| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czym pokryć dach?

Czym pokryć dach?

Tradycyjna dachówka, pokrycie bitumiczne lub blachodachówka? Na dachu można też ułożyć papę albo... widywaną kiedyś na wsiach strzechę. Wybór jest bardzo duży.

Jaki dach, takie pokrycie.

Tą zasadą powinniśmy się kierować przy wyborze materiału na pokrycie dachowe. Ważny jest kształt dachu (płaski czy spadzisty, prosty czy skomplikowany) oraz konstrukcja więźby (solidna czy delikatna). Jeśli zastanawiamy się nad materiałem na pokrycie dachu w fazie projektowania domu, nasz wybór nie jest niczym ograniczony – projekt można dopasować do rodzaju materiału, nie narażając się na dodatkowe koszty. Niektóre materiały nadają się bowiem lepiej na dachy spadziste niż na płaskie, a dla niektórych trzeba zaprojektować mocniejszą konstrukcję więźby dachowej. Jeśli natomiast przeprowadzamy remont starego pokrycia bez wymiany lub wzmacniania więźby dachowej, jesteśmy ograniczeni warunkami konstrukcyjnymi, które często nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów.

Faliste płyty bitumiczne to sprasowane włókna organiczne – na przykład celuloza – nasączone masą bitumiczną. Płyty pokryte są powłoką z żywicy polimerowej lub akrylowo-winylową. Pokrycie takie jest odporne na promienie UV oraz czynniki atmosferyczne. Płyty bitumiczne układa się najczęściej na dachach o mało skomplikowanej powierzchni. Pokrycie z płyt bitumicznych jest lekkie: 1 m2 waży około 3 kg.

 

Dachówki bitumiczne ułożone na dachach przypominają płaskie dachówki tradycyjne, są jednak od nich dużo lżejsze, a pokrycie z nich jest znacznie łatwiejsze do ułożenia. Dachówki bitumiczne, zwane też gontami bitumicznymi, są miękkie, łatwo je wyginać i przycinać, można je więc układać na bardzo skomplikowanych, łamanych dachach o różnym nachyleniu (od 12 do 90 stopni). Pokrycie z dachówki bitumicznej jest dosyć lekkie: 1 m2 waży od 8 do 15 kg.

Papa asfaltowa - pokrywa się nią najczęściej dachy płaskie. Stosuje się ją również jako izolację przeciwwilgociową dachów zielonych oraz do wstępnego krycia dachów spadzistych ze sztywnym poszyciem. Są papy wierzchniego krycia i podkładowe. Warstwa środkowa papy – osnowa – jest pokryta z obu stron asfaltem. Obecnie jest wykonywana z włókniny poliestrowej oraz welonu lub tkaniny z włókien szklanych. Pokrycie z papy jest bardzo lekkie: 1 m2 waży od 4 do 6 kg.

Blachy. Do pokrywania dachów można zastosować blachy o różnie profilowanej powierzchni: płaskie, trapezowe lub dachówkowe (te ostatnie nazywane są blachodachówkami). Blachy sprzedawane są w arkuszach lub taśmach. Najczęściej jest to blacha stalowa ocynkowana. Stosuje się też blachę miedzianą, cynkową i aluminiową. Pokrycie z blachy jest lekkie: 1 m2 waży od 2 do 15 kg.

Dachówki ceramiczne są jednym z najstarszych materiałów stosowanych do krycia dachów. Dzięki małym wymiarom dachówki nadają się do krycia dachów nawet o bardzo skomplikowanych kształtach – podczas układania powstaje niewiele odpadów. Łatwa jest naprawa uszkodzonych fragmentów pokrycia – wymienia się pojedyncze elementy. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest ciężkie: 1 m2 waży od 47 do 75 kg.

Dachówki cementowe na dachu łatwo pomylić z ceramicznymi. Niektóre z nich mają podobne kształty, są na przykład dachówki cementowe esówki (pojedyncze lub podwójne) czy karpiówki (zaokrąglone i prostokątne). Oferowana jest też dachówka rzymska – płaska z charakterystycznymi dwoma wyprofilowaniami. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest ciężkie: 1 m2 waży od 36 do 70 kg.

 

Łupek naturalny to powstała ponad 350 milionów lat temu skała osadowa. Ze skały tej wycina się bloki, które tnie się na mniejsze fragmenty. Potem rozwarstwia się je na płytki grubości około 5 mm. Z łupka wykonuje się płytki o różnych kształtach: prostokątne, łukowe, łuskowe lub ośmiokątne. Można je układać nawet na dachu o bardzo skomplikowanym kształcie, w różne wzory. Pokrycie z łupka jest dosyć ciężkie: 1 m2 waży od 25 do 35 kg.

Gonty drewniane wykonuje się z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Można je układać na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie. Gonty mają kształt klina (zwężają się na szerokości). Mogą być cięte – wtedy mają gładką powierzchnię, lub łupane – z nieregularną, chropowatą powierzchnią (ten tradycyjny sposób produkowania gontów spotyka się coraz rzadziej). Gonty drewniane to pokrycie dosyć ciężkie: 1 m2 waży od 15 do 35 kg.

Wióry drewniane to płaty strugane z drewna osikowego. Jest ono miękkie, ma mało sęków i łatwo je strugać. Ma jeszcze jedną zaletę: nie jest lubiane przez korniki. Można je układać na każdym dachu, nawet o bardzo skomplikowanym kształcie.

 

 

Pokrycia bezspoinowe z gotowych mas, np.: masy asfaltowo-kauczukowe i poliuretanowe. Większość mas wzmacnia się wkładkami zbrojącymi. Wierzchnią warstwą pokrycia z mas asfaltowo-kauczukowych jest najczęściej posypka mineralna. Pokrycia bezspoinowe zwykle układa się na dachach płaskich, czyli o nachyleniu do 7%. Masami można również naprawiać i konserwować stare pokrycia dachowe. Pokrycia bezspoinowe są lekkie: 1 m2 waży od 2 do 7 kg.

Płytki dachowe i płyty faliste włóknisto-cementowe produkuje się z cementu, wody, wypełniaczy mineralnych oraz włókien: celulozowych i polipropylowinylowych. Wierzchnia warstwa elementów jest barwiona pigmentem i pokrywana powłoką akrylową. Płytki mają powierzchnię gładką lub imitującą łupek. Są dosyć lekkie: 1 m2 pokrycia waży od 13 do 20 kg.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Dachówki bitumiczne z posypką. Gonty bitumiczne...

Dachówki bitumiczne (gont bitumiczny) to nic innego jak kolorowa papa nowej generacji pocięta w pasy z...

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...

Pokrycia dachowe: co poza dachówką ceramiczną?...

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie budowy domu. Istnieją jednak efektowne pokrycia dachowe,...

Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...