| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne są znane w Europie od ponad 2000 lat, a w naszej tradycji budowlanej tak mocno zakorzenione, że trudno sobie wyobrazić krajobraz bez widoku domów krytych czerwonymi dachówkami. Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym, odpornym na działanie szkodliwych substancji i promieniowanie UV, dobrze tłumią hałas. Nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów.

Z czego robi się dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne formuje się je z gliny (z małą zawartością margla) ze składnikami uszlachetniającymi, a następnie suszy i wypala w temperaturze około 1000°C. W procesie produkcji dachówki są barwione w masie, angobowane (pokrywane cienką warstwą angoby – mieszaniny specjalnej glinki ceramicznej i substancji barwiących) lub glazurowane (szkliwione).

Zalety dachówek ceramicznych

  • Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym i dobrze znoszącym skoki temperatury, odpornym na działanie szkodliwych substancji, promieniowania ultrafioletowego i „kwaśnych deszczów”. Zachowują trwałość przez blisko sto lat. Większość urokliwych, barwnych (choć kilkudziesięcioletnich) dachów jest pokrytych właśnie dachówkami ceramicznymi.
  • Ułożenie dachówek ceramicznych na ruszcie z łat i kontrłat zapewnia doskonały przepływ powietrza pod pokryciem. Dachówki w pokryciu zachodzą na siebie, dzięki czemu z każdej z nich woda opadowa łatwo spływa do rynien. Pokrycie z dachówek jest szczelne i dobrze wentylowane. 
Autor: Daniel Rumiancew
  • Dachówka ceramiczna tłumi hałas. Jest to szczególnie ważne nie tylko w budynkach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, kościołach czy urzędach, ale także w domach jednorodzinnych.
  • O wartości dachówki ceramicznej decydują również jej walory estetyczne. Intensywną, naturalną czerwień nadaje dachówkom właśnie wypalana naturalna glina. Możliwości technologiczne producentów są bardzo duże, niektóre firmy produkują je w ponad 50 rozmaitych kolorach (np. czarnym, szarym, zielonym, niebieskim, brązowym) i kształtach (np. karpiówka, mnich-mniszka, esówka).
  • Dachówki ceramiczne nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów. Producenci dachówek ceramicznych oferują różne akcesoria: gąsiory, dachówki skrajne, szczytowe, koszowe, antenowe lub wentylacyjne. Każdy z tych elementów można dopasować do zwykłych dachówek, tak że po wbudowaniu staje się prawie niewidoczny.

Przeczytaj dodatkowo:
Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.