| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje dach z dachówki ceramicznej, gontów drewnianych, blachy cynkowo-tytanowej? Ceny materiałów na pokrycie dachu

Ile kosztuje pokrycie dachu ponad standard? Nie mając ograniczeń finansowych dotyczących pokrycia dachu, można wybrać dachówki ceramiczne, gonty drewniane lub nowoczesne blachy cynkowo-tytanowe i miedziane. Wyższy koszt materiału na pokrycie dachu pociąga za sobą również droższe wykonawstwo.

Pokrycie z dachówki ceramicznej

 • Dachówki ceramiczne są droższe od dachówek betonowych. 1 m² pokrycia dachu kosztuje minimum 38 zł. Są nadal synonimem trwałego i solidnego, a zarazem bardzo trwałego pokrycia dachu – dachówki ceramiczne mają często 50-letnią gwarancję producenta, a na dachach spotyka się nawet 150-letnie.
 • Na ostateczny koszt pokrycia z dachówek ceramicznych duży wpływ ma kształt dachu – im bardziej skomplikowany, tym więcej potrzeba elementów dodatkowych takich jak gąsiory czy dachówki kształtowe, które sę znacznie droższe od podstawowych.
 • Koszt wykonania pokrycia z dachówek wynosi 30-55 zł za 1m2. Ułożenie dachówek karpiówek jest droższe o 5-10 zł za 1 m² niż dachówek zakładkowych. r Angobowanie i glazurowanie dachówek sprawia, że nie trzeba nadmiernie inwestować w konserwację pokrycia.
Autor: Andrzej Szandomirski

Dachówka ceramiczna to symbol prestiżowego - trwałego i solidnego - pokrycia dachu, które przetrwa długie lata.

Pokrycie z blachy cynkowo-tytanowej

 • Blacha cynkowo-tytanowa to pokrycie uznawane dzisiaj za ekskluzywne. Nic dziwnego – jej trwałość określa się na 80-120 lat. W jej skład wchodzi cynk i tytan z dodatkiem miedzi oraz odrobiną aluminium. Tytan zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia, miedź zaś – odporność na rozciąganie. Za 1 m² pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej zapłacimy 65-160 zł.
 • Koszt ułożenia blachy cynkowo-tytanowej jest wyższy niż blachy stalowej ocynkowanej – wynosi od 70 zł za 1 m².
 • Blachy cynkowo-tytanowej nie trzeba zabezpieczać antykorozyjnie, z czasem pokrywa się ona naturalną warstwą ochronną i zyskuje szarosrebrzystą lub ciemnoszarą barwę. Najdroższa, ale też najtrwalsza i bardzo efektowna jest blacha miedziana. Jej charakterystyczny rudo-miedziany kolor pokrywa się zielonkawą lub ciemnobrązową patyną, która stanowi naturalną barierę ochronną, dzięki czemu blachy nie trzeba konserwować. Za 1 m² pokrycia z blachy miedzianej zapłacimy 260-360 zł. Taka blacha może przetrwać w dobrym stanie nawet 300 lat.

Pokrycie z blachodachówki

 • Ponadstandardowym rodzajem blachy wytłaczanej jest nowoczesna blachodachówka – wybierana głównie ze względu na wygląd przypominający pokrycie z dachówek. Produkuje się ją w arkuszach z wytłoczonymi rzędami dachówek. Wpływ na sztywność i trwałość pokrycia mają również rowki wyprofilowane na bocznej krawędzi arkusza.
 • Cena blachodachówki zależy także od rodzaju powłoki ochronnej. Kształtuje się na poziomie 22 zł/m² (blachodachówka z połyskiem), matowe są nieco droższe – od 25 zł za m². Najdroższa jest blachodachówka z posypką mineralną – za 1 m² trzeba zapłacić około 70 zł.
 • Trwałość blachodachówek szacuje się na około 25-70 lat.

Pokrycie dachu z gontów drewnianych

 • Gonty drewniane stosuje się szczególnie chętnie w budownictwie regionalnym. Tam też możemy liczyć na dostęp do produktów wysokiej jakości i wykonawców wyspecjalizowanych w układaniu tego rodzaju pokrycia. Najtańsze są gonty świerkowe – 42 zł za 1 m². Ułożenie pokrycia z gontów kosztuje od 70 zł za 1 m².
 • Pokrycie z łupku jest kosztowne, a profesjonalnych fachowców niewielu – cena wraz z ułożeniem wynosi około 180 zł za 1 m².

Zobacz też: Niedrogie pokrycia dachowe

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Dach dwuspadowy - jak wybrać projekt domu ze...

Dach dwuspadowy to doskonała inwestycja. Projekt domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Rynny plastikowe i rynny stalowe. Jak je kupować?

Do odwodnienia dachu można wybrać rynny plastikowe lub rynny stalowe. Można również wykonać...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.