| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne. Tradycyjny materiał na dach

Dachówki ceramiczne są znane w Europie od ponad 2000 lat, a w naszej tradycji budowlanej tak mocno zakorzenione, że trudno sobie wyobrazić krajobraz bez widoku domów krytych czerwonymi dachówkami. Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym, odpornym na działanie szkodliwych substancji i promieniowanie UV, dobrze tłumią hałas. Nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów.

Z czego robi się dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne formuje się je z gliny (z małą zawartością margla) ze składnikami uszlachetniającymi, a następnie suszy i wypala w temperaturze około 1000°C. W procesie produkcji dachówki są barwione w masie, angobowane (pokrywane cienką warstwą angoby – mieszaniny specjalnej glinki ceramicznej i substancji barwiących) lub glazurowane (szkliwione).

Zalety dachówek ceramicznych

  • Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym i dobrze znoszącym skoki temperatury, odpornym na działanie szkodliwych substancji, promieniowania ultrafioletowego i „kwaśnych deszczów”. Zachowują trwałość przez blisko sto lat. Większość urokliwych, barwnych (choć kilkudziesięcioletnich) dachów jest pokrytych właśnie dachówkami ceramicznymi.
  • Ułożenie dachówek ceramicznych na ruszcie z łat i kontrłat zapewnia doskonały przepływ powietrza pod pokryciem. Dachówki w pokryciu zachodzą na siebie, dzięki czemu z każdej z nich woda opadowa łatwo spływa do rynien. Pokrycie z dachówek jest szczelne i dobrze wentylowane. 
Autor: Daniel Rumiancew
  • Dachówka ceramiczna tłumi hałas. Jest to szczególnie ważne nie tylko w budynkach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, kościołach czy urzędach, ale także w domach jednorodzinnych.
  • O wartości dachówki ceramicznej decydują również jej walory estetyczne. Intensywną, naturalną czerwień nadaje dachówkom właśnie wypalana naturalna glina. Możliwości technologiczne producentów są bardzo duże, niektóre firmy produkują je w ponad 50 rozmaitych kolorach (np. czarnym, szarym, zielonym, niebieskim, brązowym) i kształtach (np. karpiówka, mnich-mniszka, esówka).
  • Dachówki ceramiczne nadają się do krycia dachów nawet o skomplikowanych kształtach, a podczas układania powstaje niewiele odpadów. Producenci dachówek ceramicznych oferują różne akcesoria: gąsiory, dachówki skrajne, szczytowe, koszowe, antenowe lub wentylacyjne. Każdy z tych elementów można dopasować do zwykłych dachówek, tak że po wbudowaniu staje się prawie niewidoczny.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Orynnowanie starego dachu. Wymieniać czy...

Decyzja, co zrobić z rynnami i rurami spustowymi podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz zakresu prac...

Trwałe pokrycia dachowe. Zalety nowoczesnych...

Na współczesnych dachówkach cementowych można w pełni polegać. Wykonane z nich pokrycia dachowe...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.