| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czyszczenie i konserwacja okien dachowych

Czyszczenie i konserwacja okien dachowych

Czyszczenie okien dachowych i konserwacja okien są konieczne, nawet gdy kupimy okna dachowe najlepszej jakości. Aby okna połaciowe służyły bez zarzutu, co jakiś czas trzeba przeprowadzić smarowanie uszczelek, regulację okuć a niekiedy nawet malowanie okna.

Okna dachowe - nie straszna im zła pogoda

Okna dachowe to produkty wysokiej jakości – w końcu muszą wytrzymać o wiele więcej niż okna tradycyjne. Okna połaciowe są narażone na intensywniejsze działanie deszczu i śniegu oraz większe nasłonecznienie. Żeby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem okien w dachu, powinniśmy co pewien czas poddawać okna połaciowe konserwacji. Jest to tym bardziej istotne, że większość okien dachowych jest z drewna, a nie z PCW.

Konserwacja okien dachowych - przynajmniej raz w roku

Przed nadejściem zimy należy oczyścić i nasmarować okucia (w ekstremalnych warunkach atmosferycznych trzeba wykonywać to częściej). Kropla bezkwasowego oleju (na przykład przeznaczonego do konserwacji maszyn do szycia albo po prostu oleju silnikowego) lub odrobina stałego smaru umieszczona w miejscu wskazanym w instrukcji obsługi gwarantuje, że zawiasy będą działały bez zarzutu. Ich bezproblemowa praca jest ważna, bo konstrukcja zawiasu w oknach dachowych umożliwia taki obrót skrzydła, który pozwala na wygodne umycie szyb zewnętrznych.

Należy też pamiętać o smarowaniu uszczelek okiennych – można stosować środki przeznaczone na przykład do ochrony uszczelek samochodowych, zawierające silikon. Uszczelki wymienia się sporadycznie. Kolejnym punktem konserwacji okien powinno być dokonanie corocznej kontroli powłoki lakierniczej. Jeśli pojawiły się na niej drobne odpryski lakieru lub przebarwienia, trzeba je natychmiast usunąć. Można zastosować do tego lakier z zestawów naprawczych oferowanych przez producentów okien lub lakier dostępny w ogólnym handlu pozwalający na "oddychanie" drewna. Najczęściej są to lakiery do stosowania na zewnątrz. Niektóre modele okien mają klapy wentylacyjne, wewnątrz których znajduje się filtr powietrza. Przynajmniej raz na rok warto go oczyścić, trzepiąc lub piorąc. Jeżeli mimo to jest brudny, należy go po prostu wymienić na nowy.

Czyszczenie okien dachowych

Tuż przed zimą z kołnierza i oblachowania okna dachowego należy również usunąć liście i inne zanieczyszczenia. Zapewnia to prawidłowe spływanie wody deszczowej. Aby ułatwić sobie to zadanie, można wyjąć skrzydło z ościeżnicy i zapewnić sobie wtedy swobodny dostęp do zewnętrznych elementów okna. Gdy dom znajduje się na zalesionej działce, może się okazać, że na okna połaciowe spadły krople żywicy. Trzeba je usuwać najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej żywica pozostaje na oknie dachowym, tym bardziej twardnieje. Jeśli żywica zabrudziła jedynie szyby, można ją zmyć terpentyną, kupioną w aptece (nosi nazwę oleku terpentynowego) lub w sklepie dla plastyków (tu nazywana jest terpentyną balsamiczną).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Okna dachowe - konserwacja okien dachowych co kilka lat

Drewniane części okna dachowego są przez producentów zabezpieczane impregnatem, a następnie malowane dwu-, a nawet trzykrotnie lakierem akrylowym na bazie wody. Obecnie stosowane lakiery są bardzo trwałe. Trudno więc określić, co ile lat trzeba odnawiać okna dachowe – czasami może to być konieczne nawet co dwa lata, choć w instrukcji producent zaleca odnawianie co pięć lat, a czasem nawet po 15 latach okna tego nie wymagają.

Duży wpływ mają na to warunki eksploatacji okna dachowego. Inaczej będzie się zużywało okno połaciowe w domu na terenie nadmorskim (oddziałują na nie słone mgły, silne wiatry, intensywne nasłonecznienie) czy w górach (ulewne deszcze, gwałtowne zmiany temperatury, obfite opady śniegu), a inaczej – okno połaciowe na spokojnych nizinach. Nawet jeśli warunki eksploatacji okna w dachu są bardzo korzystne, przynajmniej raz na pięć lat okno połaciowe trzeba pomalować. Jest to ważne, dlatego że nawet jeżeli pozornie nie wymaga ono tego, to w jego drewnianej konstrukcji mogą się pojawić mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia. Trudno je czasami zauważyć gołym okiem. Należy więc przestrzegać zaleconej przez producenta częstotliwości renowacji, aby w ten sposób zapobiec uszkodzeniom okna i wnikaniu wilgoci w głąb drewna.

Malowanie okien dachowych

Przed nanoszeniem nowego lakieru starą powłokę powinno się przetrzeć papierem ściernym, by zwiększyć jej przyczepność. Nową warstwę lakieru można nanosić pędzlem lub wałkiem – należy jednak pamiętać o tym, by zabezpieczyć okucia i uszczelki przed zabrudzeniem. Elastyczne uszczelki z EPDM w żadnym wypadku nie mogą zostać pomalowane, ponieważ straciłyby swoją funkcję uszczelniającą.

Przeczytaj dodatkowo:
Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT