| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czym pokryć dach? Dachy z dachówek ceramicznych

Czym pokryć dach? Dachy z dachówek ceramicznych

Jeśli zastanawiasz się czym pokryć dach swojego domu, proponujemy dachówki ceramiczne zwykłe lub dachówki angobowane albo glazurowane. Dachy z dachówek ceramicznych szczególnie dobrze pasuja do ceglanych elewacji.

Autor: Röben

Do ceglanych elewacji najlepiej pasują tradycyjne wzory dachówek ceramicznych w naturalnym kolorze czerwieni lub brązu (na zdjęciu dachówka angobowana)

Dach to najbardziej eksponowana w krajobrazie część domu. To właśnie on od zawsze plastycznie wiąże siedzibę człowieka z otoczeniem. W otwartym krajobrazie towarzyszące domom krzewy i drzewa z reguły zasłaniają ściany, ponad nimi, na tle nieba, królują dachy. To ich kształty, faktury i barwy decydują o estetyce udomowionego pejzażu. Zgodnie z zasadą, że im bardziej eksponowana jest dana część budynku, tym lepiej powinna ona współgrać z otoczeniem – dach nie powinien być wykorzystywany do manifestowania indywidualizmu, a raczej do podkreślania naszych dobrych relacji z sąsiedztwem i charakterem miejsca.

Dachówka ceramiczna - pokrycie z bogatą historią

W języku polskim dachówki mają swojskie nazwy własne, takie jak karpiówka czy mnich i mniszka. Za to niemieckie Dachziegel tłumaczone dosłownie to „cegła dachowa”. Obecne od wieków dachówki są kojarzone przede wszystkim z historycznymi formami budowli. We współczesnym budownictwie często ustępują miejsca innym pokryciom, na przykład z blach. Niesłusznie, mamy przecież do dyspozycji nowe wzory dachówek, za pomocą których można ułożyć pokrycie prawie zupełnie płaskie, znakomicie pasujące do uproszczonych brył i form współczesnej architektury. Architektura holenderska i niemiecka stosuje dachówkę w projektach bardzo nowatorskich, indywidualnych i ekspresyjnych.

Wzory dachówek

Wśród tradycyjnych wzorów dachówek znajdziemy zarówno bardzo proste, jak i mające skomplikowany kształt, dzięki któremu dach staje się przestrzenny:

  • karpiówka – przez wielu jest uważana za najpiękniejszą. Jest niezastąpiona na dachu o miękkich liniach, na połączeniach połaci lub przy oknach typu wole oko. Tworzy subtelny rysunek – gładki, ale zatrzymujący wzrok dzięki delikatnym łukom układającym się w tradycyjne wzory: rybią łuskę lub koronkę.
  • marsylka – pierwsza wytłaczana dachówka zakładkowa, a więc taka, która uzyskuje szczelniejsze połączenie z sąsiednią dachówką dzięki zamkom, a nie zaprawie. Jej szykowny i prosty wzór, dawno temu przywieziony z Francji, pasuje do oszczędnej architektury.
  • holenderka - inaczej zwana esówką, jest bardziej wyrazista. Ma przekrój przypominający literę S, więc na jej powierzchni tworzy się dość głęboki, ale za sprawą wypukłej miękkiej linii – delikatny światłocień. Ten stary, bo XV-wieczny import technologiczny z Holandii (co zapisało się w polskiej nazwie) doskonale pasuje nie tylko do tradycyjnej architektury. Plastyczność dachu wykończonego holenderką sprawia, że nowoczesne projekty mogą nawiązywać do tradycji regionu, a nawet zyskują romantyczne (nostalgiczne) zabarwienie.
  • mnich- mniszka -  to dwa korytka, jedno układane krawędziami do góry, drugie odwrotnie, jak nakrywka. Mnich-mniszka bardzo silnie oddziałuje światłocieniem i pięknie harmonizuje z architekturą południa Europy. Pasuje do budynków prostych i rustykalnych.
Autor: Piotr Mastalerz

Barwy dachu i cegły wykańczającej elewację tworzą harmonijną całość. Głęboki światłocień powstający w zagłębieniach grubej dachówki sprawia, że dach staje się plastyczny – przestrzenny

Dachówki zwykłe i dachówki angobowane

Dachówki ceramiczne są produkowane w szerokiej palecie kolorów naturalnych. Podstawowa gama to barwy ziemi: brązy i czerwienie pochodzące ze związków żelaza zawartych w glinie. Te dachówki są matowe i mniej odporne na porastanie mchem. Dachówka pokryta przed wypaleniem warstwą gliny z domieszką tlenków odpowiednich metali (angobowana) ma mocniejsze zabarwienie, lekki połysk oraz większą odporność i trwałość. Dachówki są też pokrywane roztopionym szkliwem, czyli glazurą, dzięki czemu uzyskuje się intensywny kolor i połysk. Naturalna matowa czerwień to najczęściej stosowany i najbardziej uniwersalny kolor dachówki. Jednak z tradycyjną architekturą doskonale łączą się też matowe lub połyskliwe brązy. Natomiast szare, grafitowe dachówki będą świetnie pasować do prostych współczesnych domów.

Autor: Piotr Mastalerz

Dachówki płaskie są chętnie stosowane w nowoczesnej architekturze. Oprócz ich kształtu istotny jest także sposób wykończenia powierzchni – porowata, matowa, w kolorze ceglastej czerwieni przewrotnie przypomina najstarsze dachówki ceramiczne. Natomiast grafitowa, angobowana jest na wskroś nowoczesna.

WARTO WIEDZIEĆ

Nowoczesne dachówki ceramiczne

Mają rozmaite kształty i często wyrafinowane geometrycznie zamki – zakładki służące do ich przegubowego łączenia. Są zawieszane na odpowiednio gęstym ruszcie z łat drewnianych za pomocą noska z możliwością przykręcenia lub przybicia albo połączenia na nierdzewnych klamerkach. Dzięki temu, że są ciężkie (ważą od 50 do 100 kg/m2), pokrycie dachu z nich wykonane jest stabilne – wiatrowi nie jest łatwo je poderwać. Poza tym lepiej pochłaniają fale dźwiękowe niż lżejsze pokrycia, na przykład blaszane. Dachówki ceramiczne są niepalne, ponieważ są wypalane w temperaturze ponad 1000°C. Wielu producentów udziela kilkudziesięcioletniej gwarancji na dachówki ceramiczne.

Autor: Daniel Rumiancew

Karpiówka ułożona w tak zwaną koronkę tworzy na połaciach delikatne, ale wyraźne pasy. Za sprawą drobnego wzoru dach sprawia wrażenie lekkiego, jednak to złudzenie optyczne – karpiówka jest jednym z najcięższych pokryć dachowych

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Ponadczasowe gonty drewniane

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pięknie wpisany w tradycję sprawdza...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Nowe okna połaciowe do starego dachu

Nowe okna dachowe wprowadzą więcej światła i świeżego powietrza, co podniesie komfort na poddaszu. Zobacz,...