| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje pokrycie dachu ponad standard? Nie mając ograniczeń finansowych dotyczących pokrycia dachu, można wybrać dachówki ceramiczne, gonty drewniane lub nowoczesne blachy cynkowo-tytanowe i miedziane. Wyższy koszt materiału na pokrycie dachu pociąga za sobą również droższe wykonawstwo.

Pokrycie z dachówki ceramicznej

 • Dachówki ceramiczne są droższe od dachówek betonowych. 1 m² pokrycia dachu kosztuje minimum 38 zł. Są nadal synonimem trwałego i solidnego, a zarazem bardzo trwałego pokrycia dachu – dachówki ceramiczne mają często 50-letnią gwarancję producenta, a na dachach spotyka się nawet 150-letnie.
 • Na ostateczny koszt pokrycia z dachówek ceramicznych duży wpływ ma kształt dachu – im bardziej skomplikowany, tym więcej potrzeba elementów dodatkowych takich jak gąsiory czy dachówki kształtowe, które sę znacznie droższe od podstawowych.
 • Koszt wykonania pokrycia z dachówek wynosi 30-55 zł za 1m2. Ułożenie dachówek karpiówek jest droższe o 5-10 zł za 1 m² niż dachówek zakładkowych. r Angobowanie i glazurowanie dachówek sprawia, że nie trzeba nadmiernie inwestować w konserwację pokrycia.
Autor: Andrzej Szandomirski

Dachówka ceramiczna to symbol prestiżowego - trwałego i solidnego - pokrycia dachu, które przetrwa długie lata.

Pokrycie z blachy cynkowo-tytanowej

 • Blacha cynkowo-tytanowa to pokrycie uznawane dzisiaj za ekskluzywne. Nic dziwnego – jej trwałość określa się na 80-120 lat. W jej skład wchodzi cynk i tytan z dodatkiem miedzi oraz odrobiną aluminium. Tytan zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia, miedź zaś – odporność na rozciąganie. Za 1 m² pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej zapłacimy 65-160 zł.
 • Koszt ułożenia blachy cynkowo-tytanowej jest wyższy niż blachy stalowej ocynkowanej – wynosi od 70 zł za 1 m².
 • Blachy cynkowo-tytanowej nie trzeba zabezpieczać antykorozyjnie, z czasem pokrywa się ona naturalną warstwą ochronną i zyskuje szarosrebrzystą lub ciemnoszarą barwę. Najdroższa, ale też najtrwalsza i bardzo efektowna jest blacha miedziana. Jej charakterystyczny rudo-miedziany kolor pokrywa się zielonkawą lub ciemnobrązową patyną, która stanowi naturalną barierę ochronną, dzięki czemu blachy nie trzeba konserwować. Za 1 m² pokrycia z blachy miedzianej zapłacimy 260-360 zł. Taka blacha może przetrwać w dobrym stanie nawet 300 lat.

Pokrycie z blachodachówki

 • Ponadstandardowym rodzajem blachy wytłaczanej jest nowoczesna blachodachówka – wybierana głównie ze względu na wygląd przypominający pokrycie z dachówek. Produkuje się ją w arkuszach z wytłoczonymi rzędami dachówek. Wpływ na sztywność i trwałość pokrycia mają również rowki wyprofilowane na bocznej krawędzi arkusza.
 • Cena blachodachówki zależy także od rodzaju powłoki ochronnej. Kształtuje się na poziomie 22 zł/m² (blachodachówka z połyskiem), matowe są nieco droższe – od 25 zł za m². Najdroższa jest blachodachówka z posypką mineralną – za 1 m² trzeba zapłacić około 70 zł.
 • Trwałość blachodachówek szacuje się na około 25-70 lat.

Pokrycie dachu z gontów drewnianych

 • Gonty drewniane stosuje się szczególnie chętnie w budownictwie regionalnym. Tam też możemy liczyć na dostęp do produktów wysokiej jakości i wykonawców wyspecjalizowanych w układaniu tego rodzaju pokrycia. Najtańsze są gonty świerkowe – 42 zł za 1 m². Ułożenie pokrycia z gontów kosztuje od 70 zł za 1 m².
 • Pokrycie z łupku jest kosztowne, a profesjonalnych fachowców niewielu – cena wraz z ułożeniem wynosi około 180 zł za 1 m².

Zobacz też: Niedrogie pokrycia dachowe

Niedrogie pokrycia dachowe: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie. Dach można jednak efektownie wykończyć za niewyską...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.