| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje pokrycie dachu ponad standard? Nie mając ograniczeń finansowych dotyczących pokrycia dachu, można wybrać dachówki ceramiczne, gonty drewniane lub nowoczesne blachy cynkowo-tytanowe i miedziane. Wyższy koszt materiału na pokrycie dachu pociąga za sobą również droższe wykonawstwo.

Pokrycie z dachówki ceramicznej

Dachówki ceramiczne są droższe od dachówek betonowych. 1 m² pokrycia dachu kosztuje minimum 38 zł. Są nadal synonimem trwałego i solidnego, a zarazem bardzo trwałego pokrycia dachu – dachówki ceramiczne mają często 50-letnią gwarancję producenta, a na dachach spotyka się nawet 150-letnie.
Na ostateczny koszt pokrycia z dachówek ceramicznych duży wpływ ma kształt dachu – im bardziej skomplikowany, tym więcej potrzeba elementów dodatkowych takich jak gąsiory czy dachówki kształtowe, które sę znacznie droższe od podstawowych.
Koszt wykonania pokrycia z dachówek wynosi 30-55 zł za 1m2. Ułożenie dachówek karpiówek jest droższe o 5-10 zł za 1 m² niż dachówek zakładkowych. Angobowanie i glazurowanie dachówek sprawia, że nie trzeba nadmiernie inwestować w konserwację pokrycia.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dachówka ceramiczna to symbol prestiżowego - trwałego i solidnego - pokrycia dachu, które przetrwa długie lata.

Pokrycie z blachy cynkowo-tytanowej

Blacha cynkowo-tytanowa to pokrycie uznawane dzisiaj za ekskluzywne. Nic dziwnego – jej trwałość określa się na 80-120 lat. W jej skład wchodzi cynk i tytan z dodatkiem miedzi oraz odrobiną aluminium. Tytan zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia, miedź zaś – odporność na rozciąganie. Za 1 m² pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej zapłacimy 65-160 zł.
Koszt ułożenia blachy cynkowo-tytanowej jest wyższy niż blachy stalowej ocynkowanej – wynosi od 70 zł za 1 m².
Blachy cynkowo-tytanowej nie trzeba zabezpieczać antykorozyjnie, z czasem pokrywa się ona naturalną warstwą ochronną i zyskuje szarosrebrzystą lub ciemnoszarą barwę. Najdroższa, ale też najtrwalsza i bardzo efektowna jest blacha miedziana. Jej charakterystyczny rudo-miedziany kolor pokrywa się zielonkawą lub ciemnobrązową patyną, która stanowi naturalną barierę ochronną, dzięki czemu blachy nie trzeba konserwować. Za 1 m² pokrycia z blachy miedzianej zapłacimy 260-360 zł. Taka blacha może przetrwać w dobrym stanie nawet 300 lat.

Pokrycie z blachodachówki

Ponadstandardowym rodzajem blachy wytłaczanej jest nowoczesna blachodachówka – wybierana głównie ze względu na wygląd przypominający pokrycie z dachówek. Produkuje się ją w arkuszach z wytłoczonymi rzędami dachówek. Wpływ na sztywność i trwałość pokrycia mają również rowki wyprofilowane na bocznej krawędzi arkusza.
Cena blachodachówki zależy także od rodzaju powłoki ochronnej. Kształtuje się na poziomie 22 zł/m² (blachodachówka z połyskiem), matowe są nieco droższe – od 25 zł za m². Najdroższa jest blachodachówka z posypką mineralną – za 1 m² trzeba zapłacić około 70 zł.
Trwałość blachodachówek szacuje się na około 25-70 lat.

Zobacz też: Niedrogie pokrycia dachowe

Pokrycie dachu z gontów drewnianych

Gonty drewniane stosuje się szczególnie chętnie w budownictwie regionalnym. Tam też możemy liczyć na dostęp do produktów wysokiej jakości i wykonawców wyspecjalizowanych w układaniu tego rodzaju pokrycia. Najtańsze są gonty świerkowe – 42 zł za 1 m². Ułożenie pokrycia z gontów kosztuje od 70 zł za 1 m².
Pokrycie dachowe z łupka naturalnego jest kosztowne, a profesjonalnych fachowców niewielu – cena wraz z ułożeniem wynosi około 180 zł za 1 m².

MURATOR.TV: Dachówka ceramiczna – jakość, sposób układania na dachu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Wybierz system rynnowy. Rynny z PVC, rynny...

System rynnowy to zestaw, na który składają się rynny, rury spustowe i akcesoria do ich poprawnego...

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Rynny stalowe o profilu kwadratowym – nowe...

Galeco STAL2 to nowy system rynnowy. Cyfra „2” to nie tylko symbol II generacji systemu...