| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Elementy systemu rynnowego. Galeria

Elementy systemu rynnowego. Galeria

Zadaniem systemu rynnowego jest jak najszybciej odprowadzić wodę z połaci dachowej, tak żeby nie płynęła po ścianach. Sprawdź, z jakich materiałów produkuje się systemy rynnowe i z jakich elementów składa się typowy system rynnowy.

System rynnowy

Prawidłowo skonstruowany system rynnowy ma odprowadzić wodę z dachu jak najdalej od ścian domu. Rynny pełnią nie tylko funkcję praktyczną, lecz także estetyczną. Czasem mogą mieć kształt ozdobnego gzymsu albo kontrastowym kolorem podkreślać bryłę domu.

Najczęściej jednak orynnowanie projektowane jest tak, żeby było jak najmniej widoczne na elewacji, wręcz w nią wtopione. Do prostego i niewielkiego budynku, także gospodarczego, garażu czy altany, gdy nie chcesz narażać się na koszty, możesz kupić rynny i rury spustowe w zwykłym markecie budowlanym.

A jeśli masz podstawowe narzędzia (piła, młotek gumowy, wkrętarka, wiertarka), system taki bez trudu zmontujesz samodzielnie. Im bardziej skomplikowana jest bryła dachu, tym bardziej rozbudowany, trudniejszy do realizacji i droższy system rynnowy będzie potrzebny.

Ozdoby domu, takie jak ryzalit, wykusz, ganek, lukarna wystające z lica ściany lub dachu, wymagają pokrycia i odprowadzenia z nich wody. Na wielokątnym wykuszu muszą pojawić się osobne rynny i rura spustowa. Jeżeli twój dom ma takie detale architektoniczne, warto poszukać producenta oferującego najbogatszy system składający się z wielu, także nietypowych elementów.

WARTO WIEDZIEĆ

Materiały na rynny

Choć za najpopularniejsze uchodza rynny z PCV, w sprzedaży są też systemy z metalu. Oto najpopularniejsze materiały do produkcji rynien.

  • PCV - najtańsze, odporne na korozję i wpływ środowiska, proste w montażu, do wyboru jest duża liczba kolorów
  • Stal - ma bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą trwałość (do 100 lat). Jest odporna na wahania temperatury i promienie UV. Elementy z niej montuje się złączkami. Wielka liczba kolorów pozwala dopasować system do każdego domu
  • Cynk-tytan - ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na starzenie się (trwałość nawet 120 lat). Naturalna patyna gwarantuje ochronę przed korozją
  • Miedź - to szlachetny materiał odporny na czynniki atmosferyczne, któremu nie grozi korozja. Pięknie się starzeje, a jego trwałość wynosi ponad 300 lat.
  • Aluminium - jest całkowicie odporne na korozję i bardzo trwałe (ponad 100 lat). Duża gładkość sprawia, że trudno pokrywa się zabrudzeniami. Ma powłoki ochronne w wielu kolorach.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.