| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne są znane w Europie od ponad 2000 lat, a w naszej tradycji budowlanej tak mocno zakorzenione, że trudno sobie wyobrazić krajobraz bez widoku domów krytych czerwonymi dachówkami. Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym, odpornym na działanie szkodliwych substancji i promieniowanie UV, dobrze tłumią hałas. Nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów.

Z czego robi się dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne formuje się je z gliny (z małą zawartością margla) ze składnikami uszlachetniającymi, a następnie suszy i wypala w temperaturze około 1000°C. W procesie produkcji dachówki są barwione w masie, angobowane (pokrywane cienką warstwą angoby – mieszaniny specjalnej glinki ceramicznej i substancji barwiących) lub glazurowane (szkliwione).

Zalety dachówek ceramicznych

  • Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym i dobrze znoszącym skoki temperatury, odpornym na działanie szkodliwych substancji, promieniowania ultrafioletowego i „kwaśnych deszczów”. Zachowują trwałość przez blisko sto lat. Większość urokliwych, barwnych (choć kilkudziesięcioletnich) dachów jest pokrytych właśnie dachówkami ceramicznymi.
  • Ułożenie dachówek ceramicznych na ruszcie z łat i kontrłat zapewnia doskonały przepływ powietrza pod pokryciem. Dachówki w pokryciu zachodzą na siebie, dzięki czemu z każdej z nich woda opadowa łatwo spływa do rynien. Pokrycie z dachówek jest szczelne i dobrze wentylowane. 
Autor: Daniel Rumiancew
  • Dachówka ceramiczna tłumi hałas. Jest to szczególnie ważne nie tylko w budynkach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, kościołach czy urzędach, ale także w domach jednorodzinnych.
  • O wartości dachówki ceramicznej decydują również jej walory estetyczne. Intensywną, naturalną czerwień nadaje dachówkom właśnie wypalana naturalna glina. Możliwości technologiczne producentów są bardzo duże, niektóre firmy produkują je w ponad 50 rozmaitych kolorach (np. czarnym, szarym, zielonym, niebieskim, brązowym) i kształtach (np. karpiówka, mnich-mniszka, esówka).
  • Dachówki ceramiczne nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów. Producenci dachówek ceramicznych oferują różne akcesoria: gąsiory, dachówki skrajne, szczytowe, koszowe, antenowe lub wentylacyjne. Każdy z tych elementów można dopasować do zwykłych dachówek, tak że po wbudowaniu staje się prawie niewidoczny.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...