| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki płaskie: karpiówki i zakładkowe. Poznaj różnice

Dachówki płaskie: karpiówki i zakładkowe. Poznaj różnice

Dachówki płaskie kojarzą się przeważnie z ceramicznymi karpiówkami. Oprócz tego modelu są też inne, zakładkowe dachówki ceramiczne i dachówki cementowe o płaskim kształcie. Wśród nich znajdziesz dachówki angobowane, szkliwione, naturalne. Poznaj sposoby układania pokryć z dachówek płaskich.

Tradycyjne karpiówki

Podstawową zaletą tych dachówek jest mały format, który pozwala wykonać każdy detal pokrycia, na przykład lukarny wole oko, rozłożyste kosze na niezbyt stromych dachach, a nawet pokrycie stromych okrągłych dachów wież. Tradycyjne karpiówki są podłużne. Mają wykrój półokrągły, owalny, prostokątny, trójkątny, spiczasty lub są w kształcie tarczy herbowej. Ich szerokość wynosi 15,5 lub 18 cm, długość – 38-40 cm. Dachówki historyczne mają często mniejsze rozmiary, na przykład wieżowa - 28 x 14 cm. Dachówki kalenicowe i okapowe są krótsze, mają 26 cm długości. Karpiówki są lekkie, ważą 1-2 kg, ale na 1 m2 potrzeba najczęściej około 36 sztuk, a tych o szerokości 15,5 cm – 39-44 sztuki (wieżowej nawet około 60), w ięc 1 m2 pokrycia ma znaczny ciężar – nawet ponad 60 kg.

Jakie dachy można kryć karpiówkami?

Dla karpiówek przyjmuje się minimalny kąt nachylenia dachu 30°. Wielu producentów podaje minimalny i maksymalny (lub zalecany i dopuszczalny) kąt nachylenia dachu krytego daną dachówką. Najczęściej jest to 31-50° dla łuski i 35-45° dla koronki. Kąt ten może być mniejszy o mniej w ięcej 15%, ale w tedy pod pokryciem należy wykonać wodoszczelne poszycie dachu. Karpiówkę układa się w dwóch warstwach we wzór łuski lub koronki. Na 1 m2 potrzeba dużo dachówek (nawet ponad 60), w związku z tym jest to ciężkie pokrycie. Ale dzięki ich niewielkim formatom występuje mało docięć i odpadów. Karpiówka dobrze wygląda na mniejszych połaciach albo gdy duża powierzchnia dachu jest podzielona na oddzielne fragmenty. To ulubiony materiał na pokrycie domów w stylu dworkowym.

Układanie karpiówek

Karpiówki można układać w jednej warstwie tak, że dachówki w kolejnych rzędach zachodzą na siebie mniej więcej 4-6 cm. Jest to rozwiązanie oszczędne, obecnie rzadko stosowane, a jeśli już, to na budynkach gospodarczych lub altanach. Takie pokrycie nie jest szczelne, bo dachówki dosuwa się do siebie, a ich styki nie są idealnie równe. Wymaga więc szczelnej warstwy pod spodem, zwykle podwójnej papy na deskowaniu.

Najczęściej karpiówki układa się w dwóch warstwach, tworząc wzór łuski lub koronki. W obu sposobach zużycie dachówek jest zbliżone – 33,7-38,3 szt./m2, ale każda z tych metod wymaga innego łatowania. Przy kryciu w łuskę łatowanie (długość pokrycia) wynosi 14,5-16,5 cm (rozstaw łat dla kąta 30° i powyżej 60°). Każdy rząd dachówek zostaje zamocowany do osobnej łaty, zakład jest równy mniej więcej połowie długości dachówki.

Gdy układa się w koronkę, rozstaw łat wynosi 29-33 cm. Na jednej łacie wiszą dwie warstwy dachówek, zakład ma tyle, ile odstęp od zaczepu na spodzie do brzegu dachówki (3-4 cm). Mocuje się tylko dachówki ze spodniej warstwy, te z górnej są na nich zawieszone na zaczepach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dachówki płaskie - zakładkowe

Dachówki płaskie są produkowane także w wersji zakładkowej, zarówno jako nowoczesne w kształcie i wyrazie, jak i postarzane, a nawet imitujące karpiówki. Mają one wyżłobienia z boku i u góry (lub t ylko z boku), które służą jako zamki do szczelnego mocowania jednej z drugą.

Zastosowanie dachówek zakładkowych przede wszystkim ułatwia i przyspiesza prace dekarskie, a także obniża koszt dachu (nie zawsze) i robocizny oraz zmniejsza jego wagę. Dachówki zakładkowe są znacznie większe od karpiowek, mogą być podłużne, a także szerokie, prostokątne lub niemal kwadratowe, a nawet mieć kształt rombu. Mają szerokość 23-30 cm i długość 30-47,5 cm. Ważą 2-5,3 kg (te największe są często pocienione), ale na 1 m2 dachu potrzeba 10-15 sztuk, w ięc takie pokrycie waży mniej w ięcej 40-50 kg. Im w iększa (wyższa) dachówka, tym rozstaw łat może być większy, a więc na łatowanie dachu będzie potrzeba mniej drewna. Wiele dachówek ma kilka zakładek, tak że można regulować ich rozstaw na dachu, co ułatwia jego rozliczenie i pozwala uniknąć docinania, a co za tym idzie – zmniejsza i lość odpadów.

Jakie dachy można kryć dachówkami płaskimi-zakładkowymi?

Z dachówek zakładkowych można wykonać szczelne pokrycie dachu o kącie nachylenia już od 16°, a gdy pod nim ułoży się wodoszczelne poszycie dachu – nawet o 10-15% mniejszym.

Dachówki zakładkowe doskonale imitują karpiówki płaskie, zwłaszcza o prostym wykroju, dobrze wyglądają na modernistycznych domach, także takich o minimalistycznej architekturze. Z dachówek zakładkowych można zrobić detale na dachu, na przykład wole oko, ale wymaga to wielu docięć i efekt nie dorównuje karpiówce. Wielkoformatowe nie sprawdzą się w tej roli. Dachówki te zostały wymyślone przede wszystkim po to, żeby przyspieszyć wykonanie pokrycia, zmniejszyć jego wagę oraz koszt robocizny.

Układanie dachówek płaskich

Dachówki zawsze układa się z przesunięciem o pół szerokości, tak żeby ich styki w kolejnych rzędach wypadały na mijankę. Karpiówki mają otwory do mocowania klamrami, wkrętami, gwoździami lub drutem, a pod spodem zaczepy do mocowania na łacie. Dachówki zakładkowe mają zamek z boku albo z boku i u góry służący do ich łączenia. Gdy jest kilka zaczepów obok siebie na danym brzegu, można je mocować odpowiednim zamkiem w zależności od potrzeb.

Niektóre dachówki z zamkami można w pewnym stopniu zsuwać lub rozsuwać, co pozwala regulować odstęp między rzędami i ułatwia takie rozliczenie dachu, żeby było jak najmniej docięć. Na połaci mocuje się zwykle co trzecią dachówkę, robi się to z przesunięciem, tak żeby w kolejnych rzędach przytwierdzone elementy nie wypadały w jednej pionowej linii. Na dachach o kącie nachylenia powyżej 60°, a także przy krawędziach dachu (szczytowe, okapowe, kalenicowe) oraz wzdłuż koszów i naroży musi być przymocowana każda dachówka. Można nimi pokryć nawet pionowe dachy, ale wtedy każdy element musi być zamocowany do łat. Gąsiory mocuje się klamrami i wkrętami, a miejsca wokół wkrętów i styki gąsiorów uszczelnia masą dekarską. Pod gąsiorami powinna się znajdować taśma uszczelniająco-wentylacyjna doklejona do dachówek.

Przeczytaj dodatkowo:
Klinkier na kominie. Wykończenie płytkami...

Trwały, mocny i elegancki klinkier, czy to w postaci cegieł, czy płytek, stanowi dobry materiał do...

Modny szary dach. Dobór pokrycia dachowego,...

Minął czas ceglastych dachówek i kolorowych blach. Dziś na połaciach dachów skośnych...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT