| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Czy lekkie pokrycia dachowe są nietrwałe a ciężkie wytrzymałe?

Czy lekkie pokrycia dachowe są nietrwałe a ciężkie wytrzymałe?

Dach z blachy nie musi być nudny i prosty. Sprawdź, jakie właściwości posiadają nowoczesne, lekkie pokrycia dachowe. Wybieramy odpowiedni dach do Twojego domu. Zobacz, jakie faktury i formy oferują producenci. Podpowiadamy, jak kupować z głową.

Każdy kto buduje czy remontuje dach prędzej czy później staje przed koniecznością wyboru pokrycia. Wybór nie jest łatwy ponieważ oferta rynkowa jest ogromna – od tworzyw sztucznych poprzez różnego rodzaju papy, beton, ceramika po różnego rodzaje blach stalowych, aluminiowych etc. Wybór jeszcze bardzie komplikuje mnóstwo dostępnych opinii, czasem zasadnych, czasem przesadzonych i takich które mijają się z prawdą...

Najpewniejszym rozwiązaniem jest wybór renomowanego producenta, który da nam pewność użycia wysokiej jakości komponentów, wysokiej jakości serwisu jak i sprawnej obsługi gwarancyjnej. Następnie wybierając produkt zwróćmy uwagę na to jaki produkt kupujemy. Wielu producentów, nawet tych najbardziej znanych ma swoje produkty flagowe jak i tanie rozwiązania, za którymi może stać dyskusyjna jakość użytych komponentów. Po prostu kupujmy z głową.

Nie jest tak, że najgorsza dachówka ceramiczna jest lepsza od najlepszej blachy czy innych produktów na dach. Ciężkie pokrycia czyli dachówki czy to ceramiczne czy betonowe są na pewno bardzo znane ze względu na swoją powszechność w naszym budownictwie ale czy gwarantują absolutną trwałość i bezpieczeństwo? Raczej nie, choć możemy wskazać stare dachy z dachówek, które wytrzymały siedemdziesiąt czy sto lat. Dlaczego nie? Ze względu na pogoń za ceną, która czyni cuda wśród klientów dając największą satysfakcję. A to szczęście może być pozorne – jak cofnięty licznik w używanym aucie.

Jeszcze jedna rzecz. Wybierając pokrycie, spójrzmy na dach jako system. Może to nie wydać się oczywiste od razu, ale gdy ktoś podejmuje decyzję o wyborze ciężkiego pokrycia argumentując swój wybór właśnie trwałością, zwracamy uwagę na szereg elementów blaszanych w takim dachu, które pełnią kluczową rolę w wytrzymałości całego pokrycia. Kosze, opierzenia ścian, opierzenia kominów etc w 99% przypadków wykonywane są z blachy przez dekarza, a to one znajdują się w kluczowych, newralgicznych miejscach, gdzie dach najczęściej przecieka. Stosowanie obróbek ze stali jest jak najbardziej zasadne i bynajmniej nie jest błędem . Z pewnością natomiast, fakt ten podważa argument wyższości dachów ceramicznych czy betonowych nad blaszanymi, gdyż te pierwsze w dużym stopniu wykonane są przy użyciu właśnie blachy.

Na koniec. Stalowe pokrycia dachowe, szczególnie panelowe (jednomodułowe), są dużo bardziej odporne od ceramicznych na działanie wiatru i gradu, co również wpływa na trwałość całego dachu, tym bardziej w okresie zamian pogodowych jakich jesteśmy świadkami.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Pokrycie na pewno winno być trwałe, oddawać charakter budynku, oczywiście musi się podobać domownikom. W przeciwieństwie do wielu elementów domu wymiana pokrycia jest „raczej” kosztowna i jego zakup powinien być założony na żywot budynku, czyli ok 50-ciu lat. 15, 20, 30 lat wydaje się tak długo, a mija bardzo szybko i okazuje się, że pomimo jeszcze spłacanych rat kredytu hipotecznego trzeba już dokonywać koniecznych napraw. Oby nie były kosztowne...

W Metrotile wychodzimy właśnie z takiego założenia, że dach musi wytrzymać żywot budynku i musi się podobać. Recepta jest dość prosta: wystrzegać się tanich komponentów kiepskiej jakości oraz wnikliwa kontrola procesów produkcyjnych.

Możemy zaproponować dachy wykończone posypką kamienną o bardzo ciekawej i charakterystycznej fakturze jak i blachy z powłokami akrylowymi. Gładkie powłoki mogą być matowe jak i w wersji o głębokim połysku.

W naszej ofercie znajduje się wiele przetłoczeń, ale zwracamy uwagę na trzy najpopularniejsze w tym jedną nowość:

1. WoodShake – gont stalowy bardzo popularny na wszelakiego rodzaju architekturze z drewnianych bali lub po prostu z drewna. Bardzo ciekawe efekty uzyskuje się również na budynkach nowoczesnych.

2. iPanel – nowość w naszej ofercie. Nowoczesne wydanie dachu, w połączeniu z unikalnym, prostym systemem montażu. Wielkim atutem jest czysta forma bez widocznych wkrętów. W przeciwieństwie do dachówek jest prosty, „nie klawiszuje”, co gwarantuje lepszy efekt końcowy połaci dachowej. Możliwość układania bezpośrednio na pokryciu wstępnym z OSB/deski i papy. Rozwinięciem iPanela jest iSlate z przetłoczeniami jak łupek kamienny.

3. Shingle – Nieregularne kształty, pasują na każdy dach. Świetnie się sprawdza przy remontach dachów pokrytych papą lub gontem papowym. Możemy mocować go bezpośrednio na deskowaniu i papie. Dzięki temu nie zmieniamy całego szeregu obróbek na dachu oraz nie podnosimy okien połaciowych. Nieregularne kształty plus ewentualne dwukolorowe wykończenie doskonale maskują niedoskonałości połaci dachowych. Tak samo jak iPanel mocowanie paneli jest ukryte, niewidoczne z zewnątrz.

Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie lokalizować i jak dobierać wyłazy dachowe...

Dzięki montażowi wyłazu dachowego znacznie łatwiej przedostać się na dach w celu konserwacji komina czy...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Orynnowanie starego dachu. Wymieniać czy...

Decyzja, co zrobić z rynnami i rurami spustowymi podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz zakresu prac...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Montaż okien dachowych - uwaga na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Zobacz, jak...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.