| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne montaż, ceny, kolory

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne montaż, ceny, kolory

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami przypominającymi kształtem klasyczną dachówkę. Wybieramy gonty bitumiczne: lekkie pokrycia dachowe.

Jak w skrócie scharakteryzować gonty bitumiczne? To kawałki najlepszej jakościowo papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego, ozdobione z wierzchu kolorową posypką lub folią metalową, mające fabrycznie nadany kształt imitujący kilka naturalnych drewnianych gontów, płytek łupku lub płaskich dachówek. Arkusze gontów bitumicznych mocuje się do dachu, na którym jest zrobione sztywne poszycie. Po ułożeniu połacie wyglądają, jakby zostały pokryte dachówką karpiówką, płaskimi gontami, łupkiem, płytkami tytanowo-cynkowymi lub miedzią.

Sprawdź też: dach dwuspadowy >>>

Gonty bitumiczne pasują zarówno do domów o elewacji drewnianej, murowanej, jak i otynkowanej. To pokrycie dachowe jest stosunkowo lekkie i nie obciąża zanadto konstrukcji dachu. Montaż gontów bitumicznych jest prosty i nie wymaga skomplikowanych narzędzi. Gonty dorównują trwałością innym pokryciom, pod warunkiem że zostaną ułożone zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Gonty bitumiczne: pokrycie z papy

Dachówki bitumiczne zwane również gontami bitumicznymi to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z wykrojonymi wzorami bardziej lub mniej przypominającymi kształtem klasyczną dachówkę. Gonty bitumiczne są lekkie, dzięki czemu nadają się na większość konstrukcji dachowych, nawet takich, które mają spadek połaci sięgający 70-80°. Dachówki bitumiczne nie obciążają zbytnio konstrukcji, tak że może być ona wykonana z belek o mniejszym przekroju niż pod pokrycia z dachówek ceramicznych lub cementowych. Gonty można układać na dachach o kącie nachylenia połaci od 11 do 90º. Są lekkie – 1 m² takiego pokrycia waży od 7 do 11 kg. Nie obciążają więc zbytnio konstrukcji dachu i nie wymagają solidnej więźby. Znakomicie nadają się do zastępowania starego pokrycia na starej konstrukcji. Ponieważ łatwo dają się wyginać, można nimi wykończyć połacie o kształcie półkolistym, na przykład dachy lukarn typu wole oczko bądź stożkowe dachy wieżyczek. Gonty można układać bezpośrednio na starych pokryciach z papy bitumicznej, pod warunkiem że są one równe i dobrze trzymają się podłoża. Gonty mają grubość od 3 do 5 mm. Gont bitumiczny dobrzy ułożony i konserwowany może zdobić dach przez 30-35, a niektóre nawet przez 50 lat (dachówki z masy bitumicznej modyfikowanej APP).

Autor: Wiktor Greg

Gonty bitumiczne są doskonalszą formą tradycyjnych pap dachowych. Po ułożeniu na dachu pokrycie z nich wykonane może przypominać wyglądem gonty drewniane, łupek lub dachówkę. Gontami bitumicznymi łatwo i szybko można pokryć nawet skomplikowane dachy. Są lekkie i wygodne w montażu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dachówki bitumiczne: asfalt, posypki i welon

Jakość i wygląd dachówki bitumiczne zawdzięczają swojej warstwowej budowie. Składają się najczęściej z pięciu warstw, z których każda spełnia konkretne zadanie:

  • rdzeń dachówki tworzy welon z włókna szklanego. Nadaje on dachówce wytrzymałość na rozciąganie. Zapobiega również tworzeniu się na jej powierzchni pęcherzy i sfałdowań. Nie gnije i jest ognioodporny;
  • warstwy izolacyjne są zazwyczaj dwie. Wykonane są z masy bitumicznej (asfalt oksydowany lub modyfikowany APP) o dużej twardości z wypełniaczami mineralnymi zapewniającymi odpowiednią sztywność. Warstwy te sprawiają, że przez dachówkę nie przedostaje się wilgoć;
  • podkład stanowi warstwa posypki piaskowej lub specjalnej folii. Ma ona zabezpieczać dachówki przed sklejaniem się w czasie transportu i składowania;
  • warstwa wierzchnia to posypka mineralna (najczęściej bazaltowa) w dowolnym kolorze. Nadaje ona dachówce dekoracyjny wygląd i chroni przed działaniem promieni słonecznych. Niekiedy zamiast posypką producenci pokrywają dachówkę łupkiem kamiennym lub miedzią.

Gonty bitumiczne montaż

Najlepsza pora na układanie gontów bitumicznych to okres od marca do listopada, chyba że pogoda spłata miłego figla i zimą zrobi powtórkę ze złotej polskiej jesieni. Temperatura powinna wynosić powyżej 5ºC. Nie ma mowy o układaniu dachówki bitumicznej podczas deszczu. W trakcie robót nie powinno też silnie wiać. Najkorzystniejsza jest słoneczna pogoda. Słońce, nagrzewając gonty, przyspiesza ich samowulkanizację, czyli wzajemne sklejanie się i uszczelnianie.

Układanie gontów bitumicznych rozpoczynamy od okapu. Arkusze ustawiamy w jednym rzędzie tak, żeby stykały się krawędziami. Gonty z górnego rzędu powinny być przesunięte w stosunku do tych z niższego. Górny rząd musi zachodzić na dolny, tworząc zakład. Jego szerokość zależy od rodzaju gontów i kąta nachylenia połaci. Gonty mocujemy gwoździami z szerokim łebkiem (papiakami). Powinny być odsunięte 2,5 cm od krawędzi gontu i przynajmniej 2,5 cm od zrobionych w nim wycięć. Liczba gwoździ zależy od typu gontów, zazwyczaj jest to około pięciu sztuk na arkusz. Gwoździe wbija się tak, żeby łebki nie zagłębiały się w gont. Gonty mają naniesione paski kleju.

Gonty bitumiczne: samowulkanizacja

Dachówki bitumiczne po ułożeniu ulegają samowulkanizacji. Pod wpływem wysokiej temperatury sklejają się, tworząc szczelne pokrycie. Zazwyczaj słońce bierze na siebie tę część pracy. Gdy jest pochmurno, trzeba im pomóc, nagrzewając je opalarkami lub nagrzewnicami. W niektórych miejscach gonty trzeba jednak dodatkowo podklejać. Służy do tego klej bitumiczny pakowany w kartusze, który wyciska się ręczną wyciskarką. Oznacza to, że poszczególne pasy gontów bitumicznych sklejają się, tworząc szczelne pokrycie. Dzięki temu silny wiatr nie podwiewa ich do góry i nie dostaje się pod nie woda i śnieg. Sklejenie umożliwia nieosłonięta warstwa asfaltu lub specjalny klej bitumiczny. Aby doszło do samowulkanizacji, wystarczy silne słońce. Jeśli zaś prace dekarskie prowadzone są w niskich temperaturach, sklejenie można przyspieszyć, stosując sztuczne ogrzewanie (palnikiem lub opalarką). W sprzedaży są gonty bitumiczne w trzech wersjach. Jedne w całości od spodu pokryte są klejem bitumicznym, drugie mają naniesione tylko kilka jego pasm na stronie wierzchniej, trzecie zaś nie mają kleju, a samowulkanizacja następuje po roztopieniu się spodniej warstwy bitumu osłaniającej rdzeń. Miejsca samowulkanizujące muszą być zabezpieczone przed sklejeniem się podczas transportu lub składowania. Dlatego klej osłaniany jest zrywalną folią, a bitum folią lub posypką piaskową. Dachówki, które są pokryte klejem na wierzchniej stronie, mają folię także od dołu. Jej jednak zrywać nie wolno. 

Gonty bitumiczne: trzy dodatkowe zalety

Zachwalając gonty bitumiczne, podkreśla się niską cenę, nieduży ciężar i łatwy montaż. Dachówka bitumiczna ma jeszcze kilka innych cech dających jej przewagę nad innymi pokryciami dachowymi. Przede wszystkim dach, na którym ułożone są gonty bitumiczne, znacznie prościej jest przebudować bądź zmodyfikować. Dobudowując lukarnę lub montując okno dachowe, nie ma problemu z demontażem i późniejszym uzupełnianiem pokrycia. Dachówki bitumiczne są też odporne na uszkodzenia w trakcie transportu, montażu i użytkowania. Producenci wskazują na jeszcze jedną zaletę dachówek bitumicznych, która wyróżnia je, zwłaszcza w konkurencji z pokryciami metalowymi. Krople deszczu, drepczące ptaki lub gałęzie drzewa uderzające o dach nie powodują żadnego hałasu.

Gonty bitumiczne: wzory dachówek bitumicznych

Producenci dachówek bitumicznych robią wszystko, by ich wyroby miały atrakcyjny wygląd i jak najmniej przypominały zwykłą papę. Kształtów dachówek bitumicznych jest bez liku. Mogą być prostokątne, półokrągłe, trapezowe i inne. Wytwórcy prześcigają się w wymyślaniu im wyszukanych nazw. Tak więc obok dachówek „klasycznych” i „standardowych” można spotkać dachówki bitumiczne „ogon bobra”, „karpiówki”, „karaty”, „pałacowe” lub „rybie łuski”. Jest więc w czym wybierać.

Gonty bitumiczne: kolory

Najczęściej gonty bitumiczne produkowane są w różnych odcieniach czerwieni, brązu, szarości i zieleni. Swoich zwolenników mają też dachówki bitumiczne o barwie ciemnografitowej. Interesujący efekt zapewnia pokrycie dachu gontami cieniowanymi. Oglądane z pewnej odległości sprawiają wrażenie grubszych, niż są w rzeczywistości, i imitują dachówkę cementową lub ceramiczną. Ciekawy efekt można uzyskać, stosując dachówki typu melanż. Jeden pas takich gontów bitumicznych ma różne odcienie danego koloru. Dzięki temu barwa dachu nie jest jednolita.
Stosując dachówki bitumiczne w jednolitym kolorze, pamiętać trzeba, że między jednym opakowaniem a drugim mogą być subtelne różnice odcieni. Podczas układania powinno się więc mieszać gonty z różnych paczek. W ten sposób można zapobiec występowaniu na dachu jaśniejszych i ciemniejszych obszarów.

Gonty bitumiczne: konserwacja i naprawa

Gonty bitumiczne nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ewentualne zanieczyszczenia usuwa się miękką szczotką. Jeśli pojawiły się glony lub mchy, stosuje się specjalny preparat przeznaczony do ich usuwania. Później wystarczy oczyścić pokrycie silnym strumieniem wody. Gonty, które się naderwały lub poluzowały, można podkleić.

Autor: Andrzej Szandomirski

Najbardziej naturalnie wyglądają te gonty bitumiczne, w których prawie każdy element jest cieniowany lub układ odcieni na pasie gontów przechodzi tonalnie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Gonty sześciokątne z jednym ciemniejszym bokiem sprawiają, że pokrycie nabiera głębi. Ponieważ gonty bitumiczne są pokryciami płaskimi, największą popularnością cieszą się te, które sprawiają, że dach wygląda trójwymiarowo.

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów dwuspadowych

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź na co...

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie ma duży wpływ na wydajność instalacji i...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT