| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Jak stworzyć grafitowy, antracytowy lub czarny dach? Modne dachówki w ciemnych kolorach

Jak stworzyć grafitowy, antracytowy lub czarny dach? Modne dachówki w ciemnych kolorach

Budując nowoczesny dom coraz częściej odchodzimy od tradycji i decydujemy się na ciemny dach – grafitowy, antracytowy lub czarny. Bardzo dobrze w takiej aranżacji sprawdzi się dachówka ceramiczna, która wcale nie musi być czerwona!

Tagi: Roben
Autor: Röben

Ciemne dachówki na dach nowoczesnego domu

Nowoczesna architektura zobowiązuje do użycia materiałów harmonizujących z nią zarówno na elewacji, jak i na dachu. Gdy dach jest spadzisty, projektanci najczęściej sięgają po dachówkę ceramiczną lub blachę. Dobrze dobrane pokrycie dodaje szyku domom ze spadzistym dachem o nowoczesnym wyrazie. Zazwyczaj prosta forma takich budynków jest niezwykle wymagająca – liczy się jakość materiałów wykańczających elewację i staranne wykonanie detali. Dlatego, gdy połacie dachu są widoczne, sięga się po materiały wysokiej jakości, takie jak dachówki ceramiczne.

Pamiętaj żeby kolor dachówki był spójny ze stylem domu

Ważny jest nie tylko materiał, z którego wykonano dachówkę, ale również ich kolor. Nowoczesne dachówki są dzisiaj dostępne w ciemnych kolorach: odcieniach szarości, poczynając od głębokiego grafitu wpadającego w antracyt, a kończąc na jasnoszarym. W tę estetykę doskonale wpisują się także dachówki w odcieniach czerni i brązu. Taka kolorystyka dobrze łączy się z klasyczną dla naszego pejzażu gamą barw. Antracytowy był pierwotnie przynależny pokryciom naturalnym, takim jak gonty, wióry czy łupek. Tak więc szarości to równie klasyczne barwy pokryć jak barwy ceglaste, przynależne dachówkom od wieków. Wnoszą one spokój i harmonię, dobrze wpisują się i w krajobraz gęstej miejskiej zabudowy, i zieleń wsi.

Przeczytaj także: Jakie zalety mają dachówki ceramiczne?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Piotr Mastalerz

Naturalny ciężar dachówek sprawia, że solidne pokrycie dobrze "zamyka" prostą aranżację (fot. P. Mastalerz)

Uzyskanie takich efektów kolorystycznych w przypadku dachówek ceramicznych zwykle nie wynika z naturalnego składu chemicznego gliny i wymaga innych metod barwienia. Naturalnym kolorem dachówek ceramicznych może być natomiast niekojarząca się z tym pokryciem barwa jasnożółta. Ciemnoszare i ciemnobrązowe mogą zawdzięczać kolor zastosowanej do ich produkcji glinie i zawartym w niej związkom chemicznym, jednak najczęściej uzyskuje się go przez barwienie w masie.

Rodzaje dachówek

Dachówki ceramiczne są formowane z gliny z dodatkiem kwarcu lub mączki ceglanej, a następnie suszone i wypalane w temperaturze od 900 do 1200°C. Mogą być naturalne, barwione w masie podczas produkcji, angobowane bądź glazurowane. Warstwa angoby zmienia kolor dachówek i dodatkowo zabezpiecza ich powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi, przez co wydłuża okres ich trwałości. Glazurowanie polega na pokryciu niewypalonej dachówki szkliwem, które podczas wypalania łączy sie trwale z powierzchnią dachówki. Modne dachówki o prostych kształtach mają wyprofilowane zamki na górnych oraz bocznych krawędziach.

Przeczytaj także: Elewacje z klinkieru. Zobacz, jak można wykorzystać cegłę klinkierową

Autor: Röben , RÖBEN CERAMIKA BUDOWLANA

Kompozycja domu z wykorzystaniem dachówki ceramicznej

Nowoczesne dachówki ceramiczne są doskonałym uzupełnieniem domów z prostymi dachami. Warto je wybrać zwłaszcza jako pokrycie na dużych połaciach – przestrzenny wygląd dachówek doda dachowi plastyczności. Ich surowa barwa i prosty kształt, najczęściej prostokąta, doskonale wpisują się w oszczędny styl domów inspirowanych budownictwem industrialnym, tam, gdzie dach ma niewielki kąt nachylenia. Chętnie stosuje się je także jako pokrycie dachów dwuspadowych bez okapów – wówczas podkreślają kubiczną formę domu. Nowoczesne dachówki to materiał, który wiąże się także z modnymi obecnie rozłożystymi willami w stylu południowym, przekrytymi dachami czteropołaciowymi o niewielkim kącie nachylenia.

Harmonia materiałów

Dachówki dobrze łączą się z materiałami naturalnymi: cegłą, kamieniem, drewnem, ale również z gładkim tynkiem. Do nasyconych barw pasują oryginalne kolory ścian zewnętrznych – antracytowy dach ładnie kontrastuje na przykład z jasnoszarą elewacją. Nowoczesny wyraz domu uzyskamy także, łącząc dachówkę z cegłą w odcieniach żółcieni lub z gładką okładziną kamienną. Jej ascetyczna forma sprawia, że dobrze komponuje się też ze stalą i dużymi przeszkleniami.

WARTO WIEDZIEĆ

W zgodzie z kształtem dachu

  • Połacie dachu dwuspadowego w kształcie prostokątów nie przysparzają większych kłopotów przy wykonaniu pokrycia. Bez problemu da się na nich ułożyć zarówno drobnowymiarowe elementy, czyli dachówkę, jak i duże arkusze blachy, które dla ułatwienia można zamówić przycięte do pożądanych wymiarów.
  • Na prostych dachach czteropołaciowych, gdzie połacie mają kształt trapezów lub trójkątów, także dobrze wygląda blacha płaska. Łatwo ją przyciąć do wymaganych wymiarów, ale jeśli zdecydujemy się na dachówkę, odpadów będzie mniej.

Superdekarz! Poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

Superdekarz to specjalny program adresowany do dekarzy. Jego pomysłodawcą jest firma Monier -...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Remont stropu drewnianego. Izolacja starego...

Keramzyt to lekkie, porowate kruszywo, które idealnie nadaje się do izolacji akustycznej i termicznej...

Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT