| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Dach czterospadowy

Dach czterospadowy

Dach czteropołaciowy to atrakcyjny i praktyczny kształt dachu na dom parterowy. Chętnie stosowany również na domach z poddaszem użytkowym, choć rzadko kto zdaje sobie sprawę, że pod czterema skosami pozostaje niewiele funkcjonalnego miejsca.

Ten rodzaj dachu, nazywany też popularnie kopertowym, składa się z czterech połaci, z których dwie równoległe w kształcie trapezów zbiegają się w kalenicy. W miejscu, gdzie w dachu dwuspadowym są ściany szczytowe, na dachu czterospadowym są dwie połacie w kształcie trójkątów. Ich wierzchołki dochodzą do przeciwległych krańców kalenicy, która jest znacznie krótsza niż ta w dachu dwupołaciowym. Na rzucie dach czterospadowy przypomina kopertę – stąd jego popularna nazwa. Wszystkie połacie stykają się w narożach, które utrudniają wykonanie pokrycia i wymagają zastosowania rozwiązań systemowych podnoszących koszty wykonania dachu. Wszystkie połacie mają ten sam kąt nachylenia, zazwyczaj mniejszy niż w dachach dwuspadowych. Ponieważ miejsca styku połaci tworzą kąty wypukłe, z dachu czterospadowego stosunkowo łatwo spływa woda, również śnieg nie zalega na nim długo.

Często stosowanym sposobem na powiększenie funkcjonalnej przestrzeni na poddaszu jest zwiększenie kąta nachylenia połaci dachu

Rozbudowana lukarna z dwoma oknami nie tylko wpuszcza więcej światła, ale też powiększa pełnowartościową przestrzeń we wnętrzu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dach kłopotliwy

Dach czterospadowy, a szczególnie namiotowy, najlepiej zastosować na domu parterowym o dużej powierzchni i małej kubaturze. Nie poleca się takiego kształtu dachu do domów z poddaszem użytkowym, ponieważ około 50% powierzchni pod skosami ma wysokość poniżej 1,9 m, a oparcie dachu czteropołaciowego na wysokiej ściance kolankowej nie zawsze korzystnie wpływa na proporcje budynku. Zamontowanie okien w dachu – połaciowych lub lukarn – urozmaica jego formę, ale dodatkowo komplikuje konstrukcję i utrudnia ułożenie pokrycia. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie okien połaciowych. Wtapiają się one bowiem w płaszczyznę połaci i nie wywołują na niej chaosu.Taki manewr nie sprawi jednak, że zyskamy dodatkową powierzchnię na poddaszu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach czterospadowy ze ścianką kolankową

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach czterospadowy - mansardowy

Więcej miejsca na poddaszu

Na poddaszu pod czterospadowym dachem jest nisko. Wysokość pomieszczenia można poprawić, opierając dach na ściance kolankowej. Im wyższa, tym lepiej dla pomieszczeń na poddaszu, ale gorzej dla wyglądu domu – proporcje między dachem a ścianami są zachwiane.
Inna, z powodzeniem stosowana w domach z dachem dwuspadowym metoda prowadząca do powiększenia wysokiej przestrzeni na poddaszu, to zastosowanie dachu o wysokim kącie nachylenia połaci. Jednak w wypadku dachów czteropołaciowych takie rozwiązanie tylko w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń. Nawet jeśli połacie są strome, uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej powierzchni.
Lukarna, czyli nadbudówka na dachu z pionowo umieszczonym oknem, służy nie tylko do wprowadzenia światła, ale także powiększa kubaturę pomieszczenia i pozwala na uzyskanie większej pełnowartościowej przestrzeni – o wysokości powyżej 1,9 m. Można swobodnie podejść do okna, a w jej wnęce ustawić meble. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie czterech lukarn (po jednej na każdej połaci) – i w ten sposób zwiększenie powierzchni domu – lub dwóch lukarn (na przeciwległych połaciach) i uzupełnienie ich oknami połaciowymi.
Większe połacie – najczęściej frontowa i ogrodowa – dają pod tym względem znacznie większą swobodę. W domach nawiązujących do tradycji projektuje się je symetrycznie – najlepiej wygląda połać z jedną centralnie usytuowaną lukarną lub okazałym wolim oczkiem.Większa liczba lukarn na jednej połaci grozi przeładowaniem i dach – wyglądający optycznie na ciężki – może zdominować bryłę domu. Lukarny na bocznych połaciach powinny być mniejsze, po to aby zachować odpowiednie proporcje między detalem a połacią.

WARTO WIEDZIEĆ

Pod dachem jak pod namiotem

Odmianą dachu kopertowego jest dach namiotowy, który wyglądem bardziej przypomina piramidę niż namiot. Składa się z połaci w kształcie trójkątów z wierzchołkami stykającymi się w jednym punkcie. Stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe. Może mieć różny kąt nachylenia połaci, chociaż najczęściej dachy namiotowe są dość płaskie. Podczas gdy stosunkowo łatwo zgrać taki kształt dachu z bryłą domu parterowego lub z poddaszem użytkowym, na domach piętrowych zwykle stanowią dysonans – proporcje między wielkością ścian a płaszczyznami dachu są rażąco zachwiane. Wygląd całościmożna poprawić,urozmaicając elewacje elementami wypukłymi lub oblicówką dzielącą ściany na mniejsze części. Spotyka się też takie dachy jako sposób na pokrycie najwyższej części domu – wieży.

WARTO WIEDZIEĆ

Pod mansardą

Dach mansardowy to dach czterospadowy, nawiązujący do dwuspadowego. Połacie są łamane w taki sposób, że każda z nich składa się z dwóch części
nachylonych pod różnym kątem. Dolna część połaci ma duży kąt nachylenia, nawet powyżej 80° – w tym fragmencie dach jest zatem bardzo stromy, w zasadzie zastępuje ścianę zewnętrzną. Część dachu usytuowana powyżej ma łagodny spadek – w tym fragmencie dach jest bardzo płaski. Jego konstrukcja umożliwia rozbudowę poddasza czy dodanie lukarn. Znajduje zwolenników wśród wielbicieli rozwiązań nastrojowych – ujmuje odważną falistą linią dachu i zaokrągleniami jego elementów. Budynkowi przykrytemu dachem mansardowym można nadać cechy domu z dachem dwuspadowym. Powierzchnie pionowe można łatwo ocieplić styropianem. Okna wyglądają, jakby były osadzone w lukarnach. Na kształt pomieszczeń w takim domu ma wpływ przede wszystkim stroma, dolna część dachu. Ponieważ stopień nachylenia jest niewielki, ściany ze skosami niewiele różnią się od pionowych. Miejsca pod skosami są więc stosunkowo wysokie. Dach o mniejszym kącie nachylenia – nawet 15° – znajduje się w wyższej części poddasza i nie wpływa na sposób zagospodarowania pomieszczeń. Dach mansardowy jest najkorzystniejszy z punktu widzenia zagospodarowania przestrzeni poddasza; powierzchnia, której wysokość jest większa lub równa 1,9 m, stanowi ponad 90% powierzchni poddasza.

Pokrycie – uwaga na straty

Ze względu na trapezowe i trójkątne połacie, mające dużo kątów ostrych, dach czterospadowy najlepiej pokryć materiałami o drobnych elementach: dachówką, gontem lub wiórami. Im mniejsze elementy, tym mniejsze straty materiału.Trzeba jednak pamiętać, że ten typ dachu ma cztery naroża, do których wykończenia należy użyć droższych elementyów dodatkowych. Ograniczenie w wyborze dachówek ceramicznych może stanowić kąt dachu, na przykład dachówki zakładkowe można kłaść na dachach o nachyleniu od 22°.Jeśli jednak zamiast tańszego rozwiązania, jakim jest wykonanie wstępnego krycia z folii, wybierzemy sztywne poszycie z papą, niektóre rodzaje dachówek można kłaść już na dachach od 10°.
Jeżeli układamy blachodachówkę lub blachę w dużych arkuszach, powstanie dużo odpadów. Kładąc blachodachówkę, również trzeba się liczyć z koniecznością zainstalowania dużej liczby drogich gąsiorów.
Nie zawsze sprawdzają się na takich dachach pokrycia naturalne, gdyż dachy czteropołaciowe są zbyt płaskie. Pod pokrycie takie jak strzecha, wiór czy gont może wnikać wilgoć, nie zawsze też dobrze wyglądają, szczególnie na dachach namiotowych. Gont lub wióry ładnie się prezentują jedynie na dachu czteropołaciowym nawiązującym do stylu dworkowego, gdzie górował on nad ścianami, lub do budownictwa regionalnego.
Zbyt płaski dach może przyciągnąć uwagę barwą pokrycia, przestrzennym materiałem. Ważny jest też sposób rozwiązania elewacji. Oblicówka drewniana tworząca opaskę w górnej partii ścian lub tynk w ciemniejszym kolorze powiększą optycznie strefę dachu.

Przeczytaj dodatkowo:
Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Blachodachówka na dach. Pokrycie dachowe z blachy...

Blachodachówka to pokrycie dachowe wyróżniające się grubą blachą i solidną powłoką...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT