| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Drewno klejone. Materiał na solidną więźbę, wiatę lub wole oko

Drewno klejone. Materiał na solidną więźbę, wiatę lub wole oko

Konstrukcje drewniane budowane są najczęściej ze zwykłej tarcicy. Czas poznać drewno klejone. Zobacz, jakie mają zalety wykonywane z niego więźby dachowe, wiaty, lukarny typu wole oko i inne konstrukcje.

Najczęściej drewno klejone kojarzone jest z dużymi konstrukcjami (hale widowiskowe, baseny). Z powodzeniem można go jednak użyć także przy budowie domów jednorodzinnych oraz elementów małej architektury. Dzięki drewnu klejonemu inwestorzy mogą mieć dachy o niepowtarzalnych kształtach, z pięknymi lukarnami, zadaszenia tarasów lub basenów, ogrody zimowe, daszki wejściowe, duże i przestronne altany, wiaty na samochody. Świetnie sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych, ma dużą wytrzymałość i da się z niego formować nieregularne kształty.

Jak powstaje drewno klejone?

Wytwarza się je, sklejając kilka warstw podłużnych listewek drewnianych lub pasków forniru. Powstają w ten sposób elementy konstrukcyjne o długości dochodzącej nawet do 40 m. Są czterostronnie strugane i jeśli zachodzi taka potrzeba – frezowane i impregnowane. Z drewna klejonego robi się elementy proste lub o nietypowych kształtach (łukowe, trapezowe). Materiałami najczęściej używanymi do jego produkcji są sosna, świerk oraz świerk skandynawski. Firmy produkujące drewno klejone często oferują projektowanie lub przeprojektowywanie konstrukcji, transport i montaż elementów. Jest prawie trzykrotnie droższe od tradycyjnej tarcicy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Więźby dachowe i wiaty

Z drewna klejonego można budować więźby dachowe lub  bardziej filigranowe konstrukcje zadaszeń, w których słupy podtrzymujące są rozmieszczone w dużych odstępach od siebie. Więźba lub szkielet kielet takiego zadaszenia będą lżejsze niż ze zwykłego drewna, więc mniej obciążą ściany domu. To samo dotyczy altan oraz ogrodów zimowych. Zastosowanie drewna klejonego w tych obiektach umożliwia zmniejszenie przekrojów elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu będą wyglądać znacznie mniej masywnie, a wewnątrz będzie luźniej. Z drewna klejonego można również zbudować wiatę na samochód. Zamawiając ją w firmie produkującej drewno klejone, otrzymasz wszystkie niezbędne jej fragmenty gotowe do samodzielnego złożenia, projekt oraz instrukcję montażu.

Lukarny typu "wole oko"

Dachy z lukarnami typu wole oko bardzo podobają się inwestorom. Są to jednak trudne elementy konstrukcji sprawiające kłopoty na każdym etapie budowy dachu. Żeby uzyskać łuk ze zwykłej tarcicy, trzeba użyć wąskich listew moczonych i wyginanych, które potem łączy się w całość. Można to również osiągnąć, zbijając półokrągły element z dokładnie dociętych i wyprofilowanych kawałków krawędziaków. Takie zabiegi są trudne, kłopotliwe i czasochłonne. Rozwiązaniem może tu być zastosowanie lukarn prefabrykowanych. Wszystkie ich elementy są przygotowywane w fabryce, impregnowane ciśnieniowo, a następnie transportowane na budowę. Trzon konstrukcyjny lukarny tworzą łuki o takim samym promieniu gięcia, jednak różnej długości. Zazwyczaj stosuje się 3-7 łuków, w zależności od długości lukarny. Drewno klejone nie ogranicza możliwości projektowania. Dziś nierzadko budowane są z niego lukarny o szerokości 9-10 m. Również kształt lukarn może być bardzo urozmaicony. Zaletą klejonych konstrukcji lukarn jest też to, że nie muszą być w całości zabudowane. Część elementów może wystawać na zewnątrz bez ryzyka, że ulegnie zniszczeniu w efekcie działania niekorzystnych warunków pogodowych. Także od środka nie muszą być ukryte pod okładziną, bo drewno klejone wygląda bardzo dekoracyjnie.

WARTO WIEDZIEĆ

Zalety drewna klejonego

  • Jest estetyczne – zrobionych z niego konstrukcji nie trzeba zabudowywać, bo wyglądają dekoracyjnie.
  • Można je wyginać – łatwo nadać mu kształt łuku, elipsy, półkola czy koła.
  • Ma podwyższoną odporność na ogień – po czterostronnym ostruganiu i sfazowaniu staje się materiałem bardzo odpornym na działanie ognia (klasa od F30-B do F90-B). Podczas pożaru zwęglona warstwa zewnętrzna uniemożliwia przenikanie ciepła i tlenu do warstwy wewnętrznej, stanowiąc ochronę dla niespalonej części.
  • Jest bardziej wytrzymałe niż tradycyjna tarcica – niski ciężar własny i wyjątkowe cechy wytrzymałościowe sprawiają, iż można z niego budować elementy konstrukcyjne o dużych rozpiętościach, a jednocześnie niedużych przekrojach. Dzięki temu konstrukcje są lekkie, zgrabne i nie potrzebują podpór pośrednich.
  • Pochłania dźwięki i tłumi wibracje – wyjątkowa budowa powoduje, że jest ma znakomite właściwości akustyczne, dlatego często stosuje się je w salach koncertowych, filharmoniach czy pływalniach.
  • Jest ekonomiczne – ponieważ jest trwałe i wytrzymałe, nie wymaga częstych i kosztownych prac konserwacyjnych. Lekkość konstrukcji (dzięki mniejszym przekrojom) pozwala natomiast na liczne oszczędności w trakcie budowy – mniejsze słupy, fundamenty, wykopy. Ponadto dowożone jest przeważnie jako elementy gotowe do wbudowania, a co za tym idzie – nie trzeba go docinać. Nie powstają więc odpadki i płacimsz dokładnie za tyle drewna, ile potrzebujesz.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT