwi.

Zasady układania folii wysokoparoprzepuszczalnej

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Łączenie w pionie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przy kominie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przy kalenicy

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

W koszu

6. Wywiń folię przy kominie

Wokół komina folię najpierw przycina się na krzyż, wywija na komin i przycina tak, by wywinięte fragmenty miały 15 - 20 cm. Nad kominem trzeba jeszcze zrobić rynnę zabezpieczającą go przed zawilgoceniem, gdyby przez pokrycie przedostała się woda. W tym celu powyżej komina folię nacina się pod niewielkim kątem, a w rozcięciu umieszcza pas folii, wywija go do góry i mocuje do łat.

7. Ułóż dodatkowy pas w koszu

Trzeba to zrobić, ponieważ kosz jest miejscem szczególnie narażonym na przeciekanie. Dodatkowy pas folii dachowej układa się wzdłuż kosza i łączy z folią na połaciach na co najmniej 10 - 15-centymetrowy zakład.

8. Przerzuć folię przez kalenicę

Można to zrobić, choć zwykle nie układa się jej do samej kalenicy, ale na każdej połaci kończy ją 5 cm poniżej. Wynika to z tego, że dawniej – z powodu wysokiej ceny – stosowano folię o niskiej paroprzepuszczalności. Taka folia po przerzuceniu przez kalenicę musi być rozcięta.

9. Przykryj ścianę szczytową

Folii nie można zakończyć na skrajnej krokwi, jeśli dach dochodzi do ściany szczytowej domu. Trzeba ją ułożyć także na ścianie, pamiętając, że nie może ona być narażona na działanie promieni UV.

10. Osłoń grzbiet dachu

Połączenie na zakład pasów folii schodzących się na grzbiecie z sąsiednich połaci jest trudne dla osób nie mających wprawy. Dlatego w tym miejscu lepiej ułożyć dodatkowy pas folii.

11. Zrób otwory

Aby w izolacji dachu zrobić otwór na kominek wentylacyjny lub antenę, folię nacina się w kształcie litery H, nieco zwężonej ku dołowi. Jej górną część przybija się do łaty przymocowanej nad otworem, a dolną do przymocowanej nad nim.

Jak rozpoznać, czy twój dom potrzebuje pilnego remontu dachu?

Dach to taki element budynku, który wystawiony jest na wszelkie możliwe zagrożenia....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT