| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki ceramiczne i cementowe - jakie do domu nowoczesnego, jakie do tradycyjnego
POLECAMY UDANE ZESTAWIENIA

Dachówki ceramiczne i cementowe - jakie do domu nowoczesnego, jakie do tradycyjnego

Dobierając dachówki ceramiczne lub dachówki cementowe trzeba pamiętać, że nie każda będzie odpowiednia do stylu domu, kształtu dachu oraz wyglądu innych budynków znajdujących się na posesji. O tym, jak dachówka będzie prezentowała się na dachu, decyduje też jego kąt nachylenia. Powinieneś także pamiętać, że twoja posesja jest częścią krajobrazu i uczestniczy w budowaniu wizerunku całej miejscowości.

Do wyboru mamy dachówki ceramiczne oraz dachówki cementowe (betonowe). Dla laika są nie do odróżnienia. Mają podobną kolorystykę oraz wzornictwo. Z powodzeniem można je dobrać do domów inspirowanych na przykład dworkami oraz do prostych budynków sięgających po wzorce modernistyczne.

Dachówki do domów o tradycyjnej bryle

Tradycyjny styl architektury podkreślą dachówki nawiązujące do historycznych kształtów: karpiówka, mnich-mniszka czy romańska, które dzisiaj występują w wariancie z zakładkami, czyli zamkami wyprofilowanymi na bokach.

Ceglasta barwa dachówek pasuje zarówno do rozległych willi z kamienną elewacją bądź wykończonych cegłą klinkierową, jak i do niewielkich domów w stylu wiejskim. Z taką architekturą doskonale wiąże się dachówka ciemnoczerwona. Jej głęboka barwa podkreśla urodę rozłożystych polskich dworów. Do tego typu budownictwa pasują również stonowane szlachetne kolory, takie jak ciemnoczerwony, kasztanowy czy brązowy. Warto je wykorzystać na dachach domów nawiązujących do drewnianej architektury regionalnej, na przykład z Podhala czy Sudetów.

Planując dom o tradycyjnej stylistyce, jako pokrycie warto rozważyć cieniowane karpiówki oraz dachówki zakładkowe w kształcie nawiązującym do karpiówki. Szczególnie efektownie harmonizują one z klasycznymi domami otynkowanymi w jasnych, pastelowych barwach. Takie pokrycie sprawia, że dom robi wrażenie osadzonego od lat w krajobrazie.

Dom na wsi nie musi się kojarzyć jedynie z dachem pokrytym dachówkami z typowymi dla stylu rustykalnego przebarwieniami. Dzisiaj modne są pokrycia o jednolitej barwie.

Warto sięgnąć po nowoczesne dachówki cementowe z powłoką na bazie komponentów polimerowo-akrylowych, która przez nadanie połysku wzmacnia barwę.

ZDANIEM EKSPERTA

Na co uważać przy wyborze wzoru i koloru dachówki?

Tłumaczy Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka w firmie Monier Braas

Zarówno kolor, kształt i rozmiar dachówek powinien harmonizować z formą domu oraz kątem nachylenia dachu. Tradycyjne bryły najlepiej komponują się z dachówkami klasycznymi, natomiast do budowli o nowoczesnych kształtach lepiej dobrać pokrycia o oryginalnej stylistyce.

Dobierając barwę dachówki pamiętajmy, że bardzo mocno uzależnia ona kolorystykę pozostałych elementów architektonicznych obiektu. Jeśli więc zdecydujemy się na nietypowy kolor, wtedy trudno będzie nam dobrać kolory okien, tynków czy rynien.

Zawsze doradzam inwestorom, aby powściągnęli chęć bycia odmiennym od otoczenia. Każdy z nas wielokrotnie widział tzw. „szeregówkę”, w której każdy dach był innego koloru. To jest nasz rodzimy koszmar.

Jeśli zaś chodzi o rozmiar, to zależy on od ilości płaszczyzn na połaci. Im jest ich więcej, tym dachówka powinna być mniejsza. Dachówki o dużych rozmiarach dobrze prezentują się na większych powierzchniach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dachówki do domów nowoczesnych

Dla zwolenników domów nowoczesnych najlepszym rozwiązaniem są płaskie dachówki prostokątne (ceramiczne i cementowe) lub w kształcie rombu (ceramiczne).

Grafitowe, antracytowe i ciemnoszare tonacje dachówek unowocześnią wygląd posesji wiejskiej. Doskonale wyglądają na dużych połaciach domów zbudowanych na planie wydłużonego prostokąta.

Do domu poza miastem

Jeśli planujesz dom w stylu kolonialnym, jako pokrycie warto zastosować dachówki w kolorze gorzkiej czekolady. Sprawdzą się również, gdy będziesz chciał dodać nowoczesności popularnym dzisiaj domom typu bungalow lub skromnym budynkom jednokondygnacyjnym. Prostokątne dachówki cementowe dostępne są także w kolorze ceglanym – to również dobra propozycja na budynki poza miastem. Dachówki płaskie sprawdzą się nawet na charakterystycznych dla zabudowań gospodarczych dachach pulpitowych o małym kącie nachylenia. Dostępne są w kolorach nietypowych dla tego pokrycia – zielonym lub ciemnoniebieskim.

Dachówki na dachy dwu- i wielospadowe

Dachy dwu- i czterospadowe z dużymi połaciami stwarzają liczne możliwości wykorzystania różnorodnych kształtów dachówek – łatwo dobrać odpowiedni kształt. Te o wysokim profilu nadadzą prostej formie dachu bardziej wyrazisty i dynamiczny charakter. Pokrycie wykonane z płaskich będzie zaś stonowane i spokojne.

Na dachach wielopołaciowych układa się dachówki profilowane, jeśli jednak dach jest rozbudowany, takie pokrycie może sprawić, że będzie wyglądał zbyt ciężko. Efekt przestrzennej powierzchni pokrycia można uzyskać, wybierając dachówki profilowane: zakładkowe oraz tradycyjne esówki z pojedynczą lub podwójną falą. Pokrycie o płaskiej powierzchni można wykonać, wykorzystując dachówki zakładkowe w kształcie prostokąta lub rombu oraz tradycyjne karpiówki w kształcie łuski, gotyckie i prostokątne. Na dachu wielopołaciowym, gdzie materiał jest docinany w koszach, jak również na prostym dachu wzbogaconym lukarnami, ważnym kryterium wyboru materiału jest także wygląd połaci wzdłuż skośnych krawędzi dachu, takich jak kosze oraz grzbiety. Układanie pokrycia w koszach i narożach ułatwią dachówki połówkowe.

ZDANIEM EKSPERTA

Nie zawsze dach może mieć kolor wybrany przez inwestora

Wyjaśnia Tomasz Święty z firmy ISO-BAU z Nowego Gulczewa

Wybór pokrycia dachowego w dużej mierze może być uzależniony od działki, na której stoi. Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie posiada, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Autor: BRAAS

Dachówka o kształcie regularnej fali jest jednym z najchętniej kupowanych modeli dachówek. Sprawdzi się na dachach o dużej połaci. Na zdjęciu dachówka Celtycka, BRAAS.

Dachówki do nietypowych kształtów połaci

Wykonanie pokrycia na dachu mansardowym umożliwią specjalne dachówki mansardowe służące do krycia wypukłych załamań. Produkowane są jako całe, szczytowe lewe i prawe oraz połówkowe. Do krycia wklęsłych załamań dachów można zamówić dachówki kątowe dostępne jako całe, szczytowe lewe i prawe oraz kątowe połówkowe. Używa się ich na przykład w tzw. dachu polskim lub innych kształtach dachu z załamanym okapem. Dachówki mansardowe i kątowe są wykonywane na zamówienie pod konkretny kąt załamania połaci. Wykończenie dachów dwuspadowych ułatwiają również dachówki szczytowe - prawe i lewe. Stosując je, unikniesz konieczności montowania wiatrownic oraz obróbek z blachy. Specjalne dachówki przeznaczone są do krycia dachów pulpitowych (pulpitowe, w tym lewe i prawe), wykańczania kalenic (kalenicowe) oraz łączenia krawędzi pulpitowej ze szczytami dachu (kalenicowo- szczytowe).

Wyzwaniem przy układaniu pokrycia są również miejsca styku połaci z oknami połaciowymi oraz elementami wystającymi ponad dach, takimi jak kominy oraz ścianki lukarn. Gdy lewe krawędzie dachówki stykają się z nimi, warto zastosować dachówki zamykające. By doświetlić strych, dobrze jest też użyć dachówek świetlikowych. Są one w 100% przezroczyste.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT