| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach dobrze wykończony. Jakie znaczenie ma podbitka dachowa?

Dach dobrze wykończony. Jakie znaczenie ma podbitka dachowa?

Podbitka dachowa nie jest widoczna na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza pozytywnym wpływem na estetykę elewacji budynku, ma również do wykonania konkretne funkcje praktyczne. Ten element dachu w ostatnich latach bardzo się zmieniał, zarówno w zakresie technologii produkcji, jak również wzornictwa i kolorystyki.

Tagi: vox

Drewno zdecydowanie ustępuje miejsca podbitkom z PVC, a marki takie jak VOX pokazują, że materiał ten doskonale potrafi łączyć piękny wygląd, szybki montaż i walory użytkowe.

Materiał wielozadaniowy, czyli jakie znaczenie ma podbitka dachowa

Podbitka dachowa to materiał montowany pod okapem dachu. służący do wykończenia połaci dachowej. Instalacja odbywa się bezpośrednio do krokwi lub do przymocowanego do nich rusztu. Podbitka jest elementem często niedocenianym przez inwestorów na etapie prac budowlanych i remontowych, ale niezwykle istotnym ze względów funkcjonalnych oraz estetycznych. Brak podbitki dachowej negatywnie wpływa na wygląd całego budynku. Powszechną praktyką są niedokładnie wykończone krokwie, dodatkowo pomalowane zielonym impregnatem czy też widoczna membrana dachowa. Podbitka pozwala skutecznie zamaskować powyższe niedoskonałości wizualne konstrukcji dachowej. Przed materiałem tym postawione są też konkretne zadania praktyczne. Ma na celu ochronę dachu przed zniszczeniem, a także zadomowieniem się pod połacią dachową różnego rodzaju niepożądanych lokatorów, w tym przede wszystkim owadów, gryzoni i ptaków (w szczególności jaskółek). Dodatkową zaletą podbitki jest możliwość umieszczenia w niej oświetlenia, które wyeksponuje elewację budynku i rozświetli teren wokół niego.

Autor: Vox

Podbitki z PVC podbijają rynek

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka materiałów podbitkowych, które różnią się trwałością, ceną, ale też sposobem konserwacji. Do produkcji podbitki dachowej najczęściej stosuje się drewno oraz PVC. Do niedawna drewno było wiodącym materiałem, ale na przestrzeni ostatnich lat jego znaczenie systematycznie maleje. Ze względu na swoje ograniczenia funkcjonalne i wymagania związane z konserwacją ustępuje miejsca innym produktom, w tym głównie podbitkom wykonanym z PVC. Dobrą ilustracją walorów produktów z PVC jest system oferowany przez markę VOX (producent: Profile VOX), renomowanego, polskiego producenta materiałów elewacyjnych. Podbitka dachowa VOX to trwały, lekki, nietoksyczny i niepalny produkt odporny na gnicie, rdzę, pleśń, grzyby a także wszelkiego rodzaju insekty i szkodniki. Podbitka dachowa VOX wyposażona jest w specjalne otwory wentylacyjne, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza pod połacią dachu. Co ciekawe, perforacje są tak wykonane, że jednocześnie blokują przedostawanie się ponad jej powierzchnię groźnych owadów takich jak trzmiele, pszczoły i osy.

Wygląd podbitki dachowej ma duże znaczenie

Poza walorami praktycznymi podbitka pełni również funkcje dekoracyjne. Biorąc pod uwagę kwestie stricte estetyczne, kolorystyka podbitki powinna współgrać z pokryciem dachowym lub stolarką drzwiową i okienną, stanowiąc ich efektowne dopełnienie. Podbitka marki VOX jest już fabrycznie wybarwiona i dostępna w szerokiej gamie kolorów. Zobacz wszystkie kolory podbitki produkowane przez firmę Profile VOX >>>. W ofercie dostępne są zarówno kolory uniwersalne (biały, grafit, brąz), jak i dekory z kolekcji NATURE wykonane w technologii termodruku, oddające rysunek i usłojenie naturalnego drewna (złoty dąb i orzech). Podbitki wykonane w technologii termodruku wyróżnia eleganckie półmatowe wykończenie oraz wyższa odporność na promieniowanie UV.

Raz, dwa, trzy. Zrobione!

W przypadku wyboru rodzaju podbitki dachowej duże znaczenie ma również szybkość oraz wygoda prac montażowych. Marka VOX zadbała o dużą powierzchnię krycia swoich paneli, podwyższoną sztywność i specjalistyczne elementy wykończeniowe, dzięki czemu instalacja podbitek z PVC przebiega bardzo sprawnie, o wiele szybciej niż podbitek drewnianych. Ponadto, produkt Profile VOX korzysta z autorskiego systemu CLICK, gwarantującego pewny i łatwy montaż. Uzupełnieniem systemu podbitkowego są gotowe listwy wykończeniowe, które mocno trzymają profile i eliminują możliwość hałasowania paneli na wietrze. Z jak intuicyjnym i prostym systemem mamy do czynienia zobaczyć można na poniższym filmie instruktażowym

Wygodne codzienne użytkowanie podbitki z PVC

Dużą zaletą systemu podbitki dachowej marki VOX jest fakt, że nie musimy się martwić jego impregnacją. Podbitka produkowana przez firmę Profile VOX jest wykonana z PVC i nie wymaga praktycznie żadnych czynności renowacyjnych w trakcie korzystania z niej, co zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania i obniża jego koszt. Produkt jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Panele z PVC są całkowicie odporne na działanie wody, dzięki czemu możemy je swobodnie myć bez ryzyka wypaczenia i odbarwienia powłoki dekoracyjnej. Projektanci marki VOX poszli o krok dalej. Specjalna struktura panelu ogranicza osadzanie się na nim kurzu i brudu. Więcej informacji na temat podbitki dachowej oraz innych materiałów elewacyjnych marki VOX znaleźć można na stronie www.profile.vox.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają...

Orynnowanie to zestaw elementów mających na celu skuteczne odebranie wody spływającej z dachu skośnego...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Dachówka ceramiczna i pomysły na cegłę klinkierową

Zobacz, jak zaprojektować i wykonać dach z dachówki ceramicznej, elewację klinkierową i otoczenie...

Rynny stalowe o profilu kwadratowym – nowe...

Galeco STAL2 to nowy system rynnowy. Cyfra „2” to nie tylko symbol II generacji systemu...

sponsor artykułu